Załącznik Nr 3
do

Uchwały Nr XIII/10/2004
Rady Miejskiej w Starachowicach
z dnia 30 grudnia 2004 r.

 

Dane dotyczące realizatorów i odbiorców
Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
w 2004 r. na terenie miasta Starachowice

 

Realizatorzy zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2004 r.

I. Organizacje pozarządowe działające w sferze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałaniu przemocy domowej:

  1. Stowarzyszenie Nauczycieli "Zdrowa Szkoła"
  2. Dysponuje kadrą ok. 200 przeszkolonych pedagogów, przygotowanych do realizacji zadań z zakresu profilaktyki zachowań problemowych dzieci i młodzieży oraz terapii uzależnionych i ich rodzin.
    Swoją ofertą obejmuje m.in.:

    Formy prace realizowane przez organizację to przede wszystkim: socjoterapia, zajęcia grupowe tematyczne, interwencje socjalne, poradnictwo i praca z rodziną, praca indywidualna z klientem i konsultacje.
    Według Stowarzyszenia Nauczycieli "Zdrowa Szkoła" wszelkie formy pomocy adresowane do dzieci i młodzieży maja duże znaczenie pw generowaniu procesów kompensacji deficytów w obszarach zagrożeń psychospołecznego funkcjonowania.

  3. Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie dysfunkcyjnei "Przystań"
  4. Dysponuje kadrą przeszkoloną w zakresie problemów alkoholowych i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Oferta programowa obejmuje: poradnictwo indywidualne, pilotaż spraw klientów, porady prawne, psychologiczne, oraz grupy wsparcia w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie Ośrodka Pomocy Rodzinie. Klienci placówki - głównie kobiety mają możliwość uzyskania wszechstronnej pomocy w sytuacji występowania problemu przemocy w ich rodzinie. Łącznie udzielono w 2004 r. - 674 porad. W pracy grup prowadzonych w placówce uczestniczyło 80 kobiet w wieku 21 - 56 lat. Z oferty świetlicy socjoterapeutycznej prowadzonej przez Stowarzyszenie przy ul. Mickiewicza skorzystało w trakcie roku 2004 -70 osób zamieszkujących teren osiedla Widok i Orłowo.

  5. Klub Abstynenta "Nadzieja"
  6. Placówka prowadzi grupy wsparcia dla osób uzależnionych - w roku 2004 korzystało z tej formy pomocy 62 osoby. Celem jest motywacja uczestników do utrzymania abstynencji, nabycie umiejętności interpersonalnych, radzenie sobie w sytuacjach tzw. trudnych, stresogennych, udzielenie im wsparcia emocjonalnego. W ramach poradnictwa indywidualnego - przeprowadzono 151 rozmów z osobami zgłaszającymi się po pomoc.
    Z konsultacji psychologicznych oferowanych przez Klub skorzystało 36 osób zaś z możliwości poradnictwa telefonicznego - 62 osoby. Z wymienionej oferty placówki skorzystało łącznie 211 osób, Poza tym Klub organizuje spotkania rocznicowe i okolicznościowe dla członków Klubu i ich rodzin.

II. Stowarzyszenia, kluby, placówki zajmujące się zagospodarowaniem czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. Są to zajęcia o profilu rekreacyjno-sportowym.

Realizatorzy zajęć posiadają stosowne uprawnienia z zakresu profilaktyki środowiskowej.

  1. Miejski Szkolny Związek Sportowy
  2. Zajęcia prowadzone są w placówkach oświatowych na terenie miasta (szkoły podstawowe i gimnazja) - przez 40 pedagogów. W skali tygodnia realizowanych jest 65 godzin zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży. W grupie jest na ogół ok.18 uczniów. Uczestnicy zajęć mają szansę kształtowania swych umiejętności i doskonalenia sprawności fizycznej w wielu dyscyplinach - stanowiących alternatywny sposób spędzania czasu wolnego, komunikowania się z innymi. Oferta organizacji adresowana była do wszystkich odbiorców w placówkach oświatowych na terenie Starachowic. Stanowiła - zdaniem realizatorów - ważny element w procesie edukacji dzieci i młodzieży.

  3. Starachowicki Klub Sportowy "STAR"
  4. Zajęcia prowadzone są przez 9 szkoleniowców (treningi sportowe, mecze wyjazdowe, spotkania). Pracują oni w sekcji piłki nożnej, boksu i podnoszenia ciężarów - łącznie z grupą 110 dzieci, młodzieży w przedziale wiekowym od 9-18 lat.

  5. Katolicki - Ludowy Klub Sportowy "JUVENTA - MARBO"
  6. W zajęciach sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży prowadzonych na terenie: Szkoły Podstawowej Nr 13, stadionie MCRiW, terenach leśnych przy stadionie miejskim i zalewie Łubianka - w ubiegłym roku uczestniczyło w skali miesiąca ponad 82 osoby. Zajęcia prowadziło 6 szkoleniowców Klubu .Klub organizuje również zgrupowania sportowe dla swoich podopiecznych, wyjazdy na zawody sportowe. W gronie podopiecznych są dzieci pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych (problem alkoholu, przemocy w rodzinie). W odniesieniu do tej grupy Klub podejmował działania interwencyjne i oferował dodatkowe formy pomocy (dofinansowanie kosztów udziału w zgrupowaniach sportowych, pokrycie kosztów obiadów, zakupu biletów miesięcznych). W trakcie zajęć podejmowane są rozmowy i inicjowane dyskusje dot. używania środków psychoaktywnych i ich wpływu na funkcjonowanie człowieka w różnych obszarach.

  7. Katolicki Klub Sportowy Autonomiczna Sekcja Piłki Nożnej "Juventa"
  8. Na przestrzeni 2004 roku 5-ciu trenerów Klubu, prowadziło zajęcia z grupą ponad 250 dziećmi i młodzieży w wieku 7-18 lat. W gronie tym jest ok. 30 podopiecznych z rodzin dysfunkcynych. Uczestniczyli oni w wielu zawodów sportowych - rozegrali ogółem 123 mecze, brali udział w 56 turniejach a także w obozach sportowych zorganizowanych w miejscowościach: Minden, Wolsberg, Międzyrzecze Podlaskie. Klub byt w roku 2004 organizatorem sportowych wakacji dla 30 - tu utalentowanych sportowców pochodzących z rodzin najuboższych - w Austrii.

  9. Towarzystwo Wspierania Rozwoju Starachowic "PARTNER"
  10. "PARTNER" od czterech lat realizuje projekt "Popularyzacja i rozwój koszykówki w mieście, jako pożyteczna forma wypełniania czasu wolnego dzieci i młodzieży". - adresowany jest do chłopców w wieku 11-16 lat ze starachowickich szkół. Dotacja z budżetu gminy na kontynuację przedmiotowego programu wykorzystana została przez Klub w I półroczu 2004 roku: w zajęciach sportowo - rekreacyjnych z elementami profilaktyki prowadzonych przez 2 realizatorów brało udział 34 chłopców w skali miesiąca. Prowadzone zajęcia były dostępne dla wszystkich chętnych.

  11. Uczniowski Klub Sportowy "Gracz"
  12. W roku 2004 5-ciu szkoleniowców Klubu prowadziło zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dziewcząt w 6-ciu grupach wiekowych: uczestniczy w nich w skali miesiąca ponad 150 dziewcząt. Podopieczni Klubu uczestniczą w wielu turniejach i zawodach towarzyskich oraz Mistrzostwach Polski. Zajęcia są ogólnodostępne prowadzone na hali II LO, w Gimnazjum Nr 3 a także w Hali Miejskiej na os. Południe.

  13. Klub Płetwonurków Ligi Obrony Kraju "Kalmar"
  14. Prowadzi zajęcia z dziećmi starachowickich szkół, priorytetowo traktowani są uczniowie, kierowani przez pedagogów szkolnych. W skali miesiąca w roku 2004 w zajęciach brało udział ok. 166 uczniów w skali tygodnia. Wstęp na basen dla tej grupy był bezpłatny.

III. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

  1. Prowadzenie kontroli pracy realizatorów zadań Gminnego Programu
  2. W roku 2004 członkowie Komisji przeprowadzili 10 kontroli realizacji zadań Gminnego Programu przez realizatorów bezpośrednich m.in. Klub Abstynenta "Nadzieja", Stowarzyszenie "Przystań", "Zdrowa Szkoła" a także kluby sportowe i świetlice środowiskowe. Wyniki kontroli przedstawiane były na posiedzeniach Komisji zaś zalecenia przekazywane bezpośrednio do realizatorów zadań Programu.
    Referat Społeczny Wydziału Spraw Społeczno - Administracyjnych Urzędu systematycznie nadzoruje realizację i wydatkowanie środków Gminnego Programu i zgodność z zawartymi umowami szczegółowymi.

  3. Prowadzenie kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz w zakresie przestrzegania zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości przeciwdziałaniu alkoholizmowi
  4. Straż Miejska przeprowadziła w roku 2004 ogółem 48 kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych na terenie miasta. Informacje o wynikach kontroli każdorazowo przekazywane były do Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego i udostępniane Gminnej Komisji. Ponadto w wyniku podjętych działań ukarała 59 mandatami i pouczyła 72 osoby spożywające alkohol w miejscu publicznym (art.43 §l ustawy). W oparciu o w/w podstawę prawną skierowano 10 wniosków do Sądu Rejonowego o ukaranie. Ujawniono 38 nietrzeźwych, z czego 26 odwieziono do miejsca zamieszkania a 12 - do Izby Wytrzeźwieli w Ostrowcu Św.
    Gminna Komisja dokonała ponadto 34 kontroli punktów sprzedaży napojów Alkoholowych na terenie Starachowice - pod kątem przestrzegania zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (zwłaszcza sprzedaż alkoholu nieletnim i nietrzeźwym).

  5. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - praca bieżąca
  6. W roku 2004 do lokalnej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wpłynęło 216 wniosków o leczenie odwykowe (w tym: 21 kobiet, 195 mężczyzn zamieszkałych na terenie Starachowic) - głównie z inicjatywy członków rodzin. Komendy Powiatowej Policji, Izby Wytrzeźwień, Prokuratury Rejonowej.
    Referat Społeczny oraz Zespół Gminnej Komisji ds. rozpatrywania wniosków o leczenie odwykowe przeprowadził ok-600 rozmów motywacyjne - interwencyjnych z rodzinami oraz osobami zgłoszonymi na leczenie odwykowe oraz 178 w sprawie monitoringu znoszonych do Komisji spraw o leczenie odwykowe.
    Celem uzupełnienia wywiadów środowiskowych współpracowano z funkcjonariuszami Powiatowej Komendy Policji, pedagogami szkolnymi oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej osoby deklarujące chęć dobrowolnego podjęcia leczenia kierowano do Poradni Psychiatryczne - Psychologicznej ewentualnie do Centrum Leczenia Uzależnień zaś po przebytej terapii - do Klubu Abstynenta "Nadzieja". W placówkach lecznictwa odwykowego funkcjonujących na terenie miasta prowadzono bieżący monitoring spraw dot. leczenia odwykowego.
    Ogółem Gminna Komisja odbyła 23 posiedzenia w pełnym składzie, zaś Zespół ds. rozpatrywania wniosków o leczenie odwykowe - 40 posiedzeń. Lekarz biegły Gminnej Komisji na Jej zlecenie wykonał 65 badań w przedmiocie uzależnienia od alkoholu. 94 sprawy skierowano do Sądu Rejonowego w celu orzeczenia wobec osoby zgłoszonej przymusowego leczenia odwykowego.
    W przypadku występowania zjawiska przemocy w rodzime osoby zgłaszanej na leczenie powiadamiano Powiatową Komendę Policji - celem wszczęcia stosownej procedury (sprawa o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad rodziną).

IV. Lecznictwo Odwykowe

  1. Centrum Leczenia Uzależnień
  2. W roku 2004 w placówce funkcjonowały grupy terapeutyczne: wstępne dla osób uzależnionych, dla osób współuzależnionych, młodzieży (członkowie rodziny) a także grupy zadaniowe, grupa zapobiegania nawrotom choroby alkoholowej. W pracy każdej grupy brało udział:

    Ponadto Centrum realizowało podstawowe zadania, m.in. diagnostyka i leczenie osób z zespołami uzależnienia od alkoholu, osób współuzależnionych, orzecznictwo,konsultacja lekarska i psychologiczna. Placówka zapewniała dostęp do konsultacji psychiatrycznej, prowadziła działania edukacyjne dla członków rodzin, osób uzależnionych.
    Funkcjonuje w Centrum Leczenia Uzależnień również jedyny w mieście Dzienny Oddział Odwykowy - z oferty tej korzystało 94 osoby, pełny program terapeutyczny ukończyło 72 osoby.
    W roku 2004 ilość porad farmakologicznych w Centrum Leczenia Uzależnień wyniosła 2.850.
    Ogółem w placówce zarejestrowano 246 nowych pacjentów, korzystające z różnych form oddziaływań terapeutycznych, farmakologicznych.
    Placówka ma zawarty kontrakt ze Świętokrzyskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.

  3. Poradnia Psychiatryczno - Psychologiczna
  4. Prowadziła w ramach programu terapeutycznego dla osób uzależnionych i współuzależnionych - grupy wstępne, edukacyjne, zadaniowe a także konsultacje psychiatryczne; psychologiczne, terapeutyczne indywidualne i grupowe. Osoby zgłaszające się do placówki objęte są kompleksową opieką leczniczą w zakresie uzależnienia i współuzależnienia, także leczeniem farmakologicznym - jeżeli tego wymaga stan pacjenta. W prowadzonych w Poradni 5 grupach terapeutycznych dla osób uzależnionych i współuzależnionych regularnie uczestniczy od 8-10 osób. W grupie wstępnej uczestniczyło 56 osób .W grupie zapobiegania nawrotom - 89 osób. Z zajęć grupy samopoznania korzystało w 2004 roku 114 osób. Wszyscy pacjenci objęci pomocą placówki byli konsultowani psychiatrycznie.
    Podobnie Jak Centrum Leczenia Uzależnień - Poradnia ma zawarty kontrakt z Oddziałem NFOZ.

V. Działalność Punktu Konsultacyjnego na os. Południe.

W trakcie dyżurów w roku 2004 w Punkcie udzielono ok. 177 porad indywidualnych. Prowadzona jest ponadto terapia rodzinna obejmująca rodziny dysfunkcyjne, wymagające pomocy o charakterze stałym: spotkania odbywają się 2 razy w tygodniu. Czasem, ze względu na stan zdrowia członków rodzin mają miejsce w ich domach rodzinnych. Prowadzona jest również terapii indywidualnej. Raz w miesiącu odbywają się również spotkania z grupą dziewcząt oraz z grupą podopiecznych, korzystających z oferty świetlicy środowiskowej na os. "Południe".
Służą one wyrównywaniu szans edukacyjnych rozwojowych dzieci i młodzieży. Skala problemów, z jakimi pracownik Punktu w pracy bieżącej się styka to:

Punkt współpracuje z Poradnią Psychologiczo-Pedagogiczną, Komendą Powiatową Policji oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

VI. Punkt Pomocy Psychologicznej

Funkcjonuje przy Ośrodku Pomocy Rodzinie na os. Skałka, począwszy od miesiąca kwietnia 2004 r. Powstał z inicjatywy Referatu Społecznego tut. Urzędu uwagi na duże zapotrzebowanie na ten rodzaj pomocy ze strony mieszkańców naszego miasta, borykających się z różnymi problemami życiowymi. Jest dostępny dla wszystkich-Oferuje możliwość uczestniczenia w terapii grupowej i indywidualnej, uzyskania poradnictwa psychologicznego . Psycholog zatrudniony w Punkcie udzielił ogółem 197 porad - dotyczących głównie: problemów nie radzenia sobie w sytuacji kryzysowej szeroko pojętej, związanej zarówno z doświadczaniem przemocy w różnej formie, trudnościami w komunikacji wewnątrzrodzinnej, problemy wychowawcze, intrapersonalne a także wiążące się z problemem alkoholu.

VII. Pomoc socjalna dla rodzin dysfunkcyjnych ze strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W 2004 r. pomocą materialną i w naturze oraz pomocą w rozwiązywaniu problemów rodzinnych i osobistych objętych zostało 217 osób samotnych oraz 147 osób w rodzinie z występującymi problemami alkoholowymi. W 38 wypadkach placówka zajmowała się sprawami osób i rodzin dotkniętych przemocą domową.
Zastosowane formy pomocy to: środki finansowe, rzeczowe, zasiłki stałe, stałe wyrównawcze, renty socjalne, zasiłki okresowe gwarantowane, zasiłki okresowe z tytułu bezrobocia i długotrwałej choroby, zasiłki celowe z przeznaczeniem na żywność, zakup leków i odzieży a także obiady w stołówce Caritasu i obiady dla dzieci w szkołach. Ogółem z w/w form pomocy skorzystało 952 mieszkańców naszego miasta. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na pomoc w wyżej wymienionej formie - to kwota 414.650 zł.
Ponadto grupa tych osób korzysta systematycznie z pomocy rzeczowej: chleb, w który nieodpłatnie zaopatrują placówkę starachowiccy piekarze, wędliny z "Constaru" a także pomoc żywościowa z UE (ryż, mleko w proszku i makarony).
Podopieczni mieli również możliwość korzystania z dodatkowej oferty placówki - Punktu Pomocy Rodzinie a mianowicie z poradnictwa prawnego, psychologicznego, socjalnego i pedagogicznego.
Niezależnie od powyższego placówka była realizatorem programu przeciwdziałania alkoholizmowi i jego skutkom wśród osób bezdomnych: pracownicy noclegowni prowadzili z podopiecznymi spotkania o charakterze terapeutycznym oraz mające na celu aktywne zagospodarowanie ich czasu, uaktywnienie na zmianę formy dotychczasowego życia.

VIII. Działania podejmowane przez inne instytucje działające na rzecz m.in. przeciwdziałania alkoholizmowi:

  1. Komenda Powiatowa Policji
  2. W roku 2004 starachowicka Policja podjęła działania związane z egzekwowaniem przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz zajęła się problemem spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Przeprowadzono szereg akcji, mających na celu ujawnienie przestępstw związanych z nielegalną produkcją alkoholu oraz jego nielegalnym handlem.
    W związku z użytkowaniem dróg pod wpływem alkoholu (art.176a KK) policjanci KPP w Starachowicach przeprowadzili ogółem 260 Stosownych postępowań.
    W 2004 roku w trakcie 554 podejmowanych interwencji domowych aż 306 dotyczyło przemocy w rodzime. W oparciu o nie sporządzono "Niebieskie Karty" wynika z nich, że 275 sprawców w czasie interwencji było pod wpływem alkoholu. Na miejscu podejmowanych interwencji było ogółem 222 dzieci - świadków zdarzeń.
    Liczba pokrzywdzonych kobiet to 284, mężczyzn - 23. Małoletnich bezpośrednio pokrzywdzonych w trakcie w/w zdarzeń zarejestrowano ogółem 29, w tym 13 dzieci mających nie ukończone 13 lat.
    Liczba postępowań przygotowawczych dotyczących przemocy domowej, w których była prowadzona procedura "Niebieskich Kart" przedstawia się następująco:

    Ogółem: 349 postępowań KPP.

    Do Izby Wytrzeźwień w Ostrowcu Św. funkcjonariusze Policji przewieźli 28 mężczyzn. Z kolei w Policyjnej Izbie zatrzymań przebywało 236 osób. Pomocy medycznej udzielono 1 osobie. Prowadzone były również działania mające na celu ujawnianie nieletnich będących pod wpływem alkoholu.
    Funkcjonariusze Policji przeprowadzili z nimi oraz opiekunami rozmowy o charakterze profilaktyczno-ostrzegawczym n/t szkodliwości spożywania alkoholu, wpływu na kryminalizację zachowań. O zaistniałej sytuacji powiadomione zostały szkoła i sąd rodzinny.
    Funkcjonariusze Policji w Starachowicach w trakcie 2004 roku uczestniczyli w wielu spotkaniach z dziećmi i młodzieżą o charakterze informacyjno-edukacyjnym.

  3. Sąd Rejonowy
  4. Według danych tej instytucji główny czynnik kryminogenny to alkohol. Ok.70% przestępstw na terenie Starachowic popełnianych jest w związku z jego nadużywaniem. Większość przestępstw zostało popełnionych pod wpływem alkoholu lub w związku z alkoholem. Orzecznictwo zostało ukierunkowane przez Sąd na surowsze represjonowanie sprawców groźniejszych przestępstw, o większym ciężarze gatunkowym, polegające na zaostrzeniu kar pozbawienia wolności.
    Przestępstwa popełnione w związku z nadużywaniem alkoholu to przede wszystkim przestępstwa drogowe, fizyczne i psychiczne znęcanie się nad rodziną oraz rozboje. Liczba tych przestępstw wzrosła w porównaniu z rokiem ubitym. Zdaniem Sądu szczególnie społecznie groźne są przestępstwa drogowe popełniane przez sprawców będących w stanie nietrzeźwym.
    Sąd nie przedstawił danych statystycznych.

  5. Prokuratura Rejonowa
  6. W oparciu o przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi placówka w roku ubiegłym skierowała do Sądu Rejonowego w Starachowicach Wydział ID. Rodzinny i Nieletnich 24 wnioski o zastosowanie leczenia odwykowego. Miało miejsce w uzasadnionych przypadkach - gdy zgromadzone w aktach sprawy karnej dowody pozwalały na stwierdzenie, iż wymienione we wnioskach osoby są uzależnione od alkoholu.
    Natomiast w sytuacjach, gdy ujawnione zostały jedynie fakty nadużywania alkoholu i wynikające z tegoż zaniedbanie obowiązków rodzicielskich Prokuratura kierowała na mocy art.572kpc stosowne powiadomienie do lokalnego Sądu Rodzinnego.Wystosowa.no ich ogółem 34, wskazywały one potrzebę podjęcia przez Sąd opiekuńczy działań ingerujących w sferę wykonywania i sprawowania opieki nad małoletnimi dziećmi.
    Zdaniem Prokuratury przestępstwa przeciwko rodzinie (zwłaszcza dot. znęcania się, uchylania się od obowiązku alimentacyjnego, gróźb karalnych kierowanych w stosunku do członków najbliższej rodziny) mają ścisły związek z nadużywaniem alkoholu przez sprawcę i od lat kształtują się na wysokim - zdaniem tej placówki - poziomie.

  7. Izba Wytrzeźwień w Ostrowcu Św.
  8. Ogółem w 2004 roku w placówce przebywało 254 nietrzeźwych osób z terenu miasta, (w tym 18 kobiet, 1 osoba nieletnia - o przypadku której poinformowano Sąd Rodzinny w Starachowicach oraz 235 mężczyzn). W porównaniu do lat ubiegłych zmalała liczba pensjonariuszy bowiem Policja coraz częściej stosuje procedurę zatrzymywania osób nietrzeźwych w Policyjnej Izbie Zatrzymań bądź odwozi osoby nietrzeźwe do domu. Jest to zapewne podyktowane (zdaniem Kierownictwa Izby) kosztami dowozu do Ostrowca Świętokrzyskiego ze Starachowic. Skierowano 29 wniosków o wszczęcie postępowania dot. leczenia odwykowego. W ramach programu profilaktyki - w placówce prowadzone są rozmowy motywacyjne - interwencyjne z pensjonariuszami, zmierzające do poddaniu się dobrowolnemu leczeniu przez nich.