Uchwała Nr IX/21/2003
Rady Miejskiej w Starachowicach
z dnia 1 grudnia 2003 r.

w sprawie: wprowadzenia przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami na terenie miasta Starachowice.

Działając na podstawie

uchwala się, co następuje:

ROZDZIAŁ I
Przepisy ogólne

§ 1.

Kierowca taksówki może oczekiwać na zlecenie przewozu w czasie nieograniczonym we wszystkich miejscach do tego wyznaczonych, które są oznaczone znakami "początek i koniec postoju TAXI".

§ 2.

Pasażer ma prawo wyboru taksówki niezależnie od miejsca zajmowanego przez nią na postoju.

§ 3.

Kierowca taksówki jest obowiązany wykonać zlecenie najkrótszą drogą lub drogą żądaną przez pasażera.

§ 4.

  1. Kierowca taksówki może wykonać usługę tylko po włączeniu sprawnie działającego i zalegalizowanego taksometru,
  2. Taksometr powinien być zainstalowany w miejscu widocznym, umożliwiającym swobodne odczytanie jego wskazań przez pasażera.
  3. Po zakończeniu zlecenia kierowca jest obowiązany przełączyć taksometr na pozycję "kasa".

§ 5.

Jeżeli w czasie zlecenia następuje zmiana taryfy dziennej na nocną lub odwrotnie, albo jeżeli następuje przekroczenie granicy strefy opłaty taryfowej, kierowca jest obowiązany przełączyć taksometr na odpowiednia taryfę i powiadomić o tym pasażera.

§ 6.

Należność za przejazd taksówką określają wskazania taksometru; pasażer jest obowiązany uiścić opłatę nie później niż w chwili zwolnienia pojazdu.

§ 7.

  1. Na żądanie pasażera kierowca jest obowiązany wydać rachunek za wykonane zlecenie.

  2. Rachunek powinien zawierać w szczególności: datę wystawienia, oznaczenie odbiorcy rachunku, kwotę należności za przejazd oraz pieczęć z danymi identyfikacyjnymi kierowcy (imię i nazwisko, adres, numer boczny taksówki).

  3. Na żądanie pasażera kierowca jest obowiązany do określenia w rachunku trasy przewozu.

§ 8.

  1. Po zakończeniu przewozu kierowca jest obowiązany przypomnieć o zabraniu bagażu oraz sprawdzić czy pasażer nie pozostawił w pojeździe jakichkolwiek przedmiotów.
  2. W razie znalezienia rzeczy pozostawionych przez pasażera, kierowca taksówki postępuje z nimi stosownie do przepisów o rzeczach znalezionych.

§ 9.

Pasażer jest odpowiedzialny za powstałe z jego winy uszkodzenia lub zanieczyszczenie pojazdu na zasadach określonych w przepisach Kodeksu cywilnego.

ROZDZIAŁ II
Przewóz osób

§ 10.

  1. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą do taksówki osobowej, z której sam korzysta, inne osoby na wolne miejsce, bez uiszczania za to dodatkowej opłaty. 
  2. Kierowca bez zgody pasażera nie może dysponować wolnymi miejscami w taksówce.
  3. Należność za przejazd taksówką osobową reguluje tylko jeden pasażer, kierowca taksówki nie może żądać zapłaty od pozostałych osób znajdujących się w taksówce, bez względu na okoliczności, w jakich korzystali oni z pojazdu.

§ 11.

Zezwala się na przewóz dzieci w wieku do 13 lat tylko pod opieką dorosłych, chyba że osoba, pod której opieką dziecko się znajduje, upoważni kierowcę do przewiezienia dziecka samego; w takim razie należność za usługę opiekun dziecka uiszcza z góry.

§ 12.

Kierowca taksówki, w miarę możliwości, powinien uwzględnić pierwszeństwo przewozu osób wymagających natychmiastowej pomocy lub znajdujących się w szczególnej potrzebie.

ROZDZIAŁ III
Przewóz bagażu w taksówce osobowej

§ 13.

  1. Pasażer ma prawo zabrać ze sobą do taksówki osobowej, bez uiszczenia dodatkowej należności, bagaż podręczny oraz za zgodą kierowcy psy lub inne małe zwierzęta domowe, które można umieścić tak, aby nie uszkodziły lub nie zniszczyły pojazdu, o ile ich ciężar i wielkość nie przekraczają dopuszczalnej ładowności pojazdu i nie zagrażają bezpieczeństwu jazdy.
  2. Do bagażu podręcznego zalicza się w szczególności: walizki, plecaki, worki turystyczne oraz inne przedmioty, które zarówno swoją wielkością jak i sposobem opakowania nie spowodują uszkodzenia lub zanieczyszczenia pojazdu oraz nie ograniczają pola widzenia kierowcy i nie utrudniają prowadzenia pojazdu.
  3. Z zachowaniem warunków określonych w ust.1 i 2 dopuszcza się przewóz w szczególności: nart z kijami, wózków dziecinnych, inwalidzkich składanych oraz - na ryzyko pasażera - m.in. telewizorów i radioodbiorników.

§ 14.

  1. Bagaż podręczny można przewozić w bagażniku znajdującym się wewnątrz lub na dachu taksówki.
  2. Bagażnik taksówki powinien być utrzymany w należytej czystości i wolny od wszelkiego sprzętu dodatkowego (poza sprzętem służącym do napraw samochodu).
  3. Dopuszcza się przewóz bagażu podręcznego wewnątrz taksówki, z zachowaniem warunków, o których mowa w §13 ust.2.

§ 15.

Zabrania się przewozu taksówkami osobowymi przedmiotów i materiałów niebezpiecznych, w szczególności broni, materiałów łatwopalnych, wybuchowych, żrących, radioaktywnych, trujących, przedmiotów cuchnących oraz zwłok i szczątków ludzkich i zwierzęcych.

§ 16.

Kierowca jest obowiązany do załadunku i wyładunku bagażu podręcznego z bagażnika.

ROZDZIAŁ IV
Oznaczenie taksówek osobowych

§ 17.

  1. Przedsiębiorca zobowiązany jest zamieścić w sposób trwały i widoczny po dwóch stronach pojazdu, na przednich drzwiach, oznaczenie ją identyfikujące (tj. napis "TAXI", "Starachowice", numer boczny oraz herb miasta Starachowice). Wzór oznakowania taksówki osobowej przedstawia Załącznik Nr 1 do niniejszej Uchwały.
  2. Numery boczne nadawane są przez Urząd Miasta Starachowice.
  3. W odniesieniu do kierowców taksówek osobowych dopuszcza się dodatkowe oznakowanie drzwi taksówki emblematem korporacji bez konieczności umieszczania dodatkowego napisu Starachowice.

§ 18.

Kierowca taksówki zobowiązany jest umieścić w pojeździe, w miejscu widocznym identyfikator, który musi zawierać: zdjęcie, imię i nazwisko kierowcy, numer licencji i numer boczny.
Wzór identyfikatora przedstawia Załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały.

§ 19.

  1. Kierowca taksówki jest obowiązany, na żądanie pasażera udostępnić mu do wglądu egzemplarz przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu taksówkami.
  2. Wewnątrz każdej taksówki powinna być zamieszczona widoczna informacja dotycząca w szczególności:
    1. organu właściwego do rozpatrywania skarg i wniosków w sprawach świadczonych usług przewozowych,
    2. posiadania przez kierowcę egzemplarza przepisów porządkowych, o których mowa w ust.1.

§ 20.

W razie zaprzestania prowadzenia działalności polegającej na przewozie osób wymagane oznaczenie taksówki, tj. numer boczny i "kogut" powinno być zlikwidowane lub co najmniej zasłonięte.

ROZDZIAŁ V
Przepisy końcowe

§ 21.

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Starachowice.

§ 22.

  1. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego, a także na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta Starachowice i w lokalnej prasie.
  2. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Starachowicach
Kazimierz Bojara