Załącznik Nr 3
do

Uchwały Nr XII/5/06
Rady Miejskiej w Starachowicach
z dnia 28 grudnia 2006 r.

Dane
dotyczące realizatorów i odbiorców
Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Przeciwdziałania Narkomanii
w roku 2006 na terenie miasta Starachowice.

Realizatorzy zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2006 r.

I. Organizacje pozarządowe działające w sferze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy domowej:

1. Stowarzyszenie Nauczycieli "Zdrowa Szkoła".

Dysponuje kadrą ok. 200 przeszkolonych pedagogów, przygotowanych do realizacji zadań z zakresu profilaktyki zachowań problemowych dzieci i młodzieży oraz terapii uzależnionych i ich rodzin.
Swoją ofertą obejmowało w roku 2006 m.in.:

Formy pracy realizowane przez organizację to przede wszystkim: socjoterapia, zajęcia grupowe tematyczne, interwencje socjalne, poradnictwo i praca z rodziną, praca indywidualna z klientem, konsultacje, terapia uzależnienia od alkoholu i narkotyków, terapia grupowa.
Według Stowarzyszenia Nauczycieli "Zdrowa Szkoła" wszelkie formy pomocy adresowane do dzieci i młodzieży mają duże znaczenie w generowaniu procesów kompensacji deficytów w obszarach zagrożeń psychospołecznego funkcjonowania.
Wszyscy realizatorzy są przeszkoleni z zakresu prowadzenia zajęć "Spójrz inaczej", TZA Goldsteina, socjoterapii.

2. Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie Dysfunkcyjnej "Przystań".

Dysponuje kadrą przeszkoloną w zakresie problemów alkoholowych i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Najczęściej zgłaszane problemy przez osoby korzystające z pomocy Ośrodka Pomocy Rodzinie, prowadzonego przez Stowarzyszenie to:

Oferta programowa obejmuje: poradnictwo indywidualne, pilotaż spraw klientów, porady prawne, psychologiczne oraz grupy wsparcia w ramach prowadzonego przez Stowarzyszenie Ośrodka. Klienci placówki - głównie kobiety mają możliwość uzyskania wszechstronnej pomocy w sytuacji występowania problemu przemocy w ich rodzinie.
Łącznie udzielono w 2006 r. - 598 porad.
W pracy grup prowadzonych w placówce tj. grupa dla kobiet krzywdzonych - "Radzenia sobie z przemocą" uczestniczyło 31 kobiet w wieku 20-63 lata. W pracy grupy nad urazem uczestniczyło 12 kobiet (ofiar przemocy w rodzinie).
Funkcjonowała ponadto grupa: - "Jak żyć - wydobywanie i wykorzystanie zasobów własnych" (udział 11 kobiet w wieku 26-52 lata).
Ponadto w roku bieżącym podjęto pracę korekcyjno - edukacyjną ze sprawcami przemocy. Z tej oferty skorzystało 7 osób.
W ramach wolontariatu począwszy od m-ca maja b.r. wprowadzono dyżury prawnika. Pomocy w tym zakresie udzielono 41 osobom.
Sporządzane są również obdukcje dla klientek, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej - skierowania otrzymało 7 osób.
Organizacja prowadzi również miejsca hostelowe, co daje możliwość czasowego schronienia osób krzywdzonych (2 doby). Odbyło się 13 tego typu dyżurów, w trakcie podejmowane były interwencje kryzysowe.
W ramach oferty programowej "Przystani" możliwe jest również korzystanie z konsultacji, pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży z rodzin dotkniętych przemocą. Przez okres 3-ch miesięcy b.r. funkcjonował ponadto "Niebieski Telefon" - z tej formy pomocy skorzystało 9 rozmówców.
Ponadto w Ośrodku Pomocy Rodzinie prowadzone były szkolenia różnych grup zawodowych, działających w zakresie przeciwdziałania przemocy (instytucje, organizacje pozarządowe) - udział w nich wzięło 55 osób.
Nowa forma działalności organizacji to wspólne z dzielnicowymi Powiatowej Komendy Policji w Starachowicach wizyty terapeuty w domu, w którym występuje zjawisko przemocy w rodzinie. Na przestrzeni bieżącego roku doszło do 56 tego typu wizyt, co pozwoliło na uzyskanie przez rodzinę wielopłaszczyznowej pomocy.
"Przystań" była organizatorem Powiatowego Dnia Przemocy STOP. W ramach powyższego Dnia odbyła się konferencja w Starachowickim Centrum Kultury z udziałem przedstawicieli różnych instytucji i organizacji.
Stowarzyszenie "Przystań" realizując zadania statutowe korzysta ze wsparcia finansowego m.in. Starostwa Powiatowego, Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Fundacji Ośka "Fundusz dla kobiet" oraz Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.
Ogółem wysokość pozyskanych spoza budżetu gminy Starachowice środków na działalność statutową organizacji wyniosła w 2006 roku 48.346 zł.

3. Klub Abstynenta "Nadzieja"

Placówka prowadzi grupy wsparcia dla osób uzależnionych od alkoholu - w roku 2006 korzystało z tej formy pomocy 56 osób. Celem jest motywacja uczestników do utrzymania abstynencji, nabycie różnych umiejętności interpersonalnych, radzenie sobie w sytuacjach tzw. trudnych, stresogennych, udzielenie im wsparcia emocjonalnego.
W ramach poradnictwa indywidualnego, prowadzonego przez Instruktora Terapii Uzależnień - przeprowadzono 47 rozmów z osobami zgłaszającymi się po pomoc, w wyniku których 9 pozostawało w terapii kontynuowanej. Z konsultacji indywidualnych oferowanych przez Klub skorzystało 131 osób zaś z możliwości poradnictwa telefonicznego - 41 osób, szukających pomocy. Poza tym Klub organizuje spotkania rocznicowe i okolicznościowe dla członków Klubu i ich rodzin.
W roku bieżącym organizacja pozyskała dodatkowe środki finansowe na działalność statutową w wysokości 2.970 zł (samorząd województwa świętokrzyskiego).

II. Stowarzyszenia, kluby, placówki zajmujące się zagospodarowaniem czasu wolnego dla dzieci i młodzieży. Są to min. zajęcia o profilu rekreacyjno - sportowym

Realizatorzy zajęć posiadają stosowne uprawnienia z zakresu profilaktyki środowiskowej.

1. Miejski Szkolny Związek Sportowy.

Zajęcia o charakterze sportowo - rekreacyjnym dla dzieci i młodzieży prowadzone są w placówkach oświatowych na terenie miasta (szkoły podstawowe i gimnazja) - przez 50 pedagogów. W przedmiotowym okresie skorzystało z tej formy ok. 830 uczniów. Uczestnicy zajęć mają szansę kształtowania swych umiejętności i doskonalenia sprawności fizycznej w wielu dyscyplinach - stanowiących alternatywny sposób spędzania czasu wolnego, komunikowania się z innymi.
Kształtują one pożądane społecznie postawy u dzieci, młodzieży oraz odciągają ich od środowisk patologicznych. Oferta organizacji adresowana była do wszystkich odbiorców w placówkach oświatowych na terenie Starachowic. Stanowiła - zdaniem realizatorów ważny element w procesie edukacji dzieci i młodzieży.
Organizacja pozyskała dodatkowe środki finansowe w wysokości 30.000 zł na realizację zadań w roku bieżącym.

2. Katolicki Klub Sportowy "JUVENTA" ASPN

W zajęciach sportowo-rekreacyjnych (piłka nożna) dla dzieci i młodzieży - prowadzonych na terenie: Szkoły Podstawowej Nr 13, stadionie MCRiW, terenach leśnych przy stadionie miejskim i zalewie "Lubianka" uczestniczyło w trakcie 10-ciu miesięcy b.r. 250 osób w przedziale wiekowym 9-19 lat. Zajęcia prowadziło 8 szkoleniowców Klubu. Klub organizuje również zgrupowania sportowe dla swoich podopiecznych, wyjazdy na zawody sportowe. W gronie podopiecznych są dzieci pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych (problem alkoholu, przemocy w rodzinie). W odniesieniu do tej grupy Klub podejmował działania interwencyjne i oferował dodatkowe formy pomocy (dofinansowanie kosztów udziału w zgrupowaniach sportowych, pokrycie kosztów obiadów, zakupu biletów miesięcznych, korzystanie z basenu, siłowni).
W trakcie zajęć podejmowane są rozmowy i inicjowane dyskusje dot. używania środków psychoaktywnych i ich wpływu na funkcjonowanie człowieka w różnych obszarach. Szczególną uwagę organizacja zwraca na zadania wychowawcze, profilaktyczne związane ze zdrowym stylem życia. W roku 2006 podopieczni Klubu mieli możliwość udziału w obozach sportowo - rekreacyjnych w Ciechanowie (11 osób) oraz w Krasnymstawie (98 osób).
Spoza budżetu gminy pozyskano środki finansowe w wysokości 182.250 zł.

3. Katolicki Ludowy Klub Sportowy "Juventa-Kobex"

W ramach zajęć ogólnodostępnych z elementami profilaktyki I-rzędowej dla dzieci i młodzieży w trakcie 2006 roku prowadzone były zajęcia dla 96 dzieci przez 5-ciu szkoleniowców Klubu.
Najczęstszą formą pomocy kierowaną do podopiecznych są rozmowy, pogadanki n/t problemów dot. używania środków psychoaktywnych, przemocy domowej.
Klub był również organizatorem kolonii, sportowych wakacji dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych w Wiśle. Udział w tej formie wypoczynku wzięło 35 osób. Zajęcia prowadziło 4-ch realizatorów.
Katolicki Ludowy Klub Sportowy "Juventa-Kobex" na w/wym. formy działań pozyskał dodatkowe środki finansowe w wysokości 35.770 zł.

4. Uczniowski Klub Sportowy "Gracz"

W roku 2006 w ramach dotacji z Gminnego Programu Klub zorganizował w trakcie wakacji 2 obozy sportowe dla grupy 24-ch podopiecznych, w miejscowości Koszalin i Sopot.

5. Stowarzyszenie Przyjaciół Big - Bandu "Juniors-Band Starachowice"

Organizacja w roku 2006 prowadziła zajęcia dla uczniów starachowickich szkół o charakterze edukacyjno - wychowawczym. W trakcie zajęć prowadzonych przez 4-ch instruktorów 34 uczniów miało możliwość nauki gry na instrumentach muzycznych, rozwoju umiejętności, zainteresowań i uzdolnień. Brali oni ponadto udział w wielu koncertach, prezentacjach muzycznych i nagraniach. Organizowane były także warsztaty muzyczne. Stowarzyszenie Przyjaciół Big Bandu zorganizowało w okresie tegorocznych wakacji obóz rekreacyjno - sportowy dla 22 uczestników. Spoza budżetu gminy pozyskano na działalność organizacji kwotę 2.000 zł.

6. Klub Płetwonurków Ligi Obrony Kraju "Kalmar"

Prowadzi zajęcia w ramach szkółki pływackiej, nurkowania - z dziećmi starachowickich placówek oświatowych. Priorytetowo traktowani są uczniowie, kierowani przez pedagogów szkolnych. W roku 2006 w zajęciach w trakcie roku szkolnego brało udział 144 uczniów. Prowadzi je 5 szkoleniowców. W trakcie zajęć prowadzone są z podopiecznymi prelekcje, pogadanki związane z wpływem, szkodliwością spożywania alkoholu, środków odurzających, stosowania przemocy w rodzinie.
Klub wszystkim uczestnikom zajęć zapewnia bezpłatne korzystanie z basenu, sprzętu nurkowego i ratowniczego.
Oprócz dotacji z budżetu miasta pozyskano środki finansowe w wysokości 18.000 zł (zakup niezbędnego sprzętu nurkowego, ratowniczego dla potrzeb Klubu).

7. Starachowicki Uczniowski Klub Sportowy "Sokół"

W przedmiotowym Klubie 3-ch szkoleniowców prowadziło zajęcia sportowo - rekreacyjne dla dzieci i młodzieży. Udział w nich wzięło 45 uczniów (piłka nożna) oraz 15 (szachy).
Ponadto w ramach środków Gminnego Programu Klub zorganizował w trakcie wakacji obóz rekreacyjno sportowy w miejscowości Mszana Dolna - udział w nim wzięło 26 dzieci w wieku 8-11 lat.

8. Związek Harcerstwa Polskiego

Organizacja w roku 2006 realizowała programy zawierające w swoich treściach elementy profilaktyki uzależnień (alkohol, narkotyki) - były to programy pn. "Prawy obywatel", "Blokowisko", a także szkolenia - m.in. pn. "Nieść chętnym pomoc". Objęto nimi ponad 350 dzieci z terenu Starachowic. Zajęcia prowadziło ogółem 20 instruktorów, legitymujących się stosownym przeszkoleniem do prowadzenia zajęć profilaktycznych.
Ponadto Hufiec ZHP był organizatorem półkolonii letnich dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych na terenie obozowiska "Lubianka". W 2-ch turnusach udział wzięło 60 dzieci.
Spoza budżetu gminy organizacja pozyskała na realizację swoich zadań kwotę 30.000 zł.
Ponadto ZHP w ramach środków Gminnego Programu był organizatorem obozów o charakterze rekreacyjno - sportowym:

9. Starachowicki Klub Sportowy "STAR" 1926

W zajęciach organizowanych przez SKS Star 1926 w roku 2006 uczestniczyło ok. 50 młodych ludzi z terenu Starachowic (adepci boksu) z czego połowa - to zawodnicy, którzy regularnie uczestniczą w przedmiotowych zajęciach.
Prowadzi je 2-ch szkoleniowców Klubu. Wielu podopiecznych pochodzi z rodzin dysfunkcyjnych (problem alkoholu, przemocy). Klub w związku z tym faktem utrzymuje bieżący kontakt z opiekunami, udzielając rodzinom niezbędnego wsparcia.
Wysokość dodatkowych środków (spoza budżetu gminy Starachowice) - 2.000 zł.

10. Firma Babex - 2 Tour z Poznania

W związku z wygranym przetargiem - organizator wypoczynku dla dzieci ze starachowickich placówek oświatowych w miejscowościach: Kołobrzeg i Zagórze Śląskie.
W 4-ch zorganizowanych przez w/wym. firmę turnusach kolonii wzięło udział 167 dzieci. W programie kolonii uwzględniono elementy profilaktyki środowiskowej i socjoterapii.

11. Pracownia Pomocy Psychologicznej i Profilaktyki Uzależnień w Kielcach

Realizowała w placówkach oświatowych Starachowic w roku 2006 - 15 programów profilaktycznych pn. "NOE". Objęto nim wszystkie szkoły gimnazjalne - ogółem udział w programie wzięło 1.756 uczniów.

12. Stowarzyszenie "Bezpieczny Powiat i Starachowicki"

W ramach środków Gminnego Programu w roku 2006 organizacja ta realizowała program edukacyjny dla młodzieży, z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, prowadzenia szkoleń, kursów pierwszej pomocy a także kurs samoobrony dla kobiet - "Obroń się sama": uczestniczyło w nim 19 kobiet - prowadzony był przez 2-ch instruktorów.

13. Stowarzyszenie Promocji Talentów przy MDK

Realizowało w trakcie wakacji 2006 obóz rekreacyjno - sportowy w miejscowości Giby. Zawierał on elementy profilaktyki I-rzędowej.
Udział w nim wzięło 30 dzieci ze starachowickich placówek oświatowych.

14. Świętokrzyski Okręgowy Związek Strzelectwa Sportowego

W zajęciach organizowanych przez w/wym. związek uczestniczyło systematycznie w roku 2006 - 50 młodych osób w przedziale wiekowym od 11-23 roku życia.
Uczestniczących okresowo w różnych formach zajęć było w przedmiotowym okresie około 200 osób w różnym wieku. Prowadziło je 5 osób (trenerzy i instruktorzy).
Organizacja udostępnia bezpłatnie odbiorcom swojej oferty programowej obiekty sportowe, ubezpieczenie i okresowe dożywianie w trakcie konsultacji i obozów. Systematycznie prowadzone są pogadanki dotyczące szkodliwości spożywania środków psychoaktywnych i możliwości radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych.
Spoza budżetu gminy Świętokrzyski Okręgowy Związek Strzelectwa Sportowego pozyskał dodatkowe środki finansowe na działalność statutową w wysokości 149.892 zł.

15. Klub Sportowy "DRAGON"

W zajęciach sportowych organizowanych przez Klub udział brało 30 młodych osób. Prowadziło je 2-ch szkoleniowców.
Wśród odbiorców oferty Klubu jest grupa z rodzin dysfunkcyjnych, jedna z oferowanych form pomocy to pomoc żywnościowa dla nich.
Ponadto uczestnicy w/wym. zajęć aktywnie włączają się w organizację szeregu imprez lokalnych (m.in. Festyn organizowany przez Stowarzyszenie "Bezpieczny Powiat Starachowicki" w dniu 3 września b.r.)
W roku 2006 Klub nie pozyskał dodatkowych środków finansowych na realizację zadań statutowych.

III. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (zadania realizowane we współpracy z Referatem Społecznym)

1. Prowadzenie kontroli pracy realizatorów zadań Gminnego Programu

W roku 2006 członkowie Komisji, pracownicy Referatu Społecznego tut. Urzędu przeprowadzili 68 kontroli bezpośrednich realizatorów zadań Gminnych Programów m.in. Klubu Abstynenta "Nadzieja", Stowarzyszenia "Przystań", "Zdrowa Szkoła" a także klubów sportowych, świetlic środowiskowych oraz innych podmiotów, które otrzymały z budżetu gminy (Gminne Programy..) środki finansowe. Wyniki kontroli (w formie protokołów) przedstawiane były na posiedzeniach Komisji zaś zalecenia przekazywane bezpośrednio do realizatorów zadań Programu.
W/ wym. Referat Społeczny systematycznie nadzoruje realizację oraz wydatkowanie środków Gminnego Programu a także ich zgodność z zawartymi umowami szczegółowymi, harmonogramami przedstawionymi do Referatu Społecznego.

2. Prowadzenie kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych w zakresie przestrzegania zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

Członkowie Gminnej Komisji we współpracy z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, Powiatowej Komendy Policji w Starachowicach przeprowadzili w roku 2006 3 kontrole punktów sprzedaży napojów alkoholowych na terenie miasta pod kątem sprzedaży napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym. Informacje o wynikach prowadzonych kontroli były przekazywane dla potrzeb tut. Gminnej Komisji.
Niezależnie od powyższego sygnały o nieprawidłowościach związanych z przestrzeganiem zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości, przeciwdziałaniu alkoholizmowi były na bieżąco przekazywane do tut. Straży Miejskiej i Powiatowej Komendy Policji. W zadaniach stałych funkcjonariuszy Straży Miejskiej istnieje obowiązek bieżącej obserwacji punktów sprzedaży napojów alkoholowych i podejmowanie stosownych działań w ramach posiadanych kompetencji.
W roku 2006 zostało przeprowadzonych 394 postępowania w sprawach o wykroczenie w wyniku czego 277 osób zostało pouczonych o treści art.43 ust.1. Ogółem 109 sprawców wykroczeń zostało ukaranych mandatami karnymi na ogólną kwotę 10.900 zł. W stosunku do 8 osób skierowano wnioski do Sądu Grodzkiego o ich ukaranie.

3. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - praca bieżąca (zadania wykonuje Referat Społeczny)

Do dnia 15 grudnia 2006 r. do lokalnej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wpłynęło 301 wniosków o leczenie odwykowe, podjęcie interwencji w związku z przemocą domową (w tym: 29 dotyczących kobiet oraz 272 dotyczących mężczyzn zamieszkałych na terenie Starachowic) - głównie z inicjatywy członków rodzin (l35 wniosków), Komendy Powiatowej Policji (31), Izby Wytrzeźwień (68), Prokuratury Rejonowej (57) i innych instytucji (9). Rejony miasta z których najczęściej trafiają wnioski o pomoc to: ul. Majówka, ul. Żeromskiego, os. "Skałka" i os. "Południe".
Referat Społeczny oraz Zespoły Gminnej Komisji ds. rozpatrywania wniosków o leczenie odwykowe, podejmowania interwencji kryzysowej w związku z przemocą domową przeprowadziły około 1.120 rozmów motywacyjno - interwencyjnych, konfrontacyjnych z rodzinami oraz osobami zgłoszonymi na leczenie odwykowe, sprawcami przemocy w rodzinie oraz 650 rozmów, dotyczących monitoringu zgłoszonych do Komisji spraw o leczenie odwykowe. Wszystkie osoby, pracujące w pierwszym kontakcie z rodzinami dysfunkcyjnymi legitymują się specjalistycznym przygotowaniem do tego typu pracy (warsztaty, szkolenia m.in. Studium Wiedzy o Problemach Alkoholowych, Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie). Celem uzupełnienia wywiadów środowiskowych współpracowano z funkcjonariuszami Powiatowej Komendy Policji, pedagogami szkolnymi oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Osoby deklarujące chęć dobrowolnego podjęcia leczenia kierowano do Poradni Psychiatryczno - Psychologicznej ewentualnie do Centrum Leczenia Uzależnień zaś po terapii - do Klubu Abstynenta "Nadzieja". W placówkach lecznictwa odwykowego funkcjonujących na terenie miasta prowadzono bieżący monitoring spraw dot. leczenia odwykowego.
W przypadku występowania zjawiska przemocy domowej wszystkie osoby pokrzywdzone kierowane były do instytucji, organizacji zajmujących się udzielaniem wielopłaszczyznowej pomocy dla rodzin dysfunkcyjnych.

Ogółem Gminna Komisja odbyła 21 posiedzeń w pełnym składzie, zaś Zespół Gminnej Komisji ds. rozpatrywania wniosków o leczenie odwykowe, podejmowania interwencji kryzysowej - 46 posiedzeń.
Lekarze biegli Gminnej Komisji na Jej zlecenie wykonali 126 badań w przedmiocie uzależnienia od alkoholu (psycholog kliniczny, psychiatra) 142 sprawy skierowano do Sądu Rejonowego w celu orzeczenia wobec osoby zgłoszonej przymusowego leczenia odwykowego.
W przypadku występowania zjawiska przemocy w rodzinie osoby zgłaszanej na leczenie powiadamiano Powiatową Komendę Policji - celem wszczęcia stosownej procedury (sprawa o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad rodziną).
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w trakcie posiedzeń w pełnym składzie zaopiniowała ponadto 74 wnioski podmiotów gospodarczych z terenu miasta Starachowice dot. sprzedaży napojów alkoholowych.

Niezależnie od powyższego w II półroczu 2006 roku zorganizowane zostały w tut. UM:

Zakupiono narkotesty dla potrzeb starachowickich placówek oświatowych oraz przekazano środki finansowe dla Powiatowej Komendy Policji w celu zakupu psa (wykrywanie narkotyków).

IV. Lecznictwo Odwykowe

1. Poradnia Leczenia Zaburzeń Psychicznych i Uzależnień "Michałów"

W roku 2006 z oferty placówki korzystało 457 osób, w tym uzależnionych - 309, współuzależnionych - 148 osób. Zarejestrowanych po raz pierwszy placówce było w przedmiotowym okresie 270 pacjentów, w tym współuzależnionych - 99. W placówce funkcjonowały grupy terapeutyczne: wstępne dla osób uzależnionych, dla osób współuzależnionych, (członkowie rodziny), grupa zapobiegania nawrotom choroby alkoholowe, prowadzone były treningi TUZ. W pracy grup telepatycznych łącznie brało udział 42 osoby. Ponadto w ramach Ośrodka funkcjonuje jedyny na naszym terenie Dzienny Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu - w 2006 roku leczono w nim 121 osób. Pełny program Oddziału ukończyło 53 pacjentów. W ramach Poradni Odwykowej udzielono ogółem 1.837 porad (zarówno indywidualnych, diagnostycznych, rodzinnych, dla kobiet - ofiar przemocy i młodzieży). Psycholog Ośrodka prowadził konsultacje dla pacjentów.
W ramach profilaktyki i promowania zdrowego stylu życia współorganizowano wraz z Referatem Społecznym Urzędu Miejskiego w Starachowicach Rodzinny Festyn Trzeźwościowy przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Michałowie.
Ośrodek ma zawartą umowę ze Świętokrzyskim Oddziałem NFOZ w Kielcach.
Placówka zapewniała dostęp do konsultacji psychiatrycznej, wspomagała terapię odwykową - leczeniem farmakologicznym.

2. Poradnia Psychiatryczne - Psychologiczna

Placówka prowadziła w ramach programu terapeutycznego dla osób uzależnionych i współuzależnionych od alkoholu - grupy terapeutyczne, konsultacje psychiatryczne, psychologiczne, indywidualne i grupowe. Osoby zgłaszające się do placówki objęte są kompleksową opieką leczniczą w zakresie uzależnienia i współuzależnienia, także leczeniem farmakologicznym - jeżeli tego wymaga stan pacjenta.
Z oferty placówki skorzystało w roku 2006 - 448 pacjentów. W prowadzonej w Poradni grupie terapeutycznej dla osób współuzależnionych uczestniczyło ogółem 27 pacjentów.
Grupa zapobiegania nawrotom objęła 78 osób.
W grupie zaawansowanej uczestniczyło 53 pacjentów.
Na przestrzeni roku 2006 udzielono wsparcia 41 rodzinom z problemem przemocy domowej.
Placówka obserwuje tendencję wzrostową jeśli chodzi o ilość pacjentów korzystających z oferty a także małą świadomość społeczną związaną z potrzeb leczenia osób współuzależnionych (członkowie rodziny osoby pijącej).
Wszyscy pacjenci objęci pomocą przedmiotowej placówki byli konsultowani psychiatrycznie. Wykazują zaburzenia psychiatryczne wymagające psychoterapii lub farmakoterapii.
W opinii placówki coraz większa liczba pacjentów korzysta z psychoterapii.
Ok. 70% pacjentów objęta jest pomocą farmakologiczną.
Podobnie jak Ośrodek Leczenia Zaburzeń Psychicznych i Uzależnień "Michałów" - Poradnia ma zawarty kontrakt ze Świętokrzyskim Oddziałem NFOZ.

V. Działalność Punktu Konsultacyjnego dla Rodziców, Psychoedukacyjnego i Pomocy Psychologicznej

W trakcie dyżurów w roku 2006 w 2 Punktach, jakie funkcjonowały na terenie Starachowic udzielono dla 301 osób porad i konsultacji indywidualnych. Z tej oferty skorzystały rodziny, osoby mających przede wszystkim problemy związane z nadużywaniem alkoholu przez członka rodziny, współuzależnieniem, zjawiskiem przemocy domowej, depresją niewydolnością wychowawczą, problemami małżeńskimi itp. Skala problemów z jakimi pracownicy Punktów spotykali się dotychczas to również: agresja rówieśnicza, komunikacja wewnątrzrodzinna, zaburzenia funkcjonowania rodziny wskutek jej rozbicia, używanie środków psychoaktywnych przez dzieci i młodzież, uzależnienie od gier hazardowych.

Prowadzona jest w ramach w/wym. punktów ponadto terapia rodzinna obejmująca rodziny dysfunkcyjne i wymagające pomocy o charakterze stałym: spotkania odbywają się w miarę potrzeby, zgodnie z oczekiwaniami podopiecznych. Wielu pacjentów zgłaszających się do Punktów kierowana była do placówek lecznictwa, w związku z koniecznością wsparcia ich leczenia (m.in. pomoc psychiatryczna), a także do Prokuratury Rejonowej, Sądu ew. Policji.

Punkt konsultacyjny dla rodziców funkcjonował w roku bieżącym na os. "Południe" w lokalu świetlicy środowiskowej oraz na Plebanii NSJ przy ul. Złotej. Podstawowe zgłaszane problemy to:

Pomocą ze strony Punktu objęto:

W wielu przypadkach podejmowano interwencję w środowisku rodzinnym oraz szkolnym podopiecznych.
Z kolei na dyżury odbywające się na Plebanii NSJ przy ul. Złotej zgłaszały się matki młodych ludzi w wieku 20-25 lat, pozostający poza wszelkimi oddziaływaniami placówek opiekuńczych z naszego terenu.
W 3 przypadkach podjęto terapię indywidualną (problem używania narkotyków). 2 osoby po indywidualnej terapii motywacyjnej podjęły leczenie w warunkach stacjonarnych.
W/wym. Punkty współpracują z Poradnią Psychologiczo-Pedagogiczną, Komendą Powiatową Policji, Prokuraturą Rejonową oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej a także Ośrodkiem Pomocy Rodzinie prowadzonym przez Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie Dysfunkcyjnej "Przystań".

VI. Działalność Punktu Pomocy Prawnej

Prawnik zatrudniony w przedmiotowym Punkcie udzielił w roku bieżącym 325 porad, dotyczących przede wszystkim różnorodnych zaburzeń w funkcjonowaniu rodziny (sprawy alimentacyjne, rozwodowe, separacji dot. rodziny zastępczej, ubezwłasnowolnienia, sprawowania opieki nad dzieckiem, egzekucji postanowień i wyroków sądowych itp.).
Według opinii Referatu Społecznego, na podstawie informacji zwrotnych stwierdzić należy, iż ta forma pomocy dla mieszkańców cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w kontekście świadomości i wiedzy prawnej mieszkańców Starachowic.

VII. Pomoc socjalna dla rodzin dysfunkcyjnych ze strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

W 2006 r. pomocą materialną ze strony MOPS-u objętych zostało 445 rodzin, zamieszkałych w granicach administracyjnych miasta (w rodzinach tych jest ogółem 703 osoby) - w związku z występującymi problemami alkoholowymi, problemem narkomanii, przemocy domowej. Dominujący problem u 430 rodzin (653 osoby w tych rodzinach) - to nadużywanie alkoholu przez co najmniej jednego z członków rodzin.
Udzielono ponadto pomocy 31 rodzinom (w których jest 43 osoby), w których występowała przemoc domowa oraz 5 rodzinom (7 członków ogółem), w których występował problem narkomanii.

Środki finansowe przeznaczone na pomoc dla tej grupy osób wyniosły - 682.250,92 zł

Zastosowane formy pomocy to:

Rodzinom, w których występują problemy związane z alkoholem, przemocą domową i narkomania udzielano ponadto pomocy w formie obiadów w Stołówce "Caritasu", dożywiania w stołówkach szkolnych, a także w przypadku 9 rodzin - zrefundowano im pobyt w schroniskach dla bezdomnych.

VIII. Działania podejmowane przez inne instytucje działające na rzecz m.in. przeciwdziałania alkoholizmowi:

1. Komenda Powiatowa Policji

W roku 2006 starachowicka Policja podjęła szereg działań związanych z egzekwowaniem przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi oraz zajęła się problemem spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Przeprowadzono szereg akcji, mających na celu ujawnienie przestępstw związanych z nielegalną produkcją alkoholu oraz jego nielegalnym handlem z art.43 ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi (spożywanie bądź nabywanie alkoholu wbrew zakazom określonym w ustawie) wszczęto 6 postępowań. Z kolei w związku z zapisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wszczęto 130 postępowań.

Ogółem ilość przestępstw związanych z przedmiotową ustawą obrazuje poniższe zestawienie:

Funkcjonariusze Policji w Starachowicach w trakcie 2006 roku uczestniczyli w wielu spotkaniach z dziećmi i młodzieżą o charakterze informacyjno-edukacyjnym.

2. Sad Rejonowy

W trakcie 11-tu miesięcy b.r. do Wydziału Karnego Sądu Rejonowego wpłynęło 368 spraw, a do Wydziału Grodzkiego 878 spraw karnych i 1.372 sprawy wykroczeniowe.
Według danych tej instytucji główny czynnik kryminogenny w w/wym. sprawach to alkohol. Ok. 60% przestępstw na terenie Starachowic popełnianych jest przez sprawców w związku z jego nadużywaniem.
Zdecydowanie większość przestępstw zostało popełnionych pod wpływem alkoholu lub w związku z alkoholem. Takimi przestępstwami są rozboje, przestępstwa drogowe i przeciwko rodzinie z art.207 §1 kk. Za przestępstwo rozboju skazano w Wydziale Karnym 28 osób, w tym w większości były to kary pozbawienia wolności. Liczba spraw w tej kategorii nie uległa zasadniczej zmianie w porównaniu z latami poprzednimi.
Przestępstwa te z art.210 §1 kk. były w większości popełniane przez osoby będące pod wpływem alkoholu i sprawcy wykorzystywali często stan nietrzeźwości osoby pokrzywdzonej. Ten rodzaj przestępstw ma duży ciężar gatunkowy, cechuje je znaczna szkodliwość społeczna stąd orzecznictwo tut. Sądu Rejonowego zostało ukierunkowane na surowsze represjonowanie sprawców groźniejszych przestępstw, o większym ciężarze gatunkowym polegające na zaostrzeniu kar pozbawienia wolności.
Zdaniem Sądu Rejonowego szczególnie społecznie groźne są przestępstwa drogowe popełniane przez sprawców (głównie mężczyzn) będących w stanie (art.178a §1 i 2 kk oraz art.178 §1 kk).
Tego typu przestępstw na naszym terenie dopuściło się 321 osób. Skazano 48, w 163 przypadkach wymierzono kary grzywien, a wobec pozostałych osób zastosowano karę ograniczenia wolności.
W każdym przypadku został orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz nawiązki na cel związany ze świadczeniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.
Za fizyczne i moralne znęcanie się nad członkami rodzin skazano ogółem 60 osób, w tym bezwzględne kary pozbawienia wolności wymierzono 5 sprawcom, na kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania skazano 41 osób. Pozostałe kary dotyczyły kary ograniczenia wolności. Wobec połowy tych sprawców orzeczono obowiązek powstrzymywania się od nadużywania alkoholu w okresie próby.
Z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w przedmiotowym okresie wpłynęło 37 spraw i obserwuje się wzrost przestępczości w tej grupie. Na kary pozbawienia wolności skazano 10 osób, kary pozbawienia wolności w zawieszeniu wymierzono 21 osobom pozostałe kary dotyczyły ograniczenia wolności i grzywien.
Z art.43 ust.1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w Wydziale Grodzkim wpłynęło 40 spraw, wymierzono tu samoistne kary grzywien.
W zakresie wykroczeń w Wydziale Grodzkim 3 kategorie spraw dotyczyły bezpośredniego działania sprawców pod wpływem alkoholu. Są to wykroczenia z art.87 §1 i 2 kw, art.86 §2 kw oraz art.51 §2 kw.
Z art.51 §2 kw wpłynęło 50 spraw, w wyniku czego wymierzono kary ograniczenia wolności 8 sprawcom. 34 sprawcom wymierzono zaś grzywny. Do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich wpłynęły 193 sprawy z terenu Starachowic o zobowiązanie do podjęcia przymusowego leczenia przeciwalkoholowego. Co do 35 osób orzeczono leczenie w placówkach stacjonarnych, a co do 78 osób - leczenie w placówkach niestacjonarnych.
Ponieważ Sąd nie prowadzi oddzielnych statystyk dla miasta i gmin okolicznych - większość przytoczonych danych ma odniesienie do całego powiatu starachowickiego.
W zakresie przeciwdziałania narkomanii - obserwuje się wzrost przestępstw związanych z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, polegających na posiadaniu narkotyków (marihuana, amfetamina) i ich wprowadzaniu do obrotu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz udzielaniu ich innym osobom.

3. Prokuratura Rejonowa

Jednostki organizacyjne prokuratury nie prowadza szczegółowych statystyk odnoszących się do ilości ujawnionych w toku prowadzonych postępowań karnych przypadków nadużywania alkoholu, narkomanii czy też szeroko rozumianej przemocy domowej.
Szacunkowo - z terenu Starachowic w 113 przypadkach prokurator podejmował działania mające na celu eliminację negatywnych zjawisk godzących w prawidłowe funkcjonowanie rodziny.
W oparciu o przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi placówka w roku ubiegłym skierowała do Sądu Rejonowego w Starachowicach Wydział III Rodzinny i Nieletnich 11 wniosków o zastosowanie leczenia odwykowego. Miało to miejsce w uzasadnionych przypadkach - gdy zgromadzone w aktach sprawy karnej dowody pozwalały na stwierdzenie, iż wymienione we wnioskach osoby są uzależnione od alkoholu.
Natomiast w sytuacjach, gdy w postępowaniu ujawnione zostały jedynie fakty nadużywania alkoholu i wynikające z tegoż zaniedbanie obowiązków rodzicielskich Prokuratura kierowała - na mocy art.572 kpc. stosowne powiadomienie do lokalnego Sądu Rodzinnego. Wystosowano ich ogółem 35, wskazywały one potrzebę podjęcia przez Sąd Opiekuńczy działań ingerujących w sferę wykonywania i sprawowania opieki nad małoletnimi dziećmi.
Zdaniem Prokuratury przestępstwa przeciwko rodzinie (zwłaszcza dot. znęcania się, uchylania się od obowiązku alimentacyjnego, gróźb karalnych kierowanych w stosunku do członków najbliższej rodziny) mają ścisły związek z nadużywaniem alkoholu przez sprawcę i od lat kształtują się lokalnie na wysokim - zdaniem tej placówki poziomie.
W okresie 2006 roku zarejestrowano 46 spraw dot. przestępstw związanych z osiadaniem narkotyków.

4. Izba Wytrzeźwień w Ostrowcu Św.

Ogółem w 2006 roku w placówce przebywało 491 nietrzeźwych osób z terenu miasta, (w tym 17 kobiet, 470 mężczyzn oraz 4-ch nieletnich) - o przypadku których poinformowano Sąd Rodzinny w Starachowicach oraz 2.
W porównaniu do lat ubiegłych wzrosła liczba pensjonariuszy pomimo faktu, iż lokalna Policja częściej stosuje procedurę zatrzymywania osób nietrzeźwych w Policyjnej Izbie Zatrzymań bądź odwozi osoby nietrzeźwe do domu. Jest to zapewne podyktowane (zdaniem Kierownictwa Izby) kosztami dowozu do Ostrowca Świętokrzyskiego ze Starachowic. W przypadku kilkakrotnego pobytu pensjonariusza w placówce kierowane są do Gminnej Komisji wnioski o wszczęcie postępowania dotyczącego leczenia odwykowego.
W ramach programu profilaktyki w placówce prowadzone są rozmowy motywacyjno - interwencyjne z pensjonariuszami, zmierzające do poddania się dobrowolnemu leczeniu przez nich.