Uchwała Nr VII/15/1999
Rady Miejskiej w Starachowicach
z dnia 18 czerwca 1999 r.

w sprawie: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych między ulicami Łączną, Pastwiska, Smugową, i Moniuszki na obszarze miasta STARACHOWICE.

Działając na podstawie

uchwala się, co następuje:

ROZDZIAŁ 1

przepisy wprowadzające

§ 1.

  1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenów położonych między ulicami Łączną, Pastwiska, Smugową, i Moniuszki na obszarze miasta Starachowice.
  2. Teren objęty planem stanowi jednostkę określoną w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Starachowice uchwalonym uchwałą Nr II/96 Rady Miejskiej w Starachowicach w dniu 27.02.1996 r. symbolem E4.5

§ 2.

  1. Teren objęty planem, w obowiązującym miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta Starachowice, zatwierdzonym uchwałą Nr II/2/91 Rady Miejskiej z dnia 26 lutego 1991 r. (Dz. Urz. Woj. Kieleckiego Nr 72 z dnia 18 kwietnia 1991 r.) znajduje się na następujących obszarach:
    1. w części na obszarze E 18 MW -
      Teren projektowanego osiedla budownictwa wielorodzinnego „" Południe ". Z usług podstawowych istniejąca przychodnia rejonowa do adaptacji. Istniejącą zabudowę jednorodzinną przeznacza się do adaptacji wg. ustaleń planu realizacyjnego.
      Dopuszcza się lokalizację zorganizowanego szeregowego budownictwa jednorodzinnego. Możliwość ewentualnego dopuszczenia trwałej adaptacji zabudowy jednorodzinnej lub jej uzupełnienia po południowej stronie ul.6 Września od strony projektowanej magistrali komunikacyjnej uzależnia się od uściślenia jej przebiegu i zachowania wymaganej przepisami strefy ochronnej -100 m od osi drogi.
      fragment terenu zawarty między ulicami 6 września, Moniuszki, Pastwiska, Żytnia jest objęty opracowaniem planu realizacyjnego zagospodarowania przestrzennego oś. Południe I wraz z terenami oznaczonymi symbolem E 19 MN i E 20U. Fragment terenu po zachodniej stronie ul. Moniuszki i południowej stronie ul. Pastwiska objęty jest opracowaniem koncepcji programowo przestrzennej oś. Południe II łącznie z terenem E 17ZP, fragment E 20 U, E 24MWMN, E 25-ZP, E 23ZP,
    2. w części na obszarze 24 MW, MN - Projektowane osiedle zorganizowanego budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego o niskiej intensywności.
      Realizacja w roku 1995 r. uzależniona od zrealizowania przepompowni ścieków w rejonie ul. Żytniej. Istniejąca zabudowa do adaptacji i uzupełnienia wg. ustaleń planu realizacyjnego bądź koncepcji programowo przestrzennej oś. Południe n poprzedzającej plan realizacyjny,

    3. na obszarze E 20 U - Rezerwa terenu dla projektowanego ośrodka usług ponadpodstawowych dla dzielnicy Południe.
      Granice terenu, program, zagospodarowanie terenu, adaptacja istniejącej zabudowy wg. rozwiązań przyjętych w koncepcji programowo przestrzennej oś. Południe H,

    4. w części na obszarze E 17 ZP - zieleń izolacyjna od trasy ul. E 3 KZo 2/2 częściowo w strefie linii 220 V,

    5. w części na obszarze E 25 ZP - Teren projektowanej zieleni parkowej związanej z osiedlem mieszkaniowym,

    6. w części na obszarze E  3 KZo2/2
      - Projektowana ulica zbiorcza obszarowa przebiegająca wzdłuż linii energetycznej, obsługiwać będzie południową dzielnicę miasta łącząc je z terenami przemysłowo składowymi.
      Szerokość jezdni 2 x 7  m, pas dzielący jezdnie minimum 2,0  m.
      Szerokość w liniach rozgraniczających 45  m.
      Odległość linii zabudowy od krawędzi jezdni:
      - 40,0  m. dla budynków przeznaczonych na stały pobyt ludzi,
      - 20,0 m dla budynków gospodarczych,

    7. E  37  KZo  1/2 Projektowana ulica zbiorcza obszarowa obsługująca tereny mieszkaniowe i doprowadzająca ruch do terenów rekreacyjno sportowych.
      Szerokość w Uniach rozgraniczających 35,0 m.
      Szerokość jezdni 7,0  m.
      Odległość zabudowy od krawędzi jezdni:
      - 30,0 m dla zabudowy na stały pobyt ludzi,
      - 20,0  m dla budynków gospodarczych.

    8. E  38  KGo  2/2 Projektowana ulica główna obszarowa łącząca dzielnicę Południową z Pomocną. Jej realizację warunkuje dalszy rozwój budownictwa w dzielnicy P ołudniowej. Do czasu realizacji ul. E 36 KGo  2/2 będzie to jedyne połączenie obu części miasta.
      Szerokość w Uniach rozgraniczających - 45,0  m.
      Szerokość jezdni - 2 x7,0  m z pasem dzielącym o szerokości minimum 2,0 m.
      Odległość linii zabudowy od krawędzi jezdni:
      - 40,0 m dla budynków przeznaczonych na stały pobyt ludzi,
      - 20,0 m dla budynków gospodarczych.

  2. Wymieniony w ustępie 1 miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta Starachowice traci moc w części objętej niniejszym planem określonej w §1 ust.1 i 2 i w rysunku planu.

§ 3.

Celem niniejszego planu jest ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania dla zabudowy mieszkaniowej i usługowej na obszarze otwartym pod budownictwo w dotychczasowym planie miejscowym już częściowo zurbanizowanym wzdłuż wyznaczających kwartały ulic. Jednym z celów jest stworzenie poprzez ustalenia planu zasad polityki przestrzennej pozwalającej etapować realizację planu.

I etap realizacji planu stanowią obszary ciążące komunikacyjnie do wykształconego układu na parcelacji rolnej. Ich podział bez przekształcania własności i zabudowa są uwarunkowane wydzieleniem gruntu pod budowę nowych ulic miejskich, poszerzeniem już istniejących oraz wprowadzeniem uzbrojenia miejskiego.
I etap stanowią również obszary ciążące do istniejącego układu komunikacyjnego, ale wymagające przekształcenia własności poprzez scalenie i podział lub zabudowy systemem zorganizowanym.
Plan wyznacza dla nich granice budownictwa zorganizowanego oraz daje propozycję podziałów dla wariantu realizacji w formie tzw. "budownictwa skoncentrowanego".
Warunkiem realizacji zabudowy tych obszarów jest realizacja minimum uzbrojenia w kanalizację sanitarną, sieć wodociągową i zasilanie w energię elektryczną.

II etap stanowią obszary wymagające również scalenia i podziału w trybie przepisów o scaleniu i podziale lub zabudowy systemem zorganizowanym, ale ich obsługa komunikacyjna uwarunkowana jest budową ulicy lokalnej o charakterze zbiorczym 1KL, 2KL.

Założeniem planu jest stworzenie zapisów elastycznych co do intensywności zabudowy - ponieważ czas określi potrzeby w tym względzie - przy równoczesnym wyraźnym określeniu skali i charakteru zabudowy.
Przyjęte etapowanie realizacji planu umożliwia koncentrowanie obrzeżne zabudowy przy utrzymywaniu rezerw terenów budowlanych w postaci otwartych terenów zielonych z możliwością ich tymczasowego rolniczego użytkowania.
Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny, należy dążyć do osiągnięcia maksymalnej założonej intensywności zabudowy mieszkaniowej na terenach MNS poprzez preferencje dla intensywnego budownictwa zorganizowanego, np. poprzez tworzenie zasobów gruntów przez gminę na tych obszarach.

§ 4.

Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa:

  1. o planie - należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej w Starachowicach, wraz z rysunkiem planu - stanowiącym załączniki do niniejszej uchwały,
  2. o przepisach szczególnych - należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi,
  3. o rysunku planu - należy przez to rozumieć rysunek stanowiący integralną część planu, będący załącznikami do planu:
    1. Nr l - plansza podstawowa w skali 1:1000
    2. Nr 2 - plansza uzbrojenia technicznego w skali 1:1000,
  4. o przeznaczeniu podstawowym - należy przez to rozumieć taki rodzaj inwestycji, bez realizacji którego nie może być realizowane przeznaczenie dopuszczalne,
  5. o przeznaczeniu dopuszczalnym - należy przez to rozumieć taki rodzaj inwestycji, który może być realizowany jako funkcja uzupełniająca w proporcjach określonych w ustaleniach szczegółowych,
  6. o obszarze - należy przez to rozumieć teren zawarty w granicach linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania, nazwany symbolem cyfrowo - literowym, literowym lub cyfrowo - literowo - cyfrowym, przy czym ostatnia cyfra oznacza etap realizacji,
  7. o służebności gruntowej - należy przez to rozumieć dostępność gruntową do przejazdu, przechodu oraz uzbrojenia technicznego potwierdzoną wpisem do księgi wieczystej,
  8. o wskaźniku intensywności zabudowy - należy przez to rozumieć stosunek powierzchni całkowitej (liczonej zgodnie z normą budowlaną) wszystkich kondygnacji nadziemnych obiektów kubaturowych zlokalizowanych na działce lub terenie do:
    1. powierzchni tej działki - dla budownictwa jednorodzinnego MN,
    2. powierzchni terenu pomniejszonej o 25% - dla zabudowy realizowanej systemem zorganizowanym lub jako tzw. "budownictwo skoncentrowane" MNS,
  9. o budownictwie zorganizowanym - należy przez to rozumieć taką inwestycję, będącą przedmiotem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, której granice obejmują teren całego obszaru,
  10. o "budownictwie skoncentrowanym" - należy przez to rozumieć budownictwo, które może być realizowane przez indywidualnych inwestorów po dokonanym uprzednio scaleniu i podziale gruntów w granicach poszczególnych obszarów, na podstawie przepisów szczególnych o scaleniu i podziale w ramach wyznaczonych w planie granic obszarów zorganizowanej działalności inwestycyjnej.
  11. o usługach podstawowych - należy przez to rozumieć usługi charakterystyczne dla ośrodka w skali osiedla służące zaspokajaniu potrzeb codziennych w zakresie handlu, gastronomii, usług rzemieślniczych, usług zdrowia, oświaty, kultury, administracji, łączności, o zasięgu teoretycznym obsługi gwarantującym rentowność w promieniu 500 m (dojścia pieszego).

ROZDZIAŁ 2

ustalenia ogólne

§ 5.

Przedmiotem ustaleń planu są:

  1. tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej MN,
  2. tereny zabudowy mieszkaniowej realizowanej systemem zorganizowanym lub w formie jednorodzinnego budownictwa skoncentrowanego - MNS i ich granic stanowiących granice zorganizowanej działalności inwestycyjnej,
  3. tereny zabudowy usługowej - U,
  4. tereny zabudowy urządzeń obsługi komunikacji samochodowej i usług ogólnomiejskich UKS,
  5. tereny ulic miejskich o charakterze lokalnym KL i dojazdowym KD,
  6. tereny ulic miejskich o charakterze ulicy zbiorczej obszarowej KZo
  7. tereny zieleni parkowej ZP,
  8. tereny ciągów pieszych P,
  9. tereny projektowanych stacji transformatorowych E,
  10. teren przepompowni PS,
  11. tereny podczyszczalni wód deszczowych D,
  12. teren zieleni izolacyjnej ZI
  13. urządzenia projektowanej infrastruktury technicznej i ich orientacyjny przebieg oznaczone na rysunku planu zgodnie z normą:
  14. sposób tymczasowego urządzenia i użytkowania terenu,
  15. sposób podziału nieruchomości.

§ 6.

  1. Rysunek planu zawiera następujące oznaczenia graficzne stanowiące ustalenia obowiązujące:
    1. granice terenu objętego planem,
    2. linie rozgraniczające tereny o różnych zasadach zagospodarowania,
    3. tereny przeznaczone do realizacji celów publicznych,
    4. zabudowa przeznaczona do trwałej adaptacji oraz wyburzeń,
    5. projektowane sieci uzbrojenia technicznego (usytuowanie przybliżone),
    6. kierunki penetracji zieleni oraz powiązań terenów zielonych (obowiązuje jako wytyczne przy projektach realizacyjnych budownictwa zorganizowanego),
    7. miejsca lokalizacji parkingów dla zabudowy skoncentrowanej rys. Nr 2.

§ 7.

Na obszarach określonych w planie symbolem MN dla inwestycji obejmującej teren o powierzchni minimum 3 działek budowlanych oznaczonych na rysunku planu - dopuszcza się inny niż przewidziano planem sposób kształtowania zabudowy - pod warunkiem wykorzystania terenu zgodnie z obowiązującym przeznaczeniem, zachowania skali i intensywności zabudowy, obowiązującej linii zabudowy od strony dróg publicznych oraz nie pogarszania warunków zabudowy na działkach sąsiednich.

§ 8.

  1. Na obszarach zabudowy jednorodzinnej MN ustala się nieprzekraczalny wskaźnik intensywności zabudowy na 0,8.
  2. Na obszarach zabudowy mieszkaniowej realizowanej systemem zorganizowanym lub w formie jednorodzinnego budownictwa skoncentrowanego MNS - intensywność zabudowy określa się wskaźnikiem od 0,4 do 1,0.

§ 9.

  1. Na obszarze zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej MN powierzchnia terenów zielem na gruncie w ramach powierzchni działki budowlanej nie może być mniejsza niż 20%.
  2. Na terenach zabudowy mieszkaniowej realizowanej systemem zorganizowanym lub w formie jednorodzinnego budownictwa skoncentrowanego MNS - powierzchnia terenów zieleni na gruncie w ramach powierzchni obszaru nie może być niższa niż 25%.
  3. Na terenach zabudowy usługowej i usługowo mieszkaniowej powierzchnia zieleni na gruncie nie może być mniejsza niż 20% powierzchni obszaru.

§ 10.

Zakazuje się utwardzania dróg i placów oraz podjazdów wewnętrznych nawierzchnią pylącą typu tłuczeń, żużel.

§ 11.

  1. Na obszarach, na których funkcję dopuszczalną stanowią usługi podstawowe nieuciążliwe - a ustalenia szczegółowe nie stanowią inaczej - zakazuje się realizacji funkcji mogących pogorszyć stan środowiska określonych w przepisach szczególnych oraz usług produkcyjnych, baz magazynów hurtowych, usług samochodowych, stolarskich i ślusarskich, rzeźni, przetwórni, składowisk surowców wtórnych. Dopuszcza się drobne rzemiosło produkcyjne i usługi gastronomiczne na warunkach określonych w charakterystyce wpływu inwestycji na środowisko, a w sytuacji wskazującej na możliwość wystąpienia konfliktu -opracowaną przez rzeczoznawcę ds. ochrony środowiska z listy ministerstwa.
  2. Za nieuciążliwe uważa się oprócz usług wymienionych w ust.1 - usługi, których ewentualne uciążliwe oddziaływanie na środowisko w formie emisji substancji szkodliwych do atmosfery, zapachów, pyłów, wibracji i hałasu jest ograniczone do granic własności i nie uniemożliwia lokalizacji - w granicach działki własnej - funkcji podstawowej.
  3. Na obszarach zabudowy mieszkaniowej MN i MNS nie uznaje się za sprzeczne z planem wykorzystanie pomieszczeń mieszkalnych na funkcje usługowe typu gabinety, biura, pracownie do pracy cichej.

§ 12.

  1. Ustala się przebieg głównych projektowanych ciągów infrastruktury technicznej o przybliżonym położeniu, oznaczonych na rysunku planu.
  2. Nie uznaje się za sprzeczną z planem realizację infrastruktury technicznej nie oznaczonej na rysunku planu w pasach istniejących i projektowanych dróg publicznych, ciągów pieszych, zieleni publicznej oraz w uzasadnionych przypadkach na terenach prywatnych, o ile nie narusza to generalnych zasad uzbrojenia przyjętego w planie.

§ 13.

  1. Do czasu realizacji miejskiego systemu kanalizacji sanitarnej, na obszarach zabudowy jednorodzinnej MN - dopuszcza się lokalizację na działkach budowlanych szczelnych zbiorników do czasowego gromadzenia nieczystości ciekłych w ilościach nie przekraczających 2,0 m3 ścieków na dobę lub indywidualnego urządzenia do oczyszczania ścieków w sposób określony w przepisach szczególnych.
  2. Dla obszarów zabudowy mieszkaniowej realizowanej systemem zorganizowanym lub w formie jednorodzinnego budownictwa skoncentrowanego MNS - do czasu rozpoczęcia realizacji miejskiej kanalizacji sanitarnej danego obszaru obowiązuje zakaz wydawania pozwoleń na budowę.
  3. Dla obszarów zabudowy U i UKS do czasu realizacji miejskiej kanalizacji sanitarnej danego obszaru obowiązuje zakaz wydawania pozwoleń na budowę.
  4. Obowiązuje zakaz wydawania pozwoleń na budowę bez zaopatrzenia obiektu w wodę z sieci wodociągu miejskiego.
  5. Wprowadza się obowiązek projektowania i realizacji źródeł ciepła opartych na paliwach uznanych za ekologiczne lub energii elektrycznej.
  6. Istniejące studnie kopane w siedliskach - przeznacza się do awaryjnego wykorzystania na cele obrony cywilnej - do pozostawienia do czasu ich wytypowania na cele ujęć awaryjnych.
  7. Sprawy gospodarki odpadami reguluje uchwała Rady Miejskiej w Starachowicach

§ 14.

Na obszarach oznaczonych na rysunku planu symbolem MNS - budownictwa mieszkaniowego realizowanego systemem zorganizowanym lub w formie jednorodzinnego budownictwa skoncentrowanego z zastrzeżeniem §21 ust.4 - obowiązuje zakaz budowy obiektów budowlanych, do czasu scalenia i podziału nieruchomości na działki budowlane w trybie określonym w przepisach szczególnych w sprawie scalenia i podziału lub zatwierdzenia projektu budowlanego dla zabudowy zorganizowanej całego obszaru.

§ 15.

  1. Podział nieruchomości możliwy jest wzdłuż linii rozgraniczających obszary o różnym przeznaczeniu.
  2. Podział nieruchomości na obszarach zabudowy jednorodzinnej MN określony na rysunku planu linią przerywaną nie jest obowiązujący i może być zmieniony pod warunkiem zachowania minimalnej szerokości frontu działki przylegającej do drogi publicznej - 9 m oraz zachowaniu następujących minimalnych szerokości i wielkości działek:
    dla zabudowy wolnostojącej - szerokość 18 m, powierzchnia 350 m2
    dla zabudowy bliźniaczej - szerokość 12 m, powierzchnia 250 m2
    dla zabudowy szeregowej - szerokość 9 m, powierzchnia 150 m2
  3. Określony na rysunku planu sposób podziału w obszarach MNS obowiązuje jedynie przy realizacji budownictwa skoncentrowanego i może ulec zmianie w zakresie szerokości działek pod warunkiem zachowania wymogów ust.2.
  4. Obowiązuje zakaz podziału gruntów na obszarze zorganizowanej działalności inwestycyjnej MNS w innym trybie niż określony w przepisach o scaleniu i podziale lub na podstawie zatwierdzonego projektu zagospodarowania terenu w w systemie budownictwa zorganizowanego.
  5. Do czasu wydzielenia przez gminę ulic lokalnych określonych w rysunku planu symbolem 14KD, 15KD, 16KD oraz poszerzenia ulic 12KD,13KD zakazuje się wydzielania działek, których obsługa zgodnie z planem odbywa się z tych ulic, a wniosek właściciela nie uwzględnia ich wydzielenia lub poszerzenia.
  6. Do czasu wydzielenia i poszerzenia ulic określonych w ust.5 - ustala się zakaz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu na działkach, do których dojazd przewidziany jest w planie z tych ulic. Nie dotyczy to rozbudowy, modernizacji i uzupełnienia zabudowy na działkach już zabudowanych budynkiem mieszkalnym oraz posiadających dostęp do drogi publicznej.

§ 16.

Obowiązuje zakaz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu na budynki mieszkalne w drugiej linii zabudowy w stosunku do dróg publicznych. Nie dotyczy to sytuacji oznaczonych na rysunku dopuszczających wydzielenie działek budowlanych w drugiej linii zabudowy pod warunkiem wydzielenia drogi dojazdowej szer. 4 m lub służebności gruntowej.

§ 17.

  1. Istniejąca zabudowa określona na rysunku planu jako zabudowa przeznaczona do rozbiórki ze względu na kolizję z układem komunikacyjnym i uzbrojeniem terenu może być modernizowana bez prawa rozbudowy.
  2. Istniejąca zabudowa przeznaczona do trwałej adaptacji może być rozbudowywana, nadbudowywana i modernizowana z zachowaniem warunków określonych w ustaleniach szczegółowych dla poszczególnych obszarów.
  3. Dla zabudowy istniejącej rozbudowywanej dopuszcza się inny niż w ustaleniach szczegółowych sposób kształtowania bryły, jeśli wymagają tego oczywiste względy techniczne i formalne.

§ 18.

  1. Na terenach zabudowy jednorodzinnej MN obowiązuje prawo budowy w granicy działki lub w odległości mniejszej niż 3 m, ale nie mniejszej niż 1,5 m od granicy z sąsiadem:
    1. budynku mieszkalnego - jeśli budynek mieszkalny sąsiada znajduje się w granicy działki i spełnia warunki określone w Prawie budowlanym dla zabudowy w granicy lub szerokość działki uniemożliwia realizację budynku o szerokości 7 m,
    2. budynku gospodarczego - jeśli budynek gospodarczy sąsiada znajduje się w granicy działki i spełnia warunki określone w Prawie budowlanym dla zabudowy w granicy lub szerokość działki uniemożliwia budowę budynku o szerokości 4 m.

§ 19.

  1. Ilość miejsc postojowych dla samochodów osobowych należy przyjmować zgodnie z analizą przeprowadzoną w oparciu o aktualne zalecane w literaturze fachowej wytyczne i wskaźniki oraz zewnętrzne warunki komunikacyjne, z tym że dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej MN należy przyjmować minimum 2 miejsca postojowe na mieszkanie, na terenie działki dla zabudowy o charakterze wielorodzinnym na terenach MNS należy przyjmować wskaźnik 1,3 miejsca postojowego na mieszkanie.
  2. Oznaczone na rysunku planu miejsca lokalizacji miejsc postojowych na terenach MNS obowiązują wyłącznie przy realizacji zabudowy systemem budownictwa skoncentrowanego (MP).

ROZDZIAŁ 3

ustalenia szczegółowe

1. BUDOWNICTWO JEDNORODZINNE

§ 20.

  1. Wyznacza się obszary zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej 1MN, 2MN, 3MN, 4MN, 5MN, 6MN, 7MN, 8MN, 9MN, 10MN, 11MN, 12MN, 13MN, 14MN, 15MN, 16MN, 17MN, 18MN, 19MN, 20MN, 21MN, 22MN, 23MN, 24MN, 25MN, 26MN, 27MN, 28MN, 29MN, 30MN, dla których podstawowym przeznaczeniem jest funkcja mieszkaniowa jednorodzinna.
  2. Dopuszcza się funkcję usług podstawowych nieuciążliwych w parterach budynków mieszkalnych lub jako obiekty wolnostojące o pow. całkowitej (licząc wg. normy budowlanej) do 100 m2.
  3. Dopuszcza się budowę wolnostojących lub dostawianych w granicy parterowych garaży na samochody osobowe i dostawcze oraz budynków gospodarczych o powierzchni łącznej całkowitej do 60 m2. Ograniczenie powierzchni nie dotyczy działek już zabudowanych budynkiem mieszkalnym, gdzie powierzchnię zabudowy reguluje współczynnik intensywności i powierzchni terenu zieleni.
  4. Istniejącą na obszarach MN zabudowę o funkcjach rzemiosła usługowego przeznacza się do pozostawienia z możliwością modernizacji i rozbudowy na warunkach określonych w niniejszym planie pod bezwzględnym warunkiem ograniczenia wszystkich uciążliwości mogących pogorszyć stan środowiska - do granic własności.
  5. Dla obszarów zabudowy jednorodzinnej MN ustala się następujące warunki zabudowy i zagospodarowania terenu (nie ujęte w ustaleniach ogólnych):
    1. wprowadza się nieprzekraczalne linie zabudowy w stosunku do dróg publicznych określone w §26 ust.4.
    2. zabudowę należy kształtować w układzie kalenicowym w stosunku do obowiązującej linii zabudowy z tym, że budynki na działkach narożnych powinny być kształtowane w sposób podkreślający układ urbanistyczny z zastosowaniem akcentów architektonicznych i wyróżników w narożu budynków,
    3. dla obszarów już zainwestowanych 1MN, 2MN, 3MN, 4MN, 5MN, 10MN, 12MN, 14MN, 15MN, 16MN, 17MN, 19MN, 20MN, 21MN, 22MN, 25MN, 26MN, 27MN, 28MN, 29MN, 30MN wysokość budynków ustala się na max 2 kondygnacje z tym, że drugą kondygnację stanowi poddasze użytkowe, a wysokość linii przecięcia płaszczyzny dachu ze ścianą okapową nie przekroczy 5 m od terenu istniejącego (przy spadku terenu miarą jest środek budynku),
    4. dla obszarów 6MN, 7MN, 8MN, 9MN, 11MN, 13MN, 18MN, 23MN, 24MN max wysokość zabudowy ustala się na trzy kondygnacje z tym, że trzecią kondygnację stanowi poddasze użytkowe, a wysokość linii przecięcia płaszczyzny dachu ze ścianą okapową wynosi max 7,5 m, mierzone od terenu istniejącego (przy spadku terenu miarą jest środek budynku),
    5. kąt nachylenia dachu ustala się na 38° do 45°,
    6. łączna długość facjat w płaszczyźnie ściany okapowej nie może przekroczyć 1/2 długości okapu,
    7. kolor dachów ustala się od czerwieni do ciemnych brązów,
    8. kolor budynków ustala się w gamie pastelowych, rozbielonych barw ciepłych i naturalnych materiałów budowlanych,
    9. ogrodzenia od strony ulic ażurowe, wysokość do 180 cm.
  6. Dla obszarów 7MN i 11MN warunkiem wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jest przebudowa napowietrznej Unii energetycznej 15 kV.

2. BUDOWNICTWO ZORGANIZOWANE I SKONCENTROWANE

§ 21.

  1. Wyznacza się obszary zabudowy mieszkaniowej realizowanej systemem zorganizowanym lub w formie jednorodzinnego budownictwa skoncentrowanego 1MNS1, 2MNS1, 3MNS1, 4MNS1, 5MNS2, 6MNS2, 7MNS2, 8MNS2, 9MNS2, 10MNS2, 11MNS2, dla których podstawowym przeznaczeniem jest budownictwo mieszkaniowe realizowane alternatywnie:
    1. jako budownictwo mieszkaniowe realizowane systemem zorganizowanym przez jednego inwestora w granicach jednego obszaru w formie zabudowy wielorodzinnej lub jednorodzinnej przy zachowaniu nieprzekraczalnej intensywności i skali zabudowy,
    2. jako budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne realizowane przez poszczególnych inwestorów, na wydzielonych w trybie określonym w przepisach szczególnych o scaleniu i podziale działkach (tzw. budownictwo skoncentrowane).
  2. Dopuszcza się funkcję usług podstawowych nieuciążliwych w parterach budynków mieszkalnych, lub jako obiekty wolnostojące w proporcjach nie przekraczających 20% powierzchni całkowitej obiektów.
  3. Zakazuje się budowy wolnostojących garaży na samochody osobowe i dostawcze oraz budynków gospodarczych (dopuszcza się zespoły garażowe do obsługi zabudowy mieszkaniowej realizowane systemem zorganizowanym).
  4. Dla obszarów określonych w planie symbolem MNS dopuszcza się do czasu realizacji funkcji określonej w planie, budowę altanek gospodarczych o powierzchni całkowitej do 20 m2 i wysokości do 3,5 m oraz rolnicze wykorzystanie gruntu, zgodnie z dotychczasowym sposobem użytkowania.
  5. Dla zabudowy w obszarach określonych w planie symbolem MNS wprowadza się następujące warunki kształtowania zabudowy:
    1.  
      • wysokość budynków zabudowy jednorodzinnej ustala się maksymalnie na 3 kondygnacje, z rym, że trzecią kondygnację stanowi poddasze użytkowe, a linia przecięcia płaszczyzny dachu ze ścianą okapową określa się maksymalnie na 7,5 m od terenu istniejącego (przy spadku terenu miarą jest środek budynku),
      • wysokość budynków zabudowy wielorodzinnej ustala się na 4 max. kondygnacje, z tym, że czwartą kondygnację stanowi poddasze użytkowe, a linia przecięcia ściany okapowej z płaszczyzną dachu określa się maksymalnie na 10 m,
    2. kąt nachylenia dachów ustala się na 38° do 45°,
    3. łączna długość facjat w płaszczyźnie ściany okapowej nie może przekraczać 2/3 długości okapu,
    4. kolor dachów ustala się w barwach od czerwieni do ciemnego brązu,
    5. kolor elewacji ustala się w gamie kolorów jasnych i naturalnych materiałów budowlanych,
  6. Granice obszarów oznaczonych symbolem MNS na rys. planu stanowią granice zorganizowanej działalności inwestycyjnej.

3. USŁUGI CENTROTWÓRCZE

§ 22.

  1. Wyznacza się obszary zabudowy usługowej 1U1, 2U1, 3U1, 4U1, 5U2, 6U2, 7U2, 8U2, dla których główną funkcję stanowią usługi centrotwórcze z zakresu handlu detalicznego, gastronomii, kultury, administracji służby zdrowia, oświaty, sportu oraz rzemiosła usługowego.
  2. Dopuszcza się funkcję mieszkaniową w proporcjach nie przekraczających 30% powierzchni całkowitej inwestycji stanowiącą integralne uzupełnienie funkcji podstawowej, powiązanej funkcjonalnie i przestrzennie.
  3. Obowiązuje zakaz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu na teren mniejszy niż w granicach poszczególnych obszarów za wyjątkiem obszaru 3U1.
  4. Podział terenu poszczególnych obszarów oznaczonych na rysunku planu symbolem U może nastąpić wraz z podziałem na poszczególne lokale lub obiekty użytkowe po zrealizowaniu i odbiorze inwestycji, jeżeli zatwierdzony projekt budowlany spełnia warunki do wyodrębnienia samodzielnych lokali i nieruchomości zgodnie z przepisami szczególnymi, z tym, że drogi wewnętrzne oraz wspólne urządzenia infrastruktury technicznej powinny zostać we współwłasności za wyjątkiem obszaru 3U1.
  5. Ustala się następujące zasady kształtowania zabudowy:
    1. wysokość budynków nie może przekraczać trzech kondygnacji lub 11 m,
    2. obowiązuje wykonanie projektu i realizacja przed odbiorem obiektu zieleni przyobiektowej na powierzchni minimum 20% terenu,
    3. architekturę obiektów musi cechować harmonia, staranny detal, szlachetny materiał.

4. URZĄDZENIA OBSŁUGI KOMUNIKACJI

§ 23.

  1. Wyznacza się obszary 1UKS i 2UKS, dla których podstawową funkcję stanowią urządzenia obsługi komunikacji samochodowej i usług ogólnomiejskich.
  2. Dopuszcza się funkcje handlu detalicznego i hurtowego, gastronomii oraz rzemiosła służącego obsłudze samochodów.
  3. Warunkiem budowy usług mogących pogorszyć stan środowiska jest ograniczenie emisji wszelkich uciążliwości związanych z inwestycją do łącznych granic obszarów 1UKS i 2UKS.
  4. Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu nie może być wydana w granicach mniejszych niż granica obszaru.
  5. Podział terenu poszczególnych obszarów może nastąpić wraz z podziałem na poszczególne lokale lub obiekty użytkowe po zrealizowaniu i odbiorze inwestycji, jeżeli zatwierdzony projekt budowlany spełnia warunki do wyodrębnienia samodzielnych lokali i nieruchomości, zgodnie z przepisami szczególnymi, z tym, że drogi wewnętrzne oraz wspólne urządzenia infrastruktury technicznej powinny zostać we współwłasności.
  6. Obowiązują następujące warunki kształtowania zabudowy:
    1. maksymalna wysokość zabudowy - do dwóch kondygnacji lub 8 m od terenu istniejącego, z dopuszczeniem lokalnego wypiętrzenia na 30% powierzchni zabudowy do 11 m od terenu istniejącego,
    2. wprowadza się obowiązek wykonania 10-metrowego pasa zieleni izolacyjnej od strony zabudowy mieszkaniowej,
    3. wprowadza się obowiązek wykonania projektu i realizacji przed odbiorem budynku zieleni przyobiektowej na min. 20% powierzchni terenu działki,
    4. architekturę obiektów musi cechować harmonia, staranny detal, szlachetny materiał.

5. ZIELEŃ PUBLICZNA

§ 24.

  1. Wyznacza się obszary zieleni miejskiej 2ZP i 3ZP, dla których główną funkcję stanowi zieleń parkowa o charakterze publicznym.
  2. Dopuszcza się lokalizację funkcji sportowych na obszarze stanowiącym nie więcej niż 20% (łącznie) terenu w maksymalnie 3 kompleksach w formie urządzeń terenowych z ewentualnym zapleczem higieniczno sanitarnym.
  3. Dopuszcza się lokalizację funkcji zabawowych dla dzieci na obszarze nie większym niż 20% terenu w max. 2 kompleksach z ewentualnym zapleczem higieniczno sanitarnym.
  4. Dopuszcza się lokalizację 2 sezonowych obiektów gastronomicznych w zieleni o powierzchni do 30 m2 - z ogródkiem o pow. do 300 m2.
  5. Obiekty kubaturowe należy projektować jako budynki jednokondygnacyjne wtopione w zieleń, w formie architektury ogrodowej.
  6. Wyznacza się orientacyjny, przybliżony przebieg ciągów pieszych i rowerowych w zieleni. Ich realizacja musi być powiązana z realizacją uzbrojenia technicznego i spełniać równocześnie funkcję dróg technologicznych do obsługi sieci kanalizacyjnych i oświetlenia oraz awaryjnych dojazdów do lokowanych tu funkcji użytkowych przy założeniu szerokości maksymalnej ciągów 4 m.
  7. Zieleń należy kształtować w formie mocno prześwietlonej zielonej doliny z nasadzeniami grupowymi nie utrudniającymi naturalnego spływu powietrza w kierunku obniżenia terenu oraz maskującymi linię wysokiego napięcia. Na rysunku planu orientacyjnie wskazano lokalizację zieleni wysokiej.
  8. W miejscu skrzyżowania ciągu zieleni z ul. Żytnią oraz z projektowaną drogą 37 KZo1/2 należy wykonać powiązania obszarów zieleni w formie wyniesienia drogi mostem lub przepustem o średnicy min. 2,5 m.
  9. Na terenie ZP należy wykonać zbiorniki retencyjne podczyszczonej wody deszczowej, których orientacyjne położenie określono na rys. planu.
  10. Sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej należy wykonywać w sposób utrudniający odwodnienie terenu i obniżenie poziomu wód gruntowych.
  11. Realizacja terenów zieleni, ciągów komunikacyjnych oraz funkcji użytkowych na terenie 2ZP i 3ZP wymaga opracowania projektu zagospodarowania terenów zielonych z określeniem granic terenów przeznaczonych na funkcje usług sportu i usług gastronomicznych - stanowiących odrębne inwestycje. Projekt musi uwzględniać przebieg sieci magistralnych oraz powiązanie funkcji użytkowych publicznym ciągiem komunikacyjnym określonym w ust.6.

§ 25.

  1. Wyznacza się tereny zieleni miejskiej 1ZP, 4ZP, 5ZP i 6ZP, dla których główną funkcję stanowi zieleń o charakterze publicznym z ciągami pieszymi spacerowymi i urządzeniami rekreacji cichej.
  2. Wyznacza się tereny zieleni izolacyjnej 1ZL i 2ZL.

6. KOMUNIKACJA

§ 26.

  1. Wyznacza się obszary ulic miejskich o charakterze lokalnym:
    1. 1KL i 2KL projektowana ulica lokalna o charakterze ulicy zbiorczej w skali osiedla. Szerokość pasa drogowego ustala się na 20 m, w tym:
      - jezdnia szer. 7 m dwukierunkowa,
      - chodnik szer. min. 2,5 m - jednostronny,
      - ciąg rowerowy jednostronny,
      - pas zieleni z jednostronnym nasadzeniem drzew wysokich. Dopuszcza się wprowadzenie komunikacji masowej z przystankami. Zakazuje się wykonywania wjazdów bramowych z wyjątkiem wlotów oznaczonych na rys. planu.
    2. 3KL - fragment istniejącej ulicy Żytniej o szerokości w liniach regulacyjnych ok. 8 m. Ustala się poszerzenie pasa drogowego do 12 m.
      Ulica 3KL przejmie funkcję przedłużenia ulicy 1KL do wpięcia w układ podstawowy (37KZol/2).
      Parametry jak dla ul. 1KL.
    3. 4KD - istniejąca ulica Łączna o charakterze ulicy dojazdowej, szer. pasa drogowego ok. 10 m, urządzona, jezdnia szer. 6 m dwukierunkowa.
    4. 5KD - istniejąca ulica Pastwiska o charakterze ulicy lokalnej dojazdowej, pas drogowy nieregularny od 7 do 12 m. Wymaga regulacji poza granicami opracowania, w ramach opracowania ustala się lokalne poszerzenie pasa drogowego zgodnie z rys. planu.
      Szer. jezdni 6 m - dwukierunkowa na wysokości usług - zatoka parkingowa. Włączenie ul. 5KD do projektowanej ul. zbiorczej 37KZo - poprzez prawoskręt lub skrzyżowanie pełne wg opracowania realizacyjnego.

    5. 6KD - istniejąca ul. Kasztanowa o charakterze ul. dojazdowej, nieurządzona szer. pasa drogowego 7-8 m.
      Projektuje się poszerzenie pasa drogowego zgodnie z rys. planu. Jezdnia dwukierunkowa 6m.

    6. 7KD - fragment istniejącej ul. Miodowej o charakterze ul. dojazdowej, ul. urządzonej, szer. pasa drogowego 10 m.

    7. 8KL - fragment istniejącej ul. Smugowej o charakterze ul. lokalnej, ul. urządzona. Projektowane włączenie do projektowanej drogi 37KZo wg rys. planu.

    8. 9KD - ul. Smugowa o charakterze ul. dojazdowej, częściowo przebieg urządzony. Projektowana szerokość pasa drogowego 10 m. Jezdnia szer. 6 m dwukierunkowa. Na fragmencie przy skrzyżowaniu z ul. 37KZo - pełni funkcję ciągu pieszego.

    9. 10KD - istniejąca ul. Moniuszki o charakterze ul. dojazdowej. Ulica urządzona szer. pasa drogowego 10 m. Szerokość jezdni dwukierunkowej - 6 m.

    10. 11KD - fragment istniejącej ul. Żytniej o charakterze ul. dojazdowej. Szer. pasa drogowego ok. 8 m.
      Projektuje się poszerzenie pasa drogowego do 10 i 12 m zgodnie z rys. planu. Jezdnia dwukierunkowa 6 m. W miejscu skrzyżowania z ciągiem zieleni parkowej należy wykonać przebudowę ulicy w sposób zapewniający powiązanie obszarów zieleni w formie wyniesienia drogi mostem lub przepustem o średnicy min. 5 m.

    11. 12KD - istniejąca urządzona ul. Szymanowskiego - dojazdowa o szer. pasa drogowego 3,5 do 4,0 m.
      Ustala się poszerzenie pasa drogowego do 6 m, ciąg pieszojezdny, ul. jednokierunkowa.

    12. 13KD - istniejąca ul. Ustronie, nieurządzona - dojazdowa o szer. pasa drogowego 3,5 do 4,0 m.
      Ustala się poszerzanie pasa drogowego do 10 m.
      Szerokość jezdni dwukierunkowej - 6 m.
      Wprowadza się zatoki dojazdowe o szer. 10 m

    13. 14KD - projektowana ulica dojazdowa. Szer. pasa drogowego 10 m. Jezdnia dwukierunkowa szer. 6 m.

    14. 15KD i 16KD - projektowane ul. dojazdowe o szer. pasa drogowego 8 m. Ciąg pieszojezdny z mijankami.

    15. 17KD - istniejąca ulica dojazdowa o szer. pasa 4,5 m. Ciąg pieszy z dopuszczeniem wjazdów mieszkańców.

    16. 18KD i 19KD - fragmenty istniejącej ul. Jeleniej, dojazdowej.
      Szerokość pasa drogowego - 5 m.
      Ustala się poszerzenie pasa drogowego do 9 m.
      Jezdnia dwukierunkowa szer. 6 m.
      Ulice sięgaczowe zakończone placem nawrotowym.

  2. Pasy ulic miejskich służą do rozprowadzenia uzbrojenia miejskiego.
    Projekty budowy oraz modernizacji dróg muszą uwzględniać możliwość prowadzenia głównych sieci magistralnych uzbrojenia komunalnego:
  3. Oznaczony na rysunku planu pas drogowy projektowanej drogi zbiorczej obszarowej 37KZo 1/2 oraz 38KGo 2/2 odpowiada przebiegowi tej drogi w planie ogólnym, o którym mowa w §2. Uściślenie realizacyjne z wykorzystaniem nieobowiązującego opracowania "Koncepcja dróg i dojazdów os. Wanacja -Starachowice" (BPBK w Kielcach 1987 r.) - nieobowiązujące.
  4.  

    1. Minimalne odległości zabudowy od dróg publicznych mierzone od krawężnika jezdni określa tabela Nr l.
      Symbol na rys. planu Rodzaj ulicy odległości od krawężnika jezdni
      od zabudowy mieszkaniowej od zabudowy usługowej i garaży
      37KZo1/2 ulica zbiorcza obszarowa układu podstawowego

      30 m

      20 m

      1KL, 2KL, 3KL ulica lokalna o charakterze zbiorczej w skali osiedla z dopuszczeniem komunikacji masowej 15 m*

      10 m*

      4KD, 5KD, 6KD, 7KD, 8KL, 9KD, 10KD, 11KD ulice lokalne dojazdowe 8 m 6 m
      12KD ulica lokalna dojazdowa 6 m 6 m
      13KD, 14KD, 15KD, 16KD, 17KD, 18KD, 19KD ulice lokalne dojazdowe 8 m 8 m

      * dopuszcza się zmniejszenie odległości do 8 m na terenach MN pod warunkiem jak w pkt. 2.

    2. Istniejąca zabudowa przeznaczona w rys. planu do trwałej adaptacji może być rozbudowywana, w odległościach mniejszych niż określa tabela Nr l, w istniejącej linii zabudowy, pod warunkiem eliminacji skutków uciążliwości od komunikacji np. poprzez stosowanie stolarki dźwiękochłonnej, specjalnego kształtowania funkcji.
    3. Rozbudowa budynków istniejących przeznaczonych do trwałej adaptacji powodująca zbliżenie do drogi mniejsze niż określono w tabeli l - wymaga zgody zarządu drogi.

 

§ 27.

Wyznacza się ciągi piesze 1P, 2P, 3P służące powiązaniom komunikacji pieszej oraz przeprowadzeniu kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej.

7. INFRASTRUKTURA TECHNICZNA

§ 28.

  1. Wyznacza się obszar przepompowni ścieków sanitarnych 1PS przeznaczonej do pompowania ścieków z całego obszaru objętego niniejszym planem oraz z terenów zabudowy mieszkaniowej określonej w rys. planu ogólnego, o którym mowa w §2 symbolem E28MN, E30MN oraz E34UT.
  2. Wprowadza się warunek ograniczenia uciążliwości związanych z eksploatacją przepompowni do granic wyznaczonej w rys. planu strefy ochronnej.
  3. Wyznacza się orientacyjny teren strefy ochronnej od przepompowni 1PS. Zasięg strefy orientacyjnie określa rysunek planu.
  4. W ramach obszaru 1PS wyznacza się teren (orientacyjny) lokalizacji urządzeń technologicznych mogących powodować uciążliwości dla środowiska.
  5. Wyznacza się orientacyjny przebieg kolektora tłocznego.

§29.

  1. Wyznacza się obszary oczyszczalni wód deszczowych 1D i 2D przeznaczonych do oczyszczania wód opadowych z terenu objętego opracowaniem.
  2. Wprowadza się warunek ograniczenia uciążliwości związanych z eksploatacją oczyszczalni do granic wyznaczonej w rys. planu strefy ochronnej.
  3. Wyznacza się orientacyjny teren strefy ochrony od oczyszczalni. Zasięg strefy orientacyjnie określa rys. planu.

§ 30.

  1. Wyznacza się obszary lokalizacji stacji transformatorowych E.
  2. Usytuowanie stacji transformatorowych w obszarach zorganizowanej działalności inwestycyjnej oznaczone na rys. planu Nr 2 oraz na terenie usług jest orientacyjne i ulegnie uściśleniu w realizacyjnych projektach zagospodarowania terenu.
  3. Usytuowanie stacji transformatorowych w obszarach zorganizowanej działalności inwestycyjnej oznaczonej na rys. planu Nr 1 dotyczy wariantu budownictwa skoncentrowanego i jest obowiązujące.
  4. Docelowy bilans potrzeb energetycznych należy oprzeć na maksymalnych wskaźnikach intensywności zabudowy określonych w planie przy założeniu budowy sieci kablowej NN o przekroju nie większym niż 120 -150 mm2.
  5. Zasilanie stacji transformatorowych należy projektować kablami ŚN w pasach drogowych i ciągach przestrzeni publicznych. Istniejące lnie napowietrzne 15 kV docelowo do skablowania.
  6. Warunkiem realizacji zabudowy jednorodzinnej w obszarze 7MN i 11MN jest rozbiórka linii napowietrznej 15 kV zasilającej stację "Żytnia" i budowa zasilania kablowego tej stacji w pasie drogowym.
  7. Wyznacza się tymczasowe pasy terenu szer. 7,5 m od istniejących linii 15 kV po obu jej stronach, w których nie powinna być realizowana zabudowa przeznaczona na stały pobyt ludzi, do czasu przebudowy tych sieci w formie sieci kablowych lokowanych w pasach drogowych. Lokalizacja obiektów nie przeznaczonych na stały pobyt ludzi musi spełniać warunki określone w przepisach szczególnych i normach.
  8. Przyjmuje się strefę ochrony szer. 60 m (po 30 m od osi symetrii słupów nośnych) dla obiektów linii WN 220 kV Niziny Rożki (obecnie 15 kV). W obszarze strefy dopuszcza się okresowe przebywanie ludzi związane działalnością gospodarczą, turystyczną, rekreacyjną itp. Na obszarze strefy zakazuje się lokalizacji nowych bud. mieszkalnych, budynków wymagających szczególnej ochrony przed działaniem natężeń pól elektromagnetycznych a zwłaszcza szkół, obiektów służby zdrowia itp.
  9. Dopuszcza się odstępstwo od ustaleń ust.7 pod warunkiem nie przekroczenia dopuszczalnych wartości natężeń pola elektromagnetycznego określonych w przepisach szczególnych oraz za zgodą właściwego zarządu sieci. Ustalenia te dotyczą obiektów projektowanych jak również przeznaczonych do rozbiórki wskazanych w rysunku planu.

§ 31.

  1. Rozprowadzenie sieci wodociągowej z istniejącego wodociągu miejskiego należy wykonywać w pasach drogowych istniejących i projektowanych ulic z warunkiem wykonania zamkniętych pierścieni.
  2. Bilansowanie docelowego zapotrzebowania na wodę należy dokonywać w oparciu o maksymalne wskaźniki intensywności zabudowy przyjęte w planie.

§ 32.

  1. Rozprowadzenie sieci gazowej średnioprężnej należy realizować w pasach drogowych istniejących i projektowanych ulic z warunkiem wykonania zamkniętych pierścieni.
  2. Bilansowanie docelowego zapotrzebowania na gaz należy dokonywać w oparciu o maksymalne wskaźniki zabudowy przyjęte w planie.

§ 33.

  1. Kanalizację sanitarną i deszczową należy rozwiązywać w oparciu o przyjęty w rysunku planu przybliżony przebieg sieci grawitacyjnej.
  2. Prowadzenie kolektorów sanitarnych i deszczowych w terenach zielonych należy wykonywać na obrzeżu terenów budowlanych w sposób uniemożliwiający odwodnienie terenu i obniżenie poziomu wód gruntowych.
  3. Bilansowanie docelowej ilości ścieków należy wykonywać w oparciu o maksymalny przyjęty w planie współczynnik intensywności zabudowy.

ROZDZIAŁ 4

postanowienia szczególne

§ 34.

Ustala się stawkę procentową służącą naliczaniu opłaty, o której mowa w art.36 ust.3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym w następujących wielkościach:

ROZDZIAŁ 5

przepisy końcowe

§ 35.

Niniejsza uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.

§ 36.

Niniejsza uchwała obowiązuje po upływie 14 dni od ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.

§ 37.

Wykonanie uchwały powierza się zarządowi Miasta Starachowice.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Starachowicach
Ryszard Nosowicz