Załącznik
do

Uchwały Nr III/6/2005
Rady Miejskiej w Starachowicach
z dnia 21 marca 2005 r.

Regulamin
udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym
dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Starachowice.

I. Pomoc materialna o charakterze socjalnym i uprawnieni do korzystania z pomocy.

§ 1.

  1. Uczeń zamieszkały na terenie gminy Starachowice ma prawo do pomocy materialnej o charakterze socjalnym ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie gminy.
  2. Pomoc o charakterze socjalnym udzielana jest uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia, a także wspierania edukacji uczniów zdolnych.
  3. Pomoc materialna o charakterze socjalnym może być udzielona jako:

§ 2.

Uprawnionymi do otrzymania stypendium szkolnego są:

  1. uczniowie szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchacze publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,
  2. wychowankowie publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży, o których mowa w art.16 ust.7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,
  3. uczniowie szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,
  4. słuchacze niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych - do czasu ukończenia kształcenia nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.

§ 3.

  1. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo -wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
  2. Stypendium nie przysługuje uczniowi, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, z zastrzeżeniem ust.3.
  3. Uczeń, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym że środków publicznych, może otrzymać stypendium szkolne w wysokości, która łącznie z innym stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych nie przekracza w okresie roku szkolnego dwudziestokrotności kwoty (1120 zł) - o której mowa w art.6 ust.2 pkt.2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów służb społecznych osiemnastokrotności kwoty (1170 zł) - o którym w art.6 ust.2 pkt.2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228 poz.2255).
  4. Uczeń może korzystać jednocześnie z pomocy o charakterze socjalnym i motywacyjnym.

II. Formy pomocy materialnej o charakterze socjalnym.

§ 4.

A. Stypendium szkolne.

  1. Formami stypendium szkolnego są:
    1. całkowite lub częściowe pokrycie kosztów udziału ucznia w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkolą - Prezydent Miasta dokonuje przelewu przyznanych uczniowi środków na rzecz szkoły bądź instytucji realizującej zajęcia dydaktyczne z uczniem, któremu udzielone zostało stypendium szkolne,
    2. pomoc rzeczowa o charakterze edukacyjnym, np- zakup obuwia sportowego, ubrania sportowego, tornistra, a w szczególności zakup podręczników i innych pomocy naukowych - realizacja pomocy przeprowadza się przez dokonanie przelewu na rzecz instytucji, która dokonała sprzedaży bądź zwrotu kosztów rachunku,
    3. całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych,
    4. świadczenia pieniężne, jeżeli Prezydent Miasta Starachowice uzna, że udzielenie stypendium w formach, o których mowa w pkt.1) i pkt.2), a w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych także w formie, o której mowa w pkt.3), nie jest możliwe, natomiast w przypadku słuchaczy kolegiów, o których mowa w pkt.3), udzielenie stypendium w formach, o których mowa w pkt.1) - 3), nie jest celowe.
  2. Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub kilku formach określonych w punktach 1-4 jednocześnie.

B. Zasilek szkolny.

  1. Formami zasiłku szkolnego są:
    1. świadczenia pieniężne na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym,
    2. pomoc rzeczową o charakterze edukacyjnym (za pomoc o charakterze edukacyjnym uważa się zakup ubrania do szkoły, przyborów szkolnych, podręczników i innych wynikających ze specyfiki kształcenia szkoły do której uczęszcza uczeń).

III. Tryb i sposób przyznawania oraz wstrzymywania świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym.

§ 5.

  1. Decyzję administracyjną o przyznaniu bądź odmowie przyznania pomocy o charakterze socjalnym podejmuje Prezydent Miasta Starachowice.
  2. Od decyzji Prezydenta strome przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Prezydenta Miasta Starachowice.

§ 6.

  1. Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym są przyznawane na:
    1. wniosek rodziców, prawnych opiekunów albo pełnoletniego ucznia, po zaciągnięciu opinii odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych lub ośrodka,
    2. wniosek odpowiednio dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego języków obcych, kolegium pracowników służb społecznych lub ośrodka.
  2. Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym mogą być również przyznawane z urzędu.
  3. Prezydent stosownym zarządzeniem określi wzór wniosku jaki należy składać o przyznanie stypendium szkolnego lub zasiłku szkolnego dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Starachowice.

§ 7.

  1. Do wniosku o udzielenie stypendium szkolnego załącza się zaświadczenie o wysokości dochodów, a w przypadku ubiegania się o stypendium szkolne przez ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów przedkłada się zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
  2. Miesięczna wysokość dochodu w rodzinie ucznia, słuchacza lub wychowanka uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być wyższa niż 316 zł na osobę, o którym mowa w art.8 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64 poz.593 z późniejszymi zmianami),
  3. Miesięczna wysokość dochodu pełnoletniego ucznia (uczennicy), słuchacza (słuchaczki) samotnie gospodarującego (ej) uprawnionego do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być wyższa niż 461 zł, o której mowa w art.8 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64 poz.593 z późniejszymi zmianami),
  4. Miesięczna wysokość dochodu jest ustalana na zasadach określonych w art.8 ust.3-13 ustawy o pomocy społecznej. Do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym. Dochody członków rodziny zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie dokumentowane są zaświadczeniami z zakładów pracy, odcinkami rent i oświadczeniami.
  5. Fakt występowania bezrobocia w rodzinie ucznia ubiegającego się o stypendium szkolne dokumentowane jest zaświadczeniem z Powiatowego Urzędu Pracy.
  6. Niepełne sprawność, ciężka lub długotrwała choroba dokumentowane są zaświadczeniami lekarskimi.
  7. Brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych wymaga potwierdzenia przez dyrektora szkoły lub placówki opiekuńczej, pracownika socjalnego MOPS.
  8. Kompletny wniosek o przyznanie stypendium szkolnego należy składać do Prezydenta Miasta Starachowice do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do dnia 15 października danego roku szkolnego.
  9. Wnioski o stypendium szkolne w roku szkolnym 2004/2005 należy składać do Prezydenta Miasta Starachowice w terminie do 15 kwietnia 2005 r.

§ 8.

  1. Rodzice ucznia lub pełnoletni uczeń otrzymujący stypendium szkolne są obowiązani w terminie 7 dni powiadomić Prezydenta Miasta o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
  2. Przepis ust.1 stosuje się odpowiednio do dyrektora szkoły, kolegium nauczycielskiego, nauczycielskiego kolegium nauki języków obcych, pracowników kolegium służb społecznych lub ośrodka, o którym mowa w §2 pkt.2, w przypadku gdy dyrektor poweźmie informację o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
  3. Stypendium szkolne cofa się w przypadku ustania przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego.
  4. Należność z tytułu niezależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
  5. Wysokość należności podlegającej zwrotowi oraz termin zwrotu tej należności ustala się w drodze decyzji administracyjnej.
  6. W przypadkach szczególnych, zwłaszcza, jeżeli żądanie zwrotu wydatków na udzielone stypendium szkolne w całości lub części stanowiłoby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie lub też niweczyłoby skutki udzielonej pomocy. Prezydent Miasta może odstąpić od żądania takiego zwrotu.

IV. Wysokość stypendium oraz okresy i formy płatności.

§ 9.

  1. Wysokość kwot stypendium szkolnego przedstawia tabela:
    Lp Dochód w przeliczeniu
    na 1 osobę w rodzinie
    Dochód dla osoby
    samotnie gospodarującej
    Wysokość
    stypendium szkolnego
    1 do 120 zł do 314 zł 112 zł
    2 od 121 zł do 170 zł od 315 zł do 350 zł 95 zł
    3 od 171 zł do 220 zł od 351 zł do 387 zł 78 zł
    4 od 221 zł do 270 zł od 388 zł do 424 zł 61 zł
    5 od 271 zł do 316 zł od 425 zł do 461 zł 45 zł
  2. Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - na okres nie dłuższy niż od października do czerwca w danym roku szkolnym.
  3. Stypendium szkolne w roku szkolnym 2004/2005 zostanie przyznane przez Prezydenta Miasta Starachowice po spełnieniu warunków przez ubiegającego się na okres od l stycznia do 20 czerwca 2005 r.
  4. W uzasadnionych przypadkach (np. zakup książek i przyborów szkolnych przed l września) miesięczne stawki stypendium szkolnego mogą być kumulowane, jednak do kwoty nie większej niż czterokrotność przyznanego stypendium.
  5. Jeżeli forma stypendium szkolnego tego wymaga, stypendium szkolne może być realizowane w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo, z tym, że wartość stypendium szkolnego w danym roku szkolnym nie może przekroczyć łącznie dziesięciokrotności miesięcznego stypendium szkolnego w pełnej wysokości, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - dziewięciokrotności miesięcznego stypendium szkolnego w pełnej wysokości i jest określane każdorazowo w decyzji.
  6. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznana w formie, o której mowa w §4 ust.1 pkt.1, realizowana jest przelewem na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego zajęcia edukacyjne.
  7. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznana w formie, o której nowa w §4 ust.1 pkt.2, realizowana jest poprzez dostarczenie za pośrednictwem szkół uczniom książek i pomocy naukowych, które zostały zgłoszone przez uczniów i zaakceptowane przez szkoły.
  8. Pomoc materialna w formach, o których mowa w §4 ust.1 pkt.2-3, może być realizowana także poprzez zwrot uprzednio zaakceptowanych wydatków, po przedstawieniu odpowiednich rachunków potwierdzających poniesione wydatki. Terminy, miejsce wypłaty, sposób realizacji przyznanych świadczeń oraz szczegółowe warunki, jakie powinno spełniać rozliczenie wydatków z tytułu pomocy materialnej, zostaną uregulowane odrębnym zarządzeniem Prezydenta Miasta Starachowice.

V. Wysokość, formy i sposób udzielania zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego.

§ 10.

  1. Zasiłek szkolny może otrzymać uczeń, który znalazł się w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.
  2. Pod pojęciem zdarzenia losowego przyjmuje się zdarzenie skutkujące uszczerbkiem zdrowia bądź mienia członków rodziny ucznia występującego o pomoc materialną.
  3. Występujący o zasiłek szkolny powinien przedstawić potwierdzenie zdarzenia losowego udokumentowanego przez instytucje do tego upoważnione, np. pożar, huragan i działania przyrody - powiatową komendę straży pożarnej, kradzież - przez policję, poważne zachorowania - przez lekarza bądź szpital, itp.
  4. O zasiłek szkolny dla ucznia mogą występować jego rodzice, prawni opiekunowie lub pełnoletni uczeń, dyrektor szkoły lub placówki.
  5. Wysokość zasiłku szkolnego jednorazowo nie może przekroczyć kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art.6 ust.2 pkt.2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
  6. Decyzję o przyznaniu zasiłku szkolnego podejmuje Prezydent Miasta Starachowice, ustala wysokość pomocy materialnej w każdej sprawie indywidualnie, kierując się: sytuacją dochodową ucznia i jego rodziny oraz innymi okolicznościami.
  7. Zasiłek szkolny może być przyznawany raz lub kilka razy w roku niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.