Załącznik Nr 1
do

Uchwały Nr V/9/2003
Rady Miejskiej w Starachowicach
z dnia 23 czerwca 2003 r.

ZASADY

systemu taryfowego oraz uprawnień do ulg, ulg specjalnych i przejazdów bezpłatnych
w środkach komunikacji miejskiej
w granicach administracyjnych miasta Starachowice

 

I. Ustala się następujące rodzaje linii komunikacji miejskiej :

  1. normalne dzienne;
  2. rekreacyjne - uruchamiane w sezonie letnim do miejskich ośrodków wypoczynkowych;
  3. imprezowe - uruchamiane doraźnie na ważniejsze imprezy i uroczystości;
  4. specjalne - linie kursujące do ościennych gmin;

II. Obowiązują następujące zasady opłat za przejazd środkami komunikacji miejskiej:

  1. normalne, ulgowe i ulgowe specjalne - stosowane na wszystkich miejskich rodzajach linii komunikacyjnych i liniach specjalnych;
  2. bagażowe - stosowane na wszystkich rodzajach linii miejskich;
  3. dodatkowe - za przejazd bez ważnego biletu;
  4. manipulacyjne - stosowane za anulowanie opłaty dodatkowej;

II 1. Zasady ustalania opłaty bagażowej z tytułu przewozu wózków dziecinnych, psów i bagażu, którego wielkość i rodzaj określają przepisy przy przewozie osób i bagażu ręcznego.

MZK Sp. z o.o. w Starachowicach pobiera opłatę bagażową za przewóz jednej sztuki bagażu obowiązującą w wysokości odpowiadającej opłacie normalnej za przewóz jednej osoby na danej linii.

II 2. Zasady ustalania opłaty dodatkowej z tytułu przejazdu bez ważnego biletu w środkach komunikacji miejskiej MZK Sp. z o.o. w Starachowicach.

  1. Opłatę dodatkową pobiera się od podróżnego w razie:
    1. niedopełnienia obowiązku zapłaty należności przewozowych z tytułu przewozu osób,
    2. naruszenia przepisów o zabieraniu ze sobą do środka transportowego zwierząt i rzeczy,
    3. spowodowania zatrzymania lub zmiany trasy środka transportowego bez uzasadnionej przyczyny, z zastrzeżeniem ust 2) i 3).
  2. Podróżny jest obowiązany do uiszczenia opłaty dodatkowej w razie:

    1. stwierdzenia przez przewoźnika lub osobę przez niego upoważnioną braku odpowiedniego dokumentu przewozu osób lub bagażu bądź ważnego dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego albo ulgowego,

    2. naruszenia przepisów o zabieraniu ze sobą do środka transportowego zwierząt i rzeczy,
    3. spowodowania przez podróżnego zatrzymania lub zmiany trasy środka transportowego bez uzasadnionej przyczyny.
  3. Wysokość opłaty dodatkowej ustala się, biorąc za podstawę cenę najtańszego biletu jednorazowego normalnego stosowanego przez przewoźnika, w następujący sposób:
    1. jako 50-krotność tej ceny - za przejazd bez odpowiedniego dokumentu przewozu osób lub bagażu bądź ważnego dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego albo ulgowego,
    2. jako 20-krotność tej ceny - za zabieranie ze sobą do środka transportowego:
      1. zwierząt i rzeczy, za których przewóz taryfa przewiduje opłaty - bez uiszczenia tych opłat,
      2. rzeczy wyłączonych z przewozu albo rzeczy dopuszczonych do przewozu na warunkach szczególnych - bez zachowania tych warunków,
    3. jako 150-krotność tej ceny - za spowodowanie przez podróżnego zatrzymania lub zmiany trasy środka transportowego bez uzasadnionej przyczyny.
  4. W wypadku natychmiastowego uiszczenia opłaty dodatkowej lub najdalej w ciągu 7 dni od daty wystawienia dokumentu zobowiązującego do uiszczenia tej opłaty, wysokość opłaty dodatkowej, ustalonej w sposób określony w ust.1 pkt.1 i 2, obniża się o 30%.

II 3. Zasady pobierania opłaty manipulacyjnej za anulowanie opłaty dodatkowej z tytułu przejazdu bez ważnego biletu lub braku odpowiedniego dokumentu uprawniającego do przejazdu ulgowego, ulgowego specjalnego lub bezpłatnego.

MZK Sp. z o.o. w Starachowicach lub osoba przez niego upoważniona może pobrać opłatę manipulacyjną za anulowanie opłaty dodatkowej z tytułu przejazdu bez ważnego biletu lub braku odpowiedniego dokumentu uprawniającego do przejazdu ulgowego, ulgowego specjalnego lub bezpłatnego w przypadku okazania odpowiedniego dokumentu potwierdzającego prawo do tych uprawnień w ciągu 3 dni od daty wystawienia dokumentu zobowiązującego do uiszczenia opłaty dodatkowej.

W przypadku gdy osoba, na którą nałożono opłatę dodatkową z tytułu przejazdu bez ważnego biletu lub braku odpowiedniego dokumentu uprawniającego do przejazdu ulgowego, ulgowego specjalnego lub bezpłatnego okaże odpowiedni dokument w ciągu pierwszego dnia roboczego po zdarzeniu przedstawicielowi upoważnionej firmy do rozstrzygania reklamacji, zwolniona jest z uiszczania opłaty manipulacyjnej.

Wysokość opłaty manipulacyjnej za anulowanie opłaty dodatkowej z tytułu przejazdu bez ważnego biletu lub braku odpowiedniego dokumentu uprawniającego do przejazdu ulgowego, ulgowego specjalnego lub bezpłatnego ustala Rada Gminy Starachowice w cenniku opłat za przewóz osób, zwierząt i bagażu środkami komunikacji miejskiej w Starachowicach.

III. Obowiązują następujące rodzaje biletów za przejazd środkami komunikacji miejskiej:

  1. bilety normalne:
    1. jednorazowe;
    2. karnety;
    3. miesięczne ważne na l linię o niekontrolowanej ilości przejazdów;
    4. miesięczne ważne na wszystkie linie o niekontrolowanej ilości przejazdów;
  2. bilety ulgowe i ulgowe specjalne - refundowane przez Gminę Starachowice zgodnie z umową pomiędzy Gminą Starachowice i MZK Sp. z o.o. w Starachowicach:
    1. jednorazowe;
    2. karnety;
    3. miesięczne na l linię o niekontrolowanej ilości przejazdów;
    4. miesięczne ważne na wszystkie linie o niekontrolowanej ilości przejazdów;
  3. bilety nabyte u kierowcy - w awaryjnych sytuacjach można nabyć bilet na przejazd u kierowcy, obowiązuje karnet trzyprzejazdowy;
  4. bilety bagażowe - opłata bagażowa obowiązuje w wysokości odpowiadającej opłacie normalnej za przewóz jednej osoby na danej linii (bilet normalny jednorazowy)

IV. Zasady korzystania z biletów miesięcznych:

  1. bilety miesięczne są, biletami o niekontrolowanej liczbie przejazdów, ważne we wszystkie dni miesiąca;
  2. bilety miesięczne na jedną linię ważne są na całej długości linii, której symbol umieszczony jest na bilecie i można z nich korzystać na innych liniach tylko na odcinkach pokrywających się z liniami, na którą wy stawiony został bilet.
  3. bilet miesięczny na wszystkie linie miejskie jest ważny na wszystkich liniach w granicach miasta Starachowice i można z niego korzystać na wszystkich trasach komunikacyjnych w granicach miasta Starachowice.
  4. bilety miesięczne bezwzględnie muszą zawierać wpisane w sposób trwały:
    nazwisko, imię i adres zamieszkania właściciela oraz na znaczku przedłużającym ważność biletu numer biletu, a w przypadku biletu na jedną linię także symbol linii.
  5. ulgowe i ulgowe specjalne bilety miesięczne ważne są z legitymacją właściciela biletu.
  6. jazda z biletem nie spełniającym warunki wymienione w pkt. d. i e. traktowana jest jako przejazd bez ważnego biletu i podlega opłacie dodatkowej.

V. Osoby uprawnione do korzystania z przejazdów za jednorazową opłatą ulgową i miesięcznych biletów ulgowych na wszystkich rodzajach linii miejskich (ulgi ogólnokrajowe):

  1. studenci szkół wyższych - na podstawie ważnej legitymacji studenckiej;
    (Dz.U. Nr 65 poz.385 z 1990 r., Dz.U. Nr 96 poz.590 z 1997 r.)
  2. kombatanci — na podstawie dowodu uprawnień kombatanckich;
    (Dz.U. Nr 142 poz.950 z 1997 r.)
  3. dzieci oraz młodzież dotknięta inwalidztwem lub niepełnosprawnością i objętych ewidencją do 30 roku życia - na podstawie zaświadczenia stwierdzającego chorobę lub niepełnosprawność;
    (Dz.U. Nr 23 poz.130 z 1987 r.)

VI. Osoby uprawnione do korzystania z bezpłatnych przejazdów na wszystkich rodzajach linii miejskich (ulgi ogólnokrajowe):

d. inwalidzi wojenni i wojskowi, przewodnicy inwalidów wojennych i wojskowych I grupy - na podstawie zaświadczenia lub innego dokumentu potwierdzającego prawo do tych uprawnień. (Dz.U. Nr 13 poz.68 z 1983 r.)

VII. Osoby uprawnione do korzystania z bezpłatnych przejazdów na wszystkich rodzajach linii miejskich (ulgi lokalne Rady Miejskiej):

a. dzieci do lat 4;

b. ociemniali wraz z opiekunem;

c. osoby, które ukończyły 75 lat życia;

e. osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji - niepełnosprawne w stopniu znacznym (dawna I grupa inwalidztwa) wraz z opiekunem;

f. niepełnosprawni uczniowie szkół specjalnych oraz dzieci niepełnosprawne wraz z opiekunem na podstawie legitymacji szkolnej Szkoły Specjalnej lub innej legitymacji potwierdzającej niepełnosprawność do 21 roku życia;

g. dzieci oraz młodzież dotknięta inwalidztwem lub niepełnosprawnością w stopniu znacznym (dawna I grupa inwalidztwa) wraz z opiekunem.

VIII. Osoby uprawnione do korzystania z przejazdów za jednorazową opłatą ulgową i miesięcznych biletów ulgowych na wszystkich rodzajach linii miejskich (ulgi lokalne Rady Miejskiej):

  1. uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, i policealnych - na podstawie ważnej legitymacji szkolnej;
  2. dzieci od 4 do 7 lat;
  3. emeryci i renciści nie pozostający w stosunku pracy, powodującym zawieszenie świadczeń emerytalnych i rentowych oraz ich współmałżonkowie, na których emeryci i renciści otrzymują dodatki rodzinne przed ukończeniem 75 lat życia (70 lat życia mieszkańcy Gminy Starachowice) - na podstawie aktualnego odcinka renty lub emerytury łącznie z dokumentem tożsamości;
  4. inwalidzi słuchu, którzy ukończyli 21 lat życia - na podstawie aktualnej legitymacji Polskiego Związku Głuchych z wpisem "inwalida słuchu";
  5. mieszkańcy miasta otrzymujący zasiłki i świadczenia przedemerytalne - na podstawie legitymacji wydanej przez Powiatowy Urząd Pracy wraz z dokumentem tożsamości;

 

Warunkiem uprawniającym do korzystania z przejazdów na bilety ulgowe, bilety ulgowe specjalne oraz z przejazdów bezpłatnych na liniach miejskich jest zaświadczenie lub inny dokument potwierdzający prawo do tych uprawnień.

PRZEPISY

porządkowe przy przewozie osób i bagażu ręcznego w środkach komunikacji miejskiej MZK Sp. z o.o. w Starachowicach.

Przewozy środkami komunikacji miejskiej przez MZK Sp. z o.o. realizowane są w oparciu o ustawę Prawo przewozowe z dnia 15 listopada 1984 r. (Dz.U. Nr 50 poz.601 z 2000 r. z późn. zmianami) i inne szczegółowe przepisy. W Gminie Starachowice obowiązują następujące przepisy porządkowe przy przewozie osób i bagażu:

  1. Przewóz osób:
    1. W środkach komunikacji miejskiej MZK Sp. z o.o. w Starachowicach obowiązują bilety z nadrukiem "MZK Sp. z o.o. w Starachowicach"
    2. Przed wejściem do autobusu, pasażer powinien zaopatrzyć się w bilet. Istnieje również możliwość awaryjnego zakupu karnetu biletowego w autobusie u kierowcy;
    3. Po wejściu do autobusu bilet jednorazowy lub odpowiednia część karnetu powinny być niezwłocznie skasowane;
    4. Bilet jednorazowy może być użyty tylko na jeden przejazd i jest ważny tylko w autobusie, w którym został skasowany. Biletu skasowanego nie wolno odstępować innej osobie;
    5. Bilety uszkodzone lub zniszczone są nieważne;
    6. Bilety za przejazd w cenie normalnego biletu nie mogą być zastępowane wielokrotnością biletu ulgowego bez względu na to, czy odpowiadają cenie biletu normalnego;
    7. Z jednego biletu normalnego nie mogą korzystać dwie osoby, uprawnione do przejazdów ulgowych;
    8. Pasażer zobowiązany jest posiadać ważny bilet przez cały czas jazdy i okazywać go na żądanie kierowcy autobusu lub osobie uprawnionej do kontroli biletów;
    9. Wsiadanie do autobusu i wysiadanie z niego dozwolone jest tylko na przystankach i po całkowitym zatrzymaniu się autobusu;
    10. Pasażer zobowiązany jest wsiadać do autobusu przez drzwi oznaczone "wejście", a - wysiadać przez drzwi oznaczone "wyjście";
    11. Pasażer zamierzający wysiadać na przystanku oznaczonym „na żądanie" zobowiązany jest wcześniej uprzedzić obsługę autobusu, a osoba zamierzająca wsiąść na takim przystanku daje znak podniesioną ręką;
    12. Pasażerowie zajmujący miejsca stojące, powinni trzymać się uchwytów lub poręczy;
    13. Pasażer, który zajmie w autobusie miejsce oznaczone „dla inwalidy", „dla osoby z dzieckiem na ręku" itp., obowiązany jest zwolnić to miejsce w razie zgłoszenia się na nie osoby, dla której miejsce takie jest przeznaczone;
    14. Dziecko przewożone w wózku, nie zabezpieczone specjalnymi szelkami, musi być z wózka wyjęte. W razie braku miejsca, kierowca autobusu może odmówić przewozu wózka;
  2. Przewóz bagażu:
    1. Pasażerowie mogą przewozić w autobusach bagaż ręczny, jeżeli istnieje możliwość takiego umieszczenia go w autobusie, aby nie utrudniał przejścia i nie narażał na zanieczyszczenie odzieży innych pasażerów, nie zasłaniał widoczności kierującemu pojazdem i nie zagrażał bezpieczeństwu ruchu itp.;
    2. Przedmioty stanowiące bagaż ręczny nie przekraczający rozmiarów 70x50x30 cm, a także małe zwierzęta np. psy, koty trzymane na rękach nie podlegają opłacie.
    3. Za opłatę przewidzianą w taryfie mogą być przewożone większe bagaże oraz inne rzeczy i przedmioty przekraczające rozmiar 70x50x30cm..
    4. Za opłatę przewidzianą w taryfie mogą być przewożone większe zwierzęta, jeżeli posiadają kaganiec, książeczkę szczepienia i trzymane są na smyczy.
  3. Zabronione jest:
    1. dokonywanie łączenia wartości ulgowych biletów by uzyskać łączną wartość biletów odpowiadających cenie odpowiedniego biletu normalnego;
    2. jazda dwóch osób uprawnionych do przejazdów ulgowych na jeden bilet normalny,
    3. przekazywania, odstępowania skasowanego biletu innej osobie w celu kontynuacji podróży;
    4. wsiadanie i wysiadanie podczas jazdy autobusu;
    5. otwieranie drzwi autobusu podczas jazdy;
    6. zanieczyszczanie i zaśmiecanie autobusu oraz niszczenie jego urządzeń;
    7. opieranie się o drzwi autobusu;
    8. umieszczanie na miejscach siedzących, przeznaczonych dla pasażerów, zwierząt domowych lub innych przedmiotów mogących je zanieczyścić lub uszkodzić;
    9. palenie tytoniu, granie na instrumentach muzycznych, używanie odbiorników radiowych, magnetofonów itp.;
    10. przewożenie zwierząt domowych bez właściwego zabezpieczenia np. psów bez kagańców i nie trzymanych na smyczy;
    11. wyrzucanie z autobusu jakichkolwiek przedmiotów;
    12. narażanie współpasażerów na szkody i obrażenia, w tym również spożywanie artykułów żywnościowych mogących zabrudzić innych pasażerów lub autobus;
    13. wsiadanie do autobusu osobom na wrotkach lub łyżworolkach;
    14. wykonywanie innych czynności niedozwolonych w miejscach publicznych.
    15. przewożenie przedmiotów, które mogą wyrządzić szkodę innym pasażerom przez zanieczyszczenie lub uszkodzenie ich ciała lub odzieży albo, które mogą uszkodzić lub zanieczyścić autobus.
    16. przewożenie przedmiotów cuchnących, zapalających, wybuchowych, żrących, radioaktywnych, trujących oraz innych przedmiotów łatwopalnych.