Uchwała Nr X/4/2002
Rady Miejskiej w Starachowicach
z dnia 9 grudnia 2002 r.

w sprawie: stosowania zwolnień w podatku od nieruchomości związanych z działalnością. gospodarczą.

Działając na podstawie

uchwala się, co następuje:

§ 1.

Uchwała określa zwolnienia od podatku od nieruchomości związane, z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie gminy Starachowice na wniosek podatnika.

§ 2.

Zwalnia się od podatku od nieruchomości w okresie pierwszego roku działalności, 90% nieruchomości podmiotów gospodarczych (za wyjątkiem prowadzących działalność w obiektach handlowych, których całkowita powierzchnia handlowa przekracza 500 m2), w których zatrudnienie uzyskały, co najmniej 2 osoby o statusie bezrobotnego. Warunkiem zwolnienia jest utrzymanie tego zatrudnienia przez okres 12 miesięcy.

§ 3.

Podmiotom określonym w §2 w kolejnych latach podatkowych przysługuje zwolnienie od podatku od nieruchomości w wysokości:

  1. 50% w drugim roku działalności,
  2. 25% w trzecim roku działalności.

Warunkiem zwolnienia jest zatrudnienie, co najmniej 3 kolejnych osób o statusie bezrobotnych w każdym kolejnym roku podatkowym objętym zwolnieniem i utrzymanie tego zatrudnienia przez okres 12 miesięcy

§ 4.

  1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości wg zasad określonych w ust.2 w danym roku podatkowym nieruchomości podmiotów gospodarczych już prowadzących działalność na terenie gminy Starachowice w przypadku zwiększenia zatrudnienia o osoby posiadające status osób bezrobotnych i utrzymania tego zatrudnienia przez okres 12 miesięcy.
  2. Zwolnienie na jednego zatrudnionego bezrobotnego wynosi 1.200 zł z tym, że łączna kwota zwolnienia nie może przekroczyć:
    1. 100% podatku od nieruchomości w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na. powierzchni do 100 m2 budynków związanych z działalnością gospodarczą
    2. 75% podatku od nieruchomości w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na powierzchni powyżej 100 m2 do 250 m2 budynków związanych z działalnością gospodarcza
    3. 60% podatku od nieruchomości w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na powierzchni powyżej 250 m2 budynków związanych z działalnością gospodarczą.
  3. Podmiot, o którym mowa w ust.1 może korzystać ze zwolnienia określonego w ust.1 i 2 nie dłużej niż przez 3 kolejne lata podatkowe.

§ 5.

Zwalnia się od podatku od nieruchomości przez okres 1 roku, 90 % nieruchomości, których właściciele, użytkownicy wieczyści, jak również administratorzy i zarządcy majątku gminnego, powiatowego i Skarbu Państwa wydzierżawią lub wynajmą nieruchomość lub jej część podmiotowi gospodarczemu, który w pierwszym roku jego działalności zatrudni, co najmniej 2 osoby posiadające status bezrobotnego i utrzyma ten stan zatrudnienia przez okres 12 miesięcy.

§ 6.

Podmiotom określonym w §5 w kolejnych latach podatkowych przysługuje zwolnienie od podatku od nieruchomości w wysokości:

  1. 50% w drugim roku dzierżawy lub najmu pod działalność gospodarczą
  2. 25% w trzecim roku dzierżawy lub najmu pod działalność gospodarczą.

Warunkiem zwolnienia jest zatrudnienie, co najmniej 3 kolejnych osób o statusie bezrobotnych w każdym kolejnym roku podatkowym objętym zwolnieniem i utrzymanie tego zatrudnienia przez okres 12 miesięcy.

§ 7.

  1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości według zasad określonych w ust.2, nieruchomości, których właściciele, użytkownicy wieczyści jak również administratorzy i zarządcy majątku gminnego, powiatowego i Skarbu Państwa wydzierżawią lub wynajmą nieruchomość lub jej część już istniejącym podmiotom gospodarczym, które zwiększyły zatrudnienie o osoby posiadające status bezrobotnych i utrzymały to zatrudnienie przez okres 12 miesięcy.
  2. Zwolnienie na jednego zatrudnionego bezrobotnego wynosi 1.200 zł z tym, że łączna kwota zwolnienia w roku nie może przekroczyć:

    1. 100% podatku od nieruchomości w przypadku dzierżawy lub najmu pod działalność gospodarczą do 100 m2 budynków związanych z działalnością gospodarczą,
    2. 75% podatku od nieruchomości w przypadku dzierżawy lub najmu pod działalność gospodarczą powyżej 100 m2 do 250 m2 budynków związanych z działalnością gospodarczą,
    3. 60% podatku od nieruchomości w przypadku dzierżawy lub najmu pod działalność gospodarczą powyżej 250 m2 budynków związanych z działalnością gospodarczą,
  3. Podmiot, o którym mowa w ust.1 może korzystać ze zwolnienia określonego w ust.1 i 2 nie dłużej niż przez 3 kolejne lata podatkowe.

§ 8.

Podstawę do zwolnień od podatku od nieruchomości z przyczyn określonych w §5, §6, §7, stanowi umowa dzierżawy lub najmu zawarta na czas nie krótszy niż jeden rok, z której wynika, że wysokość dzierżawy lub najmu zostaje pomniejszona o łączną kwotę uzyskanego zwolnienia.

§ 9.

Zwolnienia nie dotyczą:

  1. podmiotów, które zalegają z zapłatą zobowiązań wobec budżetu gminy wg stanu na dzień złożenia wniosku o zwolnienie,
  2. podmiotów, które w danym roku podatkowym skorzystały z umorzeń udzielonych przez Prezydenta Miasta Starachowice.

§ 10.

  1. Podmiot korzystający ze zwolnienia z podatku od nieruchomości na podstawie niniejszej uchwały jest zobowiązany powiadomić pisemnie Prezydenta Miasta o utracie warunków zwolnienia z podatku od nieruchomości najpóźniej w terminie 14 dni od dnia powstania okoliczności powodujących utratę zwolnienia.
  2. Podmiot, który w terminie określonym w ust.1 powiadomi Prezydenta Miasta o utracie warunków do zwolnienia z podatku od nieruchomości, traci to prawo poczynając od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał powiadomienia.
  3. Podmiot, który w terminie 14 dni od dnia powstania okoliczności powodujących utratę zwolnienia nie powiadomił Prezydenta Miasta o utracie warunków do zwolnienia z podatku od nieruchomości, traci to prawo poczynając od dnia uzyskania zwolnienia i zobowiązany jest do uiszczenia podatku od nieruchomości za ten okres zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz.926 z późn. zmianami).
  4. Złożenie nieprawdziwych oświadczeń, danych i informacji, od których uzależnione jest uzyskanie na podstawie niniejszej uchwały zwolnień i ulg, powoduje ich utratę za cały okres zwolnienia.

§ 11.

Przy zbieżności uprawnień do zwolnień, o których mowa w niniejszej uchwale z kilku tytułów, stosuje się uprawnienia najkorzystniejsze dla podmiotu korzystającego ze zwolnienia.

§ 12.

Ilekroć, w uchwale jest mowa o:

  1. pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej - należy przez to rozumieć:
  2. działalności gospodarczej - należy przez to rozumieć działalność w rozumieniu art.2 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 101 poz.1178 z późn. zmianami),
  3. bezrobotnym - należy przez to rozumieć osobę pozostającą bez pracy i bez świadczeń przedemerytalnych, zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starachowicach, mieszkańca gminy Starachowice, wyłączając z tej grupy zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych, prac publicznych oraz zatrudnionych na stanowiskach refundowanych z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych,
  4. zatrudnionym bezrobotnym - należy przez to rozumieć, zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

§ 13.

  1. Zwolnienia od podatku od nieruchomości, o których mowa w niniejsze uchwale stanowią pomoc publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz.U. Nr 141 poz.1177)
  2. W przypadku, gdy kwota pomocy z tytułu tego zwolnienia, łącznie z pomocą uzyskaną przez Przedsiębiorcę z tego tytułu w różnych formach oraz z różnych źródeł w ciągu trzech kolejnych lat poprzedzających dzień tego udzielenia, przekracza kwotę będącą równowartością 100 tys. EURO, udzielenie tej pomocy następuje z godnie z ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz.U. Nr 141 poz.1177)
  3. Łączna wartość pomocy dla jednego podmiotu gospodarczego udzielonego na podstawie niniejszej uchwały, a także w innych formach oraz z innych źródeł, nie może. przekraczać maksymalnej intensywności pomocy, określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 października 2002 r. w sprawie dopuszczalności pomocy regionalnej dla przedsiębiorców (Dz.U. Nr 186 poz.1544).

§ 14.

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Starachowice.

§ 15.

Uchwała zostaje ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego oraz podana do publicznej wiadomości przez rozplakatowanie w miejscach publicznych, podanie w prasie lokalnej oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Starachowicach.

§ 16.

Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Starachowicach
Kazimierz Bojara