Uchwała Nr XI/8/1999
Rady Miejskiej w Starachowicach
z dnia 20 grudnia 1999 r.

w sprawie: uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu cmentarza przy ul. Radomskiej w Starachowicach wraz ze 150 m zasięgiem strefy ochrony sanitarnej.

Działając na podstawie

uchwala się, co następuje:

 

Rozdział 1
Przepisy wprowadzające

§ 1.

Uchwaleniu podlega miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu cmentarza przy ul. Radomskiej w Starachowicach wraz ze 150 m zasięgiem strefy ochrony sanitarnej, według projektu przedłożonego przez Zarząd Miasta, zwany dalej "planem miejscowym".

§ 2.

Plan miejscowy, zgodnie z uchwałą nr VII/1/98 Rady Miejskiej w Starachowicach z dnia 14 grudnia 1998 roku, obejmuje nieruchomości o nr ewidencyjnym 4 (istniejący cmentarz parafialny) i nr 5 (137/5), położone w Starachowicach, oraz pas terenu o szerokości 150 m od granic istniejącego i projektowanego cmentarza nazwany strefą ochrony sanitarnej określoną w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 3.

Celem planu jest zmiana funkcji terenu, oznaczonego w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego m. Starachowice, o którym mowa w § 5, symbolem B 39 RL, stanowiącego tereny leśne, będące w zarządzie Lasów Państwowych, na cele lokalizacji komunalnego cmentarza grzebalnego wraz z towarzyszącymi urządzeniami komunikacyjnymi oraz wprowadzenie ograniczeń spowodowanych niniejszą lokalizacją.

§ 4.

Przedmiotem ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego są tereny istniejącego cmentarza parafialnego oznaczone symbolem ZC, tereny lokalizacji komunalnego cmentarza grzebalnego oznaczone symbolem ZC 1, tereny urządzeń komunikacji oznaczone symbolem KS oraz tereny cieku wodnego oznaczone symbolem W, dla których określa się :

  1. przeznaczenie podstawowe,
  2. warunki, zasady i ograniczenia w zagospodarowaniu terenu,
  3. zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

§ 5.

Dla terenu określonego w § 4 niniejszej uchwały tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego m. Starachowice zatwierdzonego uchwałą Nr 11/2/91 Rady Miejskiej w Starachowicach z dnia 26 lutego 1991 r. (Dz.Urz. Woj.Kieleckiego z 18.04.1991 r. Nr 7 poz.103).

§ 6.

Dla istniejących terenów zainwestowanych, oznaczonych symbolami: A 4 KGo 2/2, A 19 RLO, A 21 KM, B 3 PIV oraz terenów lasów B 39 RL, położonych w określonej niniejszym planem strefie ochrony sanitarnej (S 1 i S 2) pozostają jako obowiązujące ustalenia realizacyjne zawarte w obowiązującym miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego m. Starachowice zatwierdzonym uchwałą Nr 11/2/91 Rady Miejskiej w Starachowicach z dnia 26 lutego 1991 r. (Dz.Urz. Woj.Kieleckiego z 18.04.1991 r. Nr 7 poz.103). Niniejszy plan miejscowy wprowadza ograniczenia dla w/w terenów wynikające z położenia tych terenów w strefie ochrony sanitarnej (S 1 i S 2). Obydwa plany miejscowe, obejmujące w/w tereny, nie są ze sobą sprzeczne ponieważ na terenach tych nie znajdują się budynki mieszkalne, zakłady produkujące artykuły żywnościowe, zakłady żywienia zbiorowego ani przechowujące artykuły żywnościowe a także studnie, źródła i strumienie służące do czerpania wody do picia i potrzeb gospodarczych a zainwestowany teren jest zwodociągowany.

§ 7.

Ustalenia planu miejscowego stanowią treść niniejszej uchwały. Integralną częścią planu jest "Rysunek miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu cmentarza przy ul. Radomskiej w Starachowicach - skala 1:1000" obejmujący również 150 m strefę ochrony sanitarnej, stanowiący załącznik do uchwały, określający:

  1. granice terenu objętego planem,
  2. linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania,
  3. przeznaczenie terenu,
  4. zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

§ 8.

Dołączona do opracowania "prognoza skutków wpływu ustaleń planu na środowisko przyrodnicze" nie stanowi przedmiotu uchwalenia.

§ 9.

Ustalenia zawarte w niniejszym planie miejscowym stanowią podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla terenu objętego planem.

§ 10.

Dla terenu objętego planem miejscowym, zgodnie z ustawą z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, Minister Środowiska wyraził zgodę na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne o powierzchni 9,14 ha w oddziale 137 Nadleśnictwa i obrębu Starachowice decyzją Nr ZS-B-2120/155/99 dnia 17 Iistopada1999 r.

Rozdział 2
Ustalenia planu

§ 11.

Teren istniejącego cmentarza parafialnego oznaczony w załączniku symbolem ZC pozostawia się do wykorzystania przez właściciela i zarządcę tj. parafię rzymskokatolicką przy uwzględnieniu zasad określonych w ustawie z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jednolity: Dz.U. z 1972 r. Nr 47 poz.298) oraz w obowiązujących przepisach szczególnych.

§ 12.

Teren oznaczony w załączniku symbolem ZC 1, przeznacza się na cele lokalizacji komunalnego cmentarza grzebalnego.

§ 13.

W obrębie tego terenu (ZC 1) przewiduje się lokalizację obiektów i urządzeń związanych z chowaniem zmarłych (w tym kaplica, dom pogrzebowy) na zasadach określonych w ogólnie obowiązujących przepisach i normach. Uszczegółowienie lokalizacji obiektów budowlanych, bramy wjazdowej i kwater grzebalnych nastąpi w projekcie zagospodarowania terenu cmentarza komunalnego. Z uwagi na zajmowanie terenów leśnych zakłada się możliwość etapowej realizacji cmentarza w oparciu o ustalenia określone w szczegółowym projekcie zagospodarowania terenu cmentarza komunalnego.

§ 14.

Dla przebiegającego przez teren strefy ochrony sanitarnej (na zachód od ul. Radomskiej) wodociągu magistralnego o przekroju 600 mm proponuje się rozważenie możliwości wykonania, na długości cmentarza, dodatkowego zabezpieczenia w/w wodociągu. Zabezpieczenie to może być wykonane w postaci np. obłożenia rurociągu rękawem foliowym o grubości minimum 1 mm, wykonaniem ekranu z zagęszczonego iłu o grubości min. 20 cm.
Wodociąg o średnicy 100 mm (biegnący po wschodniej stronie ul. Radomskiej) wykonany jest jako sieć doprowadzająca wodę do istniejącego cmentarza parafialnego i nie jest konieczne jego dodatkowe zabezpieczenie, jeżeli posiada on zawór zwrotny z zasuwą.

§ 15.

Teren cmentarza należy ogrodzić ogrodzeniem trwałym o wysokości minimum 1,5 m, z uwzględnieniem zieleni izolacyjno - dekoracyjnej na obrzeżu działki oraz wewnątrz, oddzielającej poszczególne sektory.

§ 16.

Zaleca się rozpoczęcie eksploatacji cmentarza od strony północnej.

§ 17.

§ 17. Ustala się następujące zasady uzbrojenia w infrastrukturę techniczną:

  1. zaopatrzenie w wodę - z przebiegającego w sąsiedztwie projektowanego cmentarza wodociągu o przekroju 100 mm doprowadzającego wodę do cmentarza parafialnego (przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń - np. zaworu z zasuwą odcinającą) oraz wykonanie w obrębie cmentarza wewnętrznej sieci rozdzielczej z punktami poboru wody czynnymi od wiosny do jesieni,
  2. odprowadzenie wód deszczowych - powierzchniowo, rowkami z kształtek betonowych do istniejącego rowu otwartego,
  3. usuwanie nieczystości stałych poprzez gromadzenie ich w kontenerach zlokalizowanych na terenie sektorów w miejscach usytuowanych w pewnej odległości od kwater grzebalnych wraz z koniecznością zapewnienia dogodnego do nich dojazdu. Wywóz odpadów z kontenerów na wysypisko śmieci w Marcinkowie.
  4. zaopatrzenie w energię elektryczną przewiduje się zrealizować poprzez budowę sieci niskiego napięcia wyprowadzonej z istniejącej najbliższej stacji transformatorowej 15/04 kV na warunkach uzgodnionych z zarządzającym siecią.

§ 18.

Teren oznaczony w załączniku graficznym symbolem KS przeznacza się na lokalizację parkingu obsługującego m.in. cmentarz komunalny. Uściślenie granic terenu parkingu nastąpi przy opracowaniu planu zagospodarowania terenu parkingu.
W obrębie terenu parkingu należy przewidzieć miejsce na lokalizację pojemników (kontenerów) na nieczystości stałe.

§ 19.

Teren oznaczony w rysunku planu symbolem W stanowi istniejący uregulowany ciek wodny przeznaczony do pozostawienia w dotychczasowym użytkowaniu z uwagi na brak ewentualnych jego zagrożeń wynikających z lokalizacji cmentarza. Zostało to potwierdzone w opracowanej opinii hydrograficznej i dokumentacji geologicznej.

§ 20.

W pasie terenu o promieniu 50,0 m od cmentarzy, określonym w załączniku graficznym i oznaczonym symbolem S 1 zakazuje się lokalizacji .budynków mieszkalnych, zakładów produkujących artykuły żywnościowe, zakładów żywienia zbiorowego bądź przechowujących artykuły żywnościowe oraz studzien służących do czerpania wody do picia i potrzeb gospodarczych.

§ 21.

W pasie terenu o promieniu od 50,0 m do 150,0 m od granic cmentarza określonym w załączniku graficznym i oznaczonym symbolem S 2 zakazuje się lokalizacji studzien służących do czerpania wody do picia i potrzeb gospodarczych.

Rozdział 3
Postanowienia szczególne

§ 22.

Zgodnie z art.10 ust.3, art.36 ust.3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 0,0%.

Rozdział 4
Przepisy końcowe

§23.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Starachowice.

§ 24.

Zobowiązuje się Zarząd Miasta do ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.

§ 25.

Uchwała obowiązuje po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Starachowicach
Ryszard Nosowicz