Załącznik
do

Uchwały Nr IX/1/2003
Rady Miejskiej w Starachowicach
z dnia 1 grudnia 2003 r.

PROGRAM POMOCY HORYZONTALNEJ
DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
udzielonej w gminie Starachowice

  1. Nazwa programu
    Program pomocy horyzontalnej na utworzenie nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach z terenu Starachowic.
  2. Podstawy prawne udzielania pomocy przewidzianej w programie
    1. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz.1591 z późn. zmianami);
    2. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 9 poz.84 z późn. zmianami);
    3. Uchwała Rady Miejskiej Nr X/4/2002 w Starachowicach z dnia 9 grudnia 2002 r. w sprawie stosowania zwolnień w podatku od nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą
  3. Przeznaczenie pomocy
    Pomoc przeznaczona będzie na utworzenie nowych miejsc pracy przez przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Miasta Starachowic w ramach pomocy horyzontalnej.
  4. Formy pomocy
    Zwolnienie z podatku od nieruchomości.
  5. Warunki dopuszczalności pomocy
    Warunki uzyskania pomocy w formie zwolnienia od podatku od nieruchomości, o których mowa w uchwale Nr X/4/2002 Rady Miejskiej w Starachowicach z dnia 9 grudnia 2002 r.
    1. Warunki uzyskania zwolnienia, o których mowa w uchwale:
      1. Utworzenie nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach nowopowstałych. Wysokość zwolnienia ustala się w następujący sposób:
        • 90 % podatku od nieruchomości w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej przy zatrudnieniu, co najmniej 2 osób
        • 50 % podatku od nieruchomości w drugim roku działalności gospodarczej przy zatrudnieniu, co najmniej 3 kolejnych osób
        • 25 % podatku od nieruchomości w trzecim roku działalności gospodarczej przy zatrudnieniu, co najmniej 3 kolejnych osób
      2. Zwiększenie zatrudnienia w przedsiębiorstwach już prowadzących działalność gospodarczą na terenie gminy Starachowice.
        Wysokość zwolnienia na jednego zatrudnionego bezrobotnego wynosi 1.200 zł z tym, że łączna kwota zwolnienia nie może przekroczyć:
        • 100 % podatku od nieruchomości w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na powierzchni do 100 m2 budynków związanych z działalnością gospodarczą
        • 75 % podatku od nieruchomości w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na powierzchni powyżej 100 m2 do 250 m2 budynków związanych z działalnością gospodarczą
        • 60 % podatku od nieruchomości w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na powierzchni powyżej 250 m2 budynków związanych z działalnością gospodarczą
        • podmiot, o którym mowa w tym punkcie może korzystać ze zwolnienia nie dłużej niż przez 3 kolejne lata podatkowe.
      3. Zwolnienia omówione w punkcie a i b odpowiednio dotyczą również właścicieli, użytkowników wieczystych, jak również administratorów i zarządców majątku gminnego, powiatowego i Skarbu Państwa, którzy wydzierżawią lub wynajmą nieruchomość lub jej część podmiotowi gospodarczemu.
    2. Przedłożenie do 15 stycznia każdego roku podatkowego informacji dotyczącej poziomu zatrudnienia oraz wielkości i przeznaczenia uzyskanej pomocy.
    3. Nowo utworzone miejsca pracy zachowane będą przez okres 12 miesięcy.
    4. Maksymalna intensywność pomocy wynosi 50 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców z wyjątkiem przedsiębiorców należących do sektora transportu maksymalną intensywność pomocy podwyższa się o 15 punktów procentowych.
  6. Koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą
    Przy obliczaniu wielkości pomocy horyzontalnej na utworzenie nowych miejsc pracy należy uwzględnić ponoszone przez przedsiębiorcę koszty zatrudnienia nowych pracowników w okresie, w jakim przedsiębiorca jest zobowiązany utrzymać utworzone miejsca pracy, nie wiece} jednak niż dwuletnie koszty zatrudnienia. W przypadku, gdy nowoutworzone miejsca pracy będą zachowane przez okres 12 miesięcy, przy obliczaniu wielkości pomocy należy brać pod uwagę koszty płacy brutto oraz wszystkie obowiązkowe płatności związane z zatrudnieniem pracowników za okres 12 miesięcy.
  7. Warunki dopuszczalności pomocy udzielanej przedsiębiorcom z sektorów uznanych za wrażliwe
    Program nie przewiduje udzielenia pomocy operacyjnej, eksportowej ani pomocy w sektorach uznanych za wrażliwe.
  8. Wielkość środków przewidzianych na udzielanie pomocy w ramach programu
    Zastosowanie przedmiotowych zwolnień spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu Starachowic w zależności od liczby przedsiębiorstw, którzy będą, mogli skorzystać z pomocy horyzontalnej na utworzenie miejsc pracy.
    Ustala się budżet programu w kolejnych latach jego obowiązywania na następującym poziomie;
  9. Omówienie sposobu zapewnienia utrzymania maksymalnej intensywności pomocy
    Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia obowiązany jest do 15 stycznia każdego roku podatkowego do przedłożenia informacji dotyczących:
    1. liczby zatrudnionych pracowników

    2. kosztów zatrudnienia pracowników

  10. Czas trwania programu
    1. Program obowiązuje do końca roku 2005, jednak zastrzega się, że po dniu akcesji do Unii Europejskiej obowiązywanie programu w obecnym brzmieniu będzie uzależnione od zgody Komisji Europejskiej.
    2. W przypadku pomocy w formie zwolnienia od podatku od nieruchomości okres zwolnienia wynosi nie dłużej niż 3 kolejne lata podatkowe.
  11. Beneficjenci pomocy
    Adresatami pomocy są przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Miasta Starachowice.
  12. Organ udzielający pomocy
    Organem udzielającym pomocy jest Rada Miejska w Starachowicach.
  13. Kumulacja pomocy
    Pomoc udzielana na podstawie programu podlega sumowaniu z inną pomocą na tworzenie nowych miejsc pracy bez względu na jej formę i źródło pochodzenia i nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy 50 %, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw uzupełnia o kolejne 15 punktów procentowych.
  14. Zakres terytorialny udzielania pomocy
    Program obejmuje swym działaniem obszar Gminy Starachowice.