Załącznik Nr 1
do

Uchwały Nr V/7/05
Rady Miejskiej w Starachowicach
z dnia 25 kwietnia 2005 r.

PROGRAM
POMOCY PRZEDSIĘBIORCOM NA ZATRUDNIENIE

§ 1.

Program określa zasady udzielania pomocy horyzontalnej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2204/2002 z dnia 5 grudnia 2002 r. w sprawie stosowania art.87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w zakresie zatrudnienia (Dz.Urz. WE L 337 z 13.12.2002 r.

§ 2.

Program określa zwolnienia z podatku od nieruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie gminy Starachowice na wniosek podatnika.

§ 3.

Zwalnia się z podatku od nieruchomości w okresie pierwszego roku działalności, 90% nieruchomości podmiotów gospodarczych (za wyjątkiem prowadzących działalność w obiektach handlowych, których całkowita powierzchnia handlowa przekracza 500 m2), w których zatrudnienie uzyskały, co najmniej 2 osoby o statusie bezrobotnego. Warunkiem zwolnienia jest utrzymanie tego zatrudnienia przez okres co najmniej 3 lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców - przez okres co najmniej 2 lat.

§ 4.

Podmiotom określonym w §3 w kolejnych latach podatkowych przysługuje zwolnienie z podatku od nieruchomości w wysokości:

  1. 50% w drugim roku działalności,
  2. 25% w trzecim roku działalności,
Warunkiem zwolnienia jest zatrudnienie, co najmniej 3 kolejnych osób o statusie bezrobotnych w każdym kolejnym roku podatkowym objętym zwolnieniem i utrzymanie tego zatrudnienia przez okres co najmniej 3 lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców - przez okres co najmniej 2 lat.

§ 5.

  1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości wg zasad określonych w ust.2 w danym roku podatkowym nieruchomości podmiotów gospodarczych już prowadzących działalność na terenie gminy Starachowice w przypadku zwiększenia zatrudnienia o osoby posiadające status osób bezrobotnych i utrzymania tego zatrudnienia przez okres co najmniej 3 lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców - przez okres co najmniej 2 lat.
  2. Zwolnienie na jednego zatrudnionego bezrobotnego wynosi 1.200 zł z tym, że łączna kwota zwolnienia nie może przekroczyć:
    1. 100% podatku od nieruchomości w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na powierzchni do 100 m2 budynków związanych z działalnością gospodarczą,
    2. 75% podatku od nieruchomości w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na powierzchni powyżej 100 m2 do 250 m2 budynków związanych z działalnością gospodarczą,
    3. 60% podatku od nieruchomości w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na powierzchni powyżej 250 m2 budynków związanych z działalnością gospodarczą.
  3. Podmiot, o którym mowa w ust.1 może korzystać ze zwolnienia określonego w ust.1 i 2 nie dłużej niż przez 3 kolejne lata podatkowe.

§ 6.

Zwalnia się z podatku od nieruchomości przez okres 1 roku, 90% nieruchomości, których właściciele, użytkownicy wieczyści, jak również administratorzy i zarządcy majątku gminnego, powiatowego i Skarbu Państwa wydzierżawią lub wynajmą nieruchomość lub jej część podmiotowi gospodarczemu, który w pierwszym roku jego działalności zatrudni, co najmniej 2 osoby posiadające status bezrobotnego i utrzyma ten stan zatrudnienia przez okres co najmniej 3 lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców - przez okres co najmniej 2 lat.

§ 7.

Podmiotom określonym w §5 w kolejnych latach podatkowych przysługuje zwolnienie z podatku od nieruchomości w wysokości:

  1. 50% w drugim roku dzierżawy lub najmu pod działalność gospodarczą
  2. 25% w trzecim roku dzierżawy lub najmu pod działalność gospodarczą.
Warunkiem zwolnienia jest zatrudnienie, co najmniej 3 kolejnych osób o statusie bezrobotnych w każdym kolejnym roku podatkowym objętym zwolnieniem i utrzymanie tego zatrudnienia przez okres co najmniej 3 lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców - przez okres co najmniej 2 lat.

§ 8.

  1. Zwalnia się z podatku od nieruchomości według zasad określonych w ust.2, nieruchomości, których właściciele, użytkownicy wieczyści jak również administratorzy i zarządcy majątku gminnego, powiatowego i Skarbu Państwa wydzierżawią lub wynajmą nieruchomość lub jej część już istniejącym podmiotom gospodarczym, które zwiększyły zatrudnienie o osoby posiadające status bezrobotnych i utrzymały to zatrudnienie przez okres co najmniej 3 lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców - przez okres co najmniej 2 lat.
  2. Zwolnienie na jednego zatrudnionego bezrobotnego wynosi l.200 zł z tym, że łączna kwota zwolnienia w roku nie może przekroczyć:
    1. 100% podatku od nieruchomości w przypadku dzierżawy lub najmu pod działalność gospodarczą do 100 m2 budynków związanych z działalnością gospodarczą,
    2. 75% podatku od nieruchomości w przypadku dzierżawy lub najmu pod działalność gospodarczą powyżej 100 m2 do 250 m2 budynków związanych z działalnością gospodarczą,
    3. 60% podatku od nieruchomości w przypadku dzierżawy lub najmu pod działalność gospodarczą powyżej 250 m2 budynków związanych z działalnością gospodarczą.
  3. Podmiot, o którym mowa w ust.1 może korzystać ze zwolnienia określonego w ust.1 i 2 nie dłużej niż przez 3 kolejne lata podatkowe.

§ 9.

Podstawę do zwolnień z podatku od nieruchomości z przyczyn określonych w §5, §6, §7, stanowi umowa dzierżawy lub najmu zawarta na czas nie krótszy niż jeden rok, z której wynika, że wysokość dzierżawy lub najmu zostaje pomniejszona o łączną kwotę uzyskanego zwolnienia.

§ 10.

  1. Zwolnień z podatku od nieruchomości, o których mowa w niniejszym programie, udziela się na udokumentowany wniosek przedsiębiorcy. Wniosek należy złożyć w organie podatkowym, nie później niż w ciągu 3-ch miesięcy od dnia, w którym przedsiębiorca nabył prawo do zwolnienia.
  2. Zwolnienia, o których mowa w ust.1 przysługują za dany rok podatkowy (tj. od 1 stycznia do 31 grudnia roku podatkowego), w którym przedsiębiorca nabył prawo do zwolnienia.
  3. Program przewiduje jedynie udzielanie pomocy na tworzenie zatrudnienia, przy czym utworzenie nowych miejsc pracy oznacza wzrost netto liczby pracowników w danym przedsiębiorstwie w porównaniu ze średnią z ostatnich 12 miesięcy, w przeliczeniu na osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy, przy czym od liczby nowych miejsc pracy należy odjąć liczbę miejsc pracy zlikwidowanych w tym samym okresie.

§ 11.

Zwolnienia nie dotyczą:

  1. podmiotów, które zalegają z zapłatą zobowiązań wobec budżetu gminy wg stanu na dzień złożenia wniosku o zwolnienie,
  2. podmiotów, które w danym roku podatkowym skorzystały z umorzeń udzielonych przez Prezydenta Miasta Starachowice.

§ 12.

Przy obliczaniu wielkości pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy należy uwzględnić ponoszone przez przedsiębiorcę koszty zatrudnienia nowych pracowników, na które składają się koszty wynagrodzenia brutto oraz obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne w okresie, w jakim przedsiębiorca jest zobowiązany utrzymać utworzone miejsca pracy, nie więcej jednak niż dwuletnie koszty zatrudnienia.

§ 13.

Maksymalna intensywność pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy wynosi 50% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców z wyjątkiem przedsiębiorców należących do sektora transportu maksymalną intensywność pomocy podwyższa się o 15 punktów procentowych brutto. Wielkość pomocy liczona jako stosunek kwoty pomocy do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy.

§ 14.

  1. Pomoc udzielana na podstawie programu podlega sumowaniu z inną pomocą publiczną, niezależnie od jej formy i źródła, udzielaną w odniesieniu do kosztów zatrudnienia kwalifikujących się do objęcia pomocą lub kosztów inwestycji, w związku z którą tworzone są nowe miejsca pracy i nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy.
  2. Wielkość środków publicznych przeznaczonych na udzielenie pomocy w czasie trwania programu corocznie wynosić będzie ok. 600.000 zł.
  3. Czas trwania programu obejmuje okres od dnia jego wejścia w życie do 31 grudnia 2006 roku.

§ 15.

  1. Program nie ma zastosowania do przedsiębiorców działających w sektorze górnictwa węgla oraz budownictwa okrętowego z zastrzeżeniem ust.2.
  2. Uzyskanie zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy na zatrudnienie przez przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze motoryzacyjnym uzależnione jest od spełnienia warunków określonych przepisami obowiązującymi w UE.
  3. Program nie przewiduje udzielania pomocy publicznej w rybołówstwie oraz w zakresie produkcji, przetwórstwa i obrotu towarami rolnymi wymienionymi w Załączniku nr I do traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską (Dz.Urz. WE nr L 325, z 24.12.2002 r., str. 0033-0184, tekst jednolity).
  4. Program nie przewiduje udzielania pomocy publicznej w transporcie, pomocy eksportowej oraz pomocy uzależnionej od wykorzystania towarów krajowych uprzywilejowanych względem towarów przywożonych.

§ 16.

  1. Niezależnie od przepisów określonych w programie, warunkiem uzyskania pomocy w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości jest przedłożenie wraz z wnioskiem:

§ 17.

Pomoc objęta niniejszym programem będzie udzielana pod warunkiem, że jej wartość dla jednego przedsiębiorcy w kresie 3 kolejnych lat poprzedzających dzień udzielenia pomocy nie przekroczy kwoty 15 mln euro.

§ 18.

Podatnicy korzystający ze zwolnień z podatku od nieruchomości są zobowiązani do składania informacji dotyczącej poziomu zatrudnienia oraz wielkości i przeznaczenia uzyskanej pomocy do dnia 15 stycznia każdego roku podatkowego.

§ 19.

  1. Podmiot korzystający ze zwolnienia z podatku od nieruchomości na podstawie niniejszej uchwały jest zobowiązany powiadomić pisemnie Prezydenta Miasta o utracie warunków zwolnienia z podatku od nieruchomości najpóźniej w terminie 14 dni od dnia powstania okoliczności powodujących utratę zwolnienia.
  2. Podmiot, który w terminie określonym w ust.1 powiadomi Prezydenta Miasta o utracie warunków do zwolnienia z podatku od nieruchomości, traci to prawo poczynając od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał powiadomienia.
  3. Podmiot, który w terminie 14 dni od dnia powstania okoliczności powodujących utratę zwolnienia nie powiadomił Prezydenta Miasta o utracie warunków do zwolnienia z podatku od nieruchomości, traci to prawo poczynając od dnia uzyskania zwolnienia i zobowiązany jest do uiszczenia podatku od nieruchomości za ten okres zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 z późn. zm.).
  4. Złożenie nieprawdziwych oświadczeń, danych i informacji, od których uzależnione jest uzyskanie na podstawie niniejszej uchwały zwolnień i ulg, powoduje ich utratę za cały okres zwolnienia.

§ 20.

Przy zbieżności uprawnień do zwolnień, o których mowa w niniejszej uchwale z kilku tytułów, stosuje się uprawnienia najkorzystniejsze dla podmiotu korzystającego ze zwolnienia.

§ 21.

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

  1. pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej - należy przez to rozumieć:
  2. drugim i trzecim roku prowadzenia działalności gospodarczej - należy przez to rozumieć drugi i trzeci rok prowadzenia działalności gospodarczej przez podmioty, które po wejściu w życie uchwały prowadzą działalność gospodarczą.
  3. działalności gospodarczej - należy przez to rozumieć działalność w rozumieniu art.2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz.1807),
  4. bezrobotnym - należy przez to rozumieć osobę pozostającą bez pracy i bez świadczeń przedemerytalnych, zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starachowicach, mieszkańca gminy Starachowice, wyłączając z tej grupy zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych, prac publicznych oraz zatrudnionych na stanowiskach refundowanych z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych,
  5. zatrudnionym bezrobotnym - należy przez to rozumieć zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy,
  6. małym i średnim przedsiębiorcy - należy przez to rozumieć przedsiębiorcę w rozumieniu Załącznika I do rozporządzenia nr 70/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art.87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw (Dz.Urz. WE L 10 z 13.01.2001 r., zmienionego rozporządzeniem nr 364/2004 Dz.Urz. UE L 63 z 28.02.2004 r.)