Załącznik Nr 3
do

Uchwały Nr II/3/2004
Rady Miejskiej w Starachowicach
z dnia 23 lutego 2004 r.

Dane
dotyczące realizatorów i odbiorców
Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
w 2003 r.
na terenie miasta Starachowice

Realizatorzy zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2003 r.

  1. Organizacje pozarządowe działające w sferze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy domowej
     
    1. Stowarzyszenie Nauczycieli "Zdrowa Szkoła"
      Dysponuje kadrą ok. 200 przeszkolonych pedagogów, przygotowanych do realizacji zadań z zakresu profilaktyki zachowań problemowych dzieci i młodzieży oraz terapii uzależnionych i ich rodzin. Swoją ofertą obejmuje:
      • realizację programu profilaktyczno - edukacyjnego "Spójrz Inaczej" - w starachowickich placówkach oświatowych (szkoły podstawowe i gimnazja)
      • prowadzenie w ramach 5-ciu świetlic środowiskowych zajęć dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, uzależnionych, niewydolnych wychowawczo, o niskim statusie materialnym - o profilu edukacyjnym, kulturalnym, turystycznym a także socjoterapii dla młodzieży z tzw. grup ryzyka. Ogółem w zajęciach świetlic brało udział 180 dzieci - systematycznie, incydentalnie - 134 osoby.
      • zajęcia profilaktyczno - rozwojowe w placówkach oświatowych St-c mające charakter artystyczny, turystyczno - sportowy, naukowy itp. kładące również nacisk na wyrównywanie szans ogólnorozwojowych u dzieci, młodzieży a także socjoterapię dla nich.
      • program pn. "Pedagodzy uliczni" adresowany do dzieci, większość czasu spędzających na ulicach naszego miasta funkcjonujących w grupach nieformalnych, często nadużywających środków zmieniających świadomość. Cel programu - diagnoza zjawiska używania środków psychoaktywnych, edukacja dzieci i młodzieży, przeciwdziałanie inicjacji narkotykowej. W roku 2003 program realizowany był przez 3-ch pedagogów w 2-ch dzielnicach Starachowic - Os. "Południe", "Orłowo". Objęto nim 30 stałych uczestników, 16 okazjonalnie.
      • poradnictwo pedagogiczne (funkcjonują na terenie miasta 2 punkty konsultacyjne dla osób zagrożonych uzależnieniem bądź już uzależnionych)
      • kontynuacja programu metadonowego (terapia indywidualna, praca z rodzinami, grupa samopomocy dla pacjentów, grupa wsparcia dla nich)
      • wyjazdy wakacyjne dla podopiecznych - dzieci młodzieży,

      • w ramach programu ACCESS 2000 stowarzyszenie w roku ubiegłym mogło doposażyć swoje placówki (zakup nowych stołów do ping-ponga, samochodu kartingowego), poszerzyć ofertę zagospodarowania czasu wolnego - tenis stołowy, umiejętności wiążące się z mechaniką samochodową.

      • uruchomienie Klubu Modelarskiego oraz młodzieżowych zespołów muzycznych.

      • według opinii organizacji należy zintensyfikować działania profilaktyczne na poziomie szkół gimnazjalnych w naszym mieście w związku ze wzrostem rozpowszechniania substancji psychoaktywnych, obniżeniem wieku inicjacji. Istnieje również potrzeba lokalna wdrożenia szkoleń dla pedagogów dotyczących umiejętności podejmowania interwencji wobec dzieci, młodzieży używających środków odurzających.

      Ogółem budżet Stowarzyszenia w roku 2003 wyniósł - 410.000 zł.
       
    2. Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie Dysfunkcyjnej "Przystań"
      Dysponuje kadrą przeszkoloną w zakresie problemów alkoholowych i przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
      Oferta programowa obejmuje: poradnictwo indywidualne, pilotaż spraw klientów, porady prawne, psychologiczne, oraz grupy wsparcia w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie Ośrodka Pomocy Rodzinie.
      Łącznie udzielono w 2003 r. - 872 porad. W pracy grup prowadzonych w placówce uczestniczyło 38 kobiet. Wydano 23 skierowania na obdukcje lekarskie - w przypadku ciężkich warunków finansowych.
      Z oferty świetlicy socjoterapeutycznej prowadzonej przez Stowarzyszenie przy ul. Mickiewicza skorzystało w roku 2003 -79 osób.
      Inne projekty realizowane przez Stowarzyszenie to organizacja IV Powiatowego Dnia Przemocy - STOP pn. "Otwórz serce na rodzinę", na który składało się szereg imprez towarzyszących m.in. marsz przeciwko przemocy, konferencja, występy artystyczne, konkursy, spotkania dyskusyjne.
      Ogółem w tym przedsięwzięciu wzięło udział ok. 2000 osób.
      Zarówno Stowarzyszenie "Zdrowa Szkoła" jak i "Przystań" realizując zadania statutowe korzystają ze wsparcia finansowego m.in. Starostwa Powiatowego, Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, Fundacji im. St. Batorego w Warszawie pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania -Narkomanii.
      Wspieraje lokalny sponsoring.
      Budżet Stowarzyszenia "Przystań" w roku ubiegłym zamknął się kwotą - 89.986 zł.
       
    3. Klub Abstynenta "Nadzieja"
      Placówka prowadzi grupy wsparcia dla osób uzależnionych - w roku 2003 korzystało z tej formy pomocy 72 osoby. W ramach poradnictwa indywidualnego - przeprowadzono 110 rozmów z osobami zgłaszającymi się po pomoc.
      Z konsultacji psychologicznych oferowanych przez Klub skorzystało 21 osób zaś z możliwości poradnictwa telefonicznego - 78 osób. Z wymienionej oferty placówki skorzystało łącznie 281 osób. Poza tym Klub organizuje spotkania rocznicowe i okolicznościowe dla członków Klubu i ich rodzin.
      Dodatkowe środki finansowe na działalność statutową organizacji pozyskiwano w roku ubiegłym w m.in. Starostwie Powiatowym, Urzędzie Marszałkowskim i od sponsorów indywidualnych (łącznie w wysokości 2.500 zł).
       
  2. Stowarzyszenia, kluby, placówki zajmujące się zagospodarowaniem czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. Są to zajęcia o profilu rekreacyjna - sportowym

      Realizatorzy zajęć posiadają stosowne uprawnienia z zakresu profilaktyki środowiskowej.

    1. Miejski Szkolny Związek Sportowy
      Zajęcia prowadzone są w placówkach oświatowych na terenie miasta (szkoły podstawowe i gimnazja) - przez 40 pedagogów. W skali tygodnia realizowanych jest 65 godzin zajęć sportowo -rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży. W grupie jest na ogół ok.18 uczniów. Miejski Szkolny Związek Sportowy w roku ubiegłym korzystał wyłącznie ze środków pochodzących z budżetu gminy (24.996 zł).
       
    2. Starachowicki Klub Sportowy "STAR"
      Zajęcia prowadzone są przez 9 szkoleniowców (treningi sportowe, mecze wyjazdowe, spotkania). Pracują oni w sekcji piłki nożnej, boksu i podnoszenia ciężarów - łącznie z grupą 180 dzieci, młodzieży w przedziale wiekowym od 9-18 lat. Na swoją statutową działalność w roku 2003 pozyskał jedynie środki z budżetu gminy (kwota 25.000 zł).
       
    3. Katolicki Klub Sportowy "JUWENTA - MARBO"
      W zajęciach sportowo - rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży - prowadzonych na terenie: Szkoły Podstawowej Nr 13, stadionie MCRiW, terenach leśnych przy stadionie miejskim i zalewie Łubianka - w ubiegłym roku uczestniczyło w skali miesiąca ponad 90 osób. Zajęcia prowadziło 6 szkoleniowców Klubu. Klub organizuje również zgrupowania sportowe dla swoich podopiecznych, wyjazdy na zawody sportowe. W 2003 zorganizowano 6 zgrupowań - uczestniczyło w nich łącznie - 106 osób. Spoza gminy Klub pozyskał dodatkowe środki finansowe w wysokości 20.000 zł. Wykorzystane zostały na pokrycie kosztów wyjazdów, udział w zawodach.
       
    4. Katolicki Klub Sportowy Autonomiczna Sekcja Piłki Nożnej "Juventa"
      Na przestrzeni 2003 roku 5-ciu trenerów Klubu prowadziło zajęcia z grupą ponad 250 dziećmi i młodzieży w wieku 8-16 lat. Podopieczni Klubu byli również uczestnikami wielu zawodów sportowych. Poza środkami z budżetu gminy - dodatkowo pozyskano ok.837 zł na dofinansowanie realizowanego przez Klub zadania Programu.
       
    5. Towarzystwo Wspierania Rozwoju Starachowic "PARTNER"
      "PARTNER" od czterech lat realizuje projekt "Popularyzacja i rozwój koszykówki w mieście, jako pożyteczna forma wypełniania czasu wolnego dzieci i młodzieży" - adresowany jest do chłopców w wieku 11-16 lat ze starachowickich szkół. Dotacja z budżetu gminy na kontynuację przedmiotowego programu wykorzystana została przez Klub w I półroczu 2003 roku: w zajęciach sportowo - rekreacyjnych z elementami profilaktyki prowadzonych przez 3 realizatorów brało udział 86 chłopców.
      Prowadzone zajęcia były dostępne dla wszystkich chętnych. Organizacja pozyskała środki spoza gminy w wysokości 3.400 zł.
       
    6. Uczniowski Klub Sportowy "Gracz"
      W roku 2003 5-ciu szkoleniowców Klubu prowadziło zajęcia sportowo - rekreacyjne dla dziewcząt w 5-ciu grupach wiekowych: uczestniczy w nich w skali miesiąca ponad 80 dziewcząt.
      Podopieczni Klubu uczestniczą w wielu turniejach i zawodach towarzyskich oraz Mistrzostwach Polski.
      Poza środkami finansowymi z budżetu gminy w roku ubiegłym Klub pozyskał fundusze na działalność statutową w wysokości 2.000 zł ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
       
    7. Klub Płetwonurków Ligi Obrony Kraju "Kalmar"
      Prowadzi zajęcia z dziećmi starachowickich szkół, priorytetowo traktowani są uczniowie, kierowani przez pedagogów szkolnych. W skali miesiąca w roku 2003 w zajęciach brało udział ok. 267 uczniów (cztery razy w tygodniu).
      Wstęp na basen dla tej grupy był bezpłatny.
      Klub pozyskał dodatkowe środki finansowe na zakup sprzętu do prowadzenia zajęć w kwocie 4.200 zł.
       
  3. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
     
    1. Prowadzenie kontroli pracy realizatorów zadań Gminnego Programu
      W roku 2003 członkowie Komisji przeprowadzili 26 kontroli realizacji zadań Gminnego Programu przez realizatorów bezpośrednich m.in. Klub Abstynenta „Nadzieja", Stowarzyszenie „Przystań", "Zdrowa Szkoła" a także kluby sportowe i świetlice środowiskowe. Wyniki kontroli przedstawiane były na posiedzeniach Komisji zaś zalecenia przekazywane bezpośrednio do realizatorów zadań Programu.
      Referat Społeczny Wydziału Spraw Społeczno - Administracyjnych Urzędu systematycznie nadzoruje realizację i wydatkowanie środków Gminnego Programu i zgodność z zawartymi umowami szczegółowymi.
       
    2. Prowadzenie kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych
      Straż Miejska przeprowadziła w roku 2003 ogółem 17 kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych na terenie miasta. Informacje o wynikach kontroli każdorazowo przekazywane były do Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego i udostępniane Gminnej Komisji.
       
    3. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - praca bieżąca
      W roku 2003 do lokalnej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wpłynęło 155 wniosków o leczenie odwykowe (w tym: 19 kobiet, 136 mężczyzn zamieszkałych na terenie Starachowic) - głównie z inicjatywy członków rodzin, Komendy Powiatowej Policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Izby Wytrzeźwień, Prokuratury i Kuratora Sądowego.
      Referat Społeczny oraz Zespół Gminnej Komisji ds. rozpatrywania wniosków o leczenie odwykowe przeprowadzał ok.500 rozmów motywacyjne - interwencyjnych z rodzinami oraz osobami zgłoszonymi na leczenie odwykowe oraz 121 w sprawie monitoringu zgłoszonych do Komisji spraw o leczenie odwykowe.
      Celem uzupełnienia wywiadów środowiskowych współpracowano z funkcjonariuszami Powiatowej Komendy Policji, pedagogami szkolnymi oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej
      Osoby deklarujące chęć dobrowolnego podjęcia leczenia kierowano do Poradni Psychiatryczne - Psychologicznej ewentualnie do Centrum Leczenia Uzależnień zaś po przebytej terapii - do Klubu Abstynenta "Nadzieja". W placówkach lecznictwa odwykowego funkcjonujących na terenie miasta prowadzono bieżący monitoring spraw dot. leczenia odwykowego.
      Ogółem Gminna Komisja odbyła 17 posiedzeń w pełnym składzie, zaś Zespół ds. rozpatrywania wniosków o leczenie odwykowe - 29 posiedzeń.
      Lekarz biegły Gminnej Komisji na Jej zlecenie wykonał 60 badań w przedmiocie uzależnienia od alkoholu. 53 sprawy skierowano do Sądu Rejonowego w celu orzeczenia wobec osoby zgłoszonej przymusowego leczenia odwykowego.
      W przypadku występowania zjawiska przemocy w rodzinie osoby zgłaszanej na leczenie powiadamiano Powiatową Komendę Policji - celem wszczęcia stosownej procedury (sprawa o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad rodziną).
       
  4. Lecznictwo Odwykowe
     
    1. Centrum Leczenia Uzależnień
      W roku 2003 w placówce funkcjonowały grupy terapeutyczne:
      wstępne dla osób uzależnionych oraz grupa dla osób współuzależnionych (członkowie rodziny) a także grupy zadaniowe, grupa zapobiegania nawrotom choroby alkoholowej .W pracy każdej grupy brało udział każdorazowo - ok. 10 osób.
      Ponadto Centrum realizowało podstawowe zadania, m.in. diagnostyka i leczenie osób z zespołami uzależnienia od alkoholu, osób współuzależnionych, orzecznictwo, konsultacja lekarska i psychologiczna.
      Placówka zapewniała dostęp do konsultacji psychiatrycznej, prowadziła działania edukacyjne dla członków rodzin osób uzależnionych.
      Funkcjonuje tam również jedyny w mieście Dzienny Oddział Odwykowy - przebywało w nim 55 osób. W roku 2003 ilość porad farmakologicznych w Centrum Leczenia Uzależnień wyniosła 413.
      Ogółem w placówce zarejestrowano 593 osoby, korzystające z różnych form oddziaływań terapeutycznych, farmakologicznych. Placówka ma zawarty kontrakt ze Świętokrzyskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.
       
    2. Poradnia Psychiatryczno - Psychologiczna
      Prowadziła w ramach programu terapeutycznego dla osób uzależnionych i współuzależnionych - grupy wstępne, edukacyjne, zadaniowe a także konsultacje psychiatryczne, psychologiczne, terapeutyczne indywidualne i grupowe. Osoby zgłaszające się do placówki objęte są kompleksową opieką leczniczą w zakresie uzależnienia i współuzależnienia, także leczeniem farmakologicznym - jeżeli tego wymaga stan pacjenta. Ilość pacjentów ogółem wynosi 2.243. W 2003 r. zarejestrowano 234 osoby, które zgłosiły się po raz pierwszy. W prowadzonych w Poradni 5 grupach terapeutycznych dla osób uzależnionych i współuzależnionych regularnie uczestniczy od 8-10 osób. Trzy z grup finansowane są ze środków Gminnego Programu. W ciągu 2003 roku udzielono ogółem 250 porad farmakologicznych.
      Podobnie jak Centrum Leczenia Uzależnień - Poradnia ma zawarty kontrakt z Oddziałem NFOZ.
       
  5. Działalność Punktu Konsultacyjnego na os. Południe

    W trakcie dyżurów w roku 2003 w Punkcie udzielono ok.185 porad indywidualnych .Prowadzona jest terapia rodzinna - objęto tą formą 3 rodziny dysfunkcyjne wymagające pomocy o charakterze stałym: spotkania odbywają się l raz w tygodniu - ze względu na stan zdrowia członków rodzin mają miejsce w ich domach rodzinnych. Ponadto w ramach terapii indywidualnej w Punkcie prowadzonych jest 4 pacjentów. Raz w miesiącu odbywają się również spotkania z grupą dziewcząt oraz z grupą podopiecznych, korzystających z oferty świetlicy środowiskowej na os. "Południe". Służą one wyrównywaniu szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci i młodzieży.
    Skala problemów, z jakimi pracownik Punktu w pracy bieżącej się styka to:

    Punkt współpracuje z Poradnią Psychologiczo - Pedagogiczną, Komendą Powiatową Policji oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. 
     
  6. Pomoc socjalna dla rodzin dysfunkcyjnych ze strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

    W 2003 r. pomocą materialną i w naturze oraz pomocą w rozwiązywaniu problemów rodzinnych i osobistych objętych zostało 501 rodzin z występującymi problemami alkoholowymi. Zastosowane formy pomocy to: środki finansowe, rzeczowe, zasiłki stałe, stałe wyrównawcze, renty socjalne, zasiłki okresowe gwarantowane, zasiłki okresowe z tytułu bezrobocia i długotrwałej choroby, zasiłki celowe z przeznaczeniem na żywność, zakup leków i odzieży a także obiady w stołówce Caritasu i obiady dla dzieci w szkołach.
    Wysokość środków finansowych przeznaczonych na pomoc w wyżej wymienionej formie - to kwota 486.519,96 zł. Z dodatkowej oferty placówki - Punkt Pomocy Rodzinie (poradnictwo prawne, psychologiczne, socjalne) korzystało w tym okresie 456 osób.
    Pomocy w załatwieniu spraw urzędowych i innych udzielono ponadto 288 osobom, które zgłosiły się po pomoc do PPR. Wsparcia wyłącznie w postaci pracy socjalnej udzielono 70 osobom. Według informacji tej placówki ilość osób dotkniętych przemocą domową - zdiagnozowanych przez pracowników socjalnych w roku 2003 wynosi 66.W odniesieniu do tej grupy podjęto działania w ramach "Niebieskiej Karty": skierowanie na leczenie odwykowe, doniesienia na Policję, umieszczenie w domu samotnej matki, doprowadzenie do wszycia esperalu.
    Niezależnie od powyższego placówka była realizatorem programu przeciwdziałania alkoholizmowi i jego skutkom wśród osób bezdomnych: w okresie od 1 czerwca 2003 r. do 31 grudnia 2003 r. 2-ch pracowników noclegowni prowadziło z podopiecznymi spotkania o charakterze terapeutycznym oraz mające na celu aktywne zagospodarowanie ich czasu, uaktywnienie na zmianę formy dotychczasowego życia.
     

  7. Działania podejmowane przez inne instytucje działające na rzecz m.in. przeciwdziałania alkoholizmowi
     
    1. Komenda Powiatowa Policji
      W roku 2003 starachowicka Policja podjęła działania związane z egzekwowaniem przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz zajęła się problemem spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Przeprowadzono ogółem 28 akcji, mających na celu ujawnienie przestępstw związanych z nielegalną produkcją alkoholu oraz jego nielegalnym handlem - w wyniku czego zakwestionowano 60 litrów wódki i 167 litrów spirytusu a także ujawniono 9 przypadków nielegalnego handlu alkoholem. W trakcie roku 2003 Policja nie ujawniła osób trudniących się nielegalną produkcją alkoholu ani miejsc w których alkohol byłby nielegalnie produkowany. W związku z nadużywaniem alkoholu policjanci KPP w Starachowicach przeprowadzili ogółem 562 postępowania, w tym 94 wnioski skierowano do Sądu Grodzkiego.
      W związku z popełnionymi przez osoby będące pod wpływem alkoholu przestępstw prowadzono:
      • 293 postępowania z art.178 a KK (nietrzeźwy kierujący)
      • 156 postępowań z art.207..1 (dot. psychicznego i fizycznego znęcania się nad rodziną)
      • 9 postępowań dotyczących nielegalnego handlu alkoholem.
      W 2003 roku w trakcie 252 interwencji domowych dotyczących przemocy w rodzinie z których sporządzono "Niebieskie Karty" wynika, że 241 sprawców w czasie interwencji było pod wpływem alkoholu. Wobec 156 wszczęte zostały stosowne postępowania przygotowawcze. Sporządzono również 87 wniosków o leczenie odwykowe. Prowadzone były również działania mające na celu ujawnianie nieletnich będących pod wpływem alkoholu. Efektem tychże działań było ujawnienie 28 nietrzeźwych nieletnich (24 chłopców, 4 dziewcząt). Funkcjonariusze Policji przeprowadzili z nimi oraz opiekunami rozmowy o charakterze profilaktyczno - ostrzegawczym n/t szkodliwości spożywania alkoholu, wpływu na kryminalizację zachowań. O zaistniałej sytuacji powiadomione zostały szkoła i sąd rodzinny.
      Lokalna Policja sporządziła również 2 wnioski o cofnięciu koncesji za sprzedaż alkoholu osobom do 18 roku życia. Wobec trudności w ustaleniu podania źródeł nabycia alkoholu przez nieletnich (odmowa) Policja przeprowadziła jedynie 2 postępowania z art.208 KK (dotyczącego rozpijania nieletnich) oraz postępowanie przygotowawcze wobec 9 osób sprzedających alkohol nieletnim. W celach profilaktycznych / uniknięcie skutków nadmiernego spożycia alkoholu i związanych z tym niepożądanych zachowań z miejsc interwencji podejmowanych na terenie miasta usunięto 1144 osoby. W Izbie Wytrzeźwień zatrzymano 328 osób, w tym 5 nieletnich chłopców zaś w Policyjnej Izbie Zatrzymań przebywało 438 osób. 21 nietrzeźwych przewieziono do placówek służby zdrowia. Pozostałe osoby (357) ze względu na ich bezpieczeństwo dowieziono do miejsc zamieszkania.
      Funkcjonariusze Policji w Starachowicach w trakcie 2003 roku uczestniczyli w 275 spotkaniach z dziećmi i młodzieżą o charakterze informacyjno - edukacyjnym.
       
    2. Sąd Rejonowy
      Według danych tej instytucji główny czynnik kryminogenny to alkohol. Ok. 70% przestępstw na terenie Starachowic popełnianych jest w związku z jego nadużywaniem. I tak w roku ubiegłym do Wydziału Karnego wpłynęło 504 sprawy a do Wydziału Grodzkiego 1102 sprawy czyli ogółem 1608 spraw karnych.
      Większość przestępstw zostało popełnionych pod wpływem alkoholu lub w związku z alkoholem.
      Orzecznictwo zostało ukierunkowane przez Sąd na surowsze represjonowanie sprawców groźniejszych przestępstw, o większym ciężarze gatunkowym, polegające na zaostrzeniu kar pozbawienia wolności.
      Skazano ogółem w Wydziale Karnym 426 osób, w tym 293 osoby na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.
      W odniesieniu do 32 osób orzeczono karę ograniczenia wolności polegającą na wykonywaniu nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne, 18 osób otrzymało grzywny. Karę bezwzględną 11 pozbawienia wolności wymierzono 83 osobom. Z kolei w Wydziale Grodzkim skazano ogółem 714 osób, w tym z warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności 207 osób, na karę ograniczenia wolności 219 osób. Grzywnę orzeczono wobec 140 osób.
      Przestępstwa popełnione w związku z nadużywaniem alkoholu to przede wszystkim przestępstwa drogowe, fizyczne i psychiczne znęcanie się nad rodziną oraz rozboje. I tak skazano w 2003 roku za nie 29 osób (w tym 19 na kary bezwzględne pozbawienia wolności) 10 osób na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem tejże kary.
      Liczba tych przestępstw wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zdaniem Sądu szczególnie społecznie groźne są przestępstwa drogowe popełniane przez sprawców będących w stanie nietrzeźwym : za tego rodzaju przestępstwa skazano 7 osób. W każdym przypadku orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz nawiązki na cel wiążący się ze świadczeniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Za przestępstwa dot. kierowania pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości skazano z kolei 266 osób. Analogicznie - mają one zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (od roku do lat 10). 38 osób otrzymało grzywnę za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.
      Odnośnie przestępstw p/ko rodzinie - w roku ubiegłym skazano za znęcanie się fizyczne i moralne nad członkami rodziny 80 osób. Liczba tych przestępstw wyraźnie zmalała w porównaniu do lat ubiegłych. W stosunku do 113 osób Sąd orzekł obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu w zakładzie niestacjonarnym a wobec 60 wydano orzeczenia o obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie stacjonarnym.
       
    3. Prokuratura Rejonowa
      W oparciu o przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi placówka w roku, ubiegłym skierowała do Sądu Rejonowego w Starachowicach Wydział DI Rodzinny i Nieletnich 10 wniosków o zastosowanie leczenia odwykowego. Miało miejsce w uzasadnionych przypadkach - gdy zgromadzone w aktach sprawy karnej dowody pozwalały na stwierdzenie, iż wymienione we wnioskach osoby są uzależnione od alkoholu. Natomiast w sytuacjach, gdy ujawnione zostały jedynie fakty nadużywania alkoholu i wynikające z tegoż zaniedbanie obowiązków rodzicielskich Prokuratura kierowała - na mocy art.572 kpc stosowne powiadomienie do lokalnego Sądu Rodzinnego. Tego rodzaju powiadomienia wystosowano wobec 28 osób.
      Zdaniem Prokuratury przestępstwa przeciwko rodzinie/ zwłaszcza dot. znęcania się, uchylania się od obowiązku alimentacyjnego, gróźb karalnych kierowanych w stosunku do członków najbliższej rodziny mają ścisły związek z nadużywaniem alkoholu przez sprawcę i od lat kształtują się na wysokim - zdaniem tej placówki poziomie.
       
    4. Izba Wytrzeźwień w Ostrowcu Św.
      ogółem w 2003 roku przyjęto 295 nietrzeźwych osób z terenu miasta, (w tym 8 kobiet i 6 nieletnich). W porównaniu do lat ubiegłych zmalała liczba pensjonariuszy bowiem Policja coraz częściej stosuje procedurę zatrzymywania osób nietrzeźwych w Policyjnej Izbie Zatrzymań bądź odwozi osoby nietrzeźwe do domu. Jest to zapewne podyktowane (zdaniem Kierownictwa Izby) kosztami dowozu do Ostrowca Świętokrzyskiego ze Starachowic.
      W ramach programu profilaktyki - w placówce prowadzone są rozmowy motywacyjne - interwencyjne z pensjonariuszami, zmierzające do poddaniu się dobrowolnemu leczeniu przez nich.
       
    5. Zakład Opieki Zdrowotnej
      W roku 2003 placówka zarejestrowała 22 pacjentów z problemami alkoholowymi w tym 2 stosujących przemoc w rodzinie. Przypadki te dotyczyły m.in.:
      • zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania spowodowanych użyciem alkoholu - 21
      • alkoholowa choroba wątroby - 13
      • zwłóknienia i marskość wątroby - 2 osoby.
      Osoby te objęto pomocą farmakologiczną ze strony placówki.
       
    6. Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej
      Placówka nie prowadzi odrębnej statystyki w tym zakresie. Na podstawie zgłoszeń pacjentów, ich rodzin i obserwacji środowisk domowych przez pielęgniarki środowiskowo - rodzinne szacuje iż problem alkoholu i przemocy dotyczy ok. 19% podopiecznych MZOZ.